Protected by Copyscape Originality Check
لینک دوستان

ايراس: دولت و مقامات قضايي جمهوري آذربايجان روز دوشنبه اعلام كردند دست كم سه نفر بر اثر انفجار در يك كارخانه پتروشيمي در حومه باكو پايتخت اين كشور كشته و دو نفر ديگر مجروح شدند. 

به گزارش ايراس به نقل از واحد مركزي خبر؛ وزارت امور غير مترقبه و دفتر دادستاني كل جمهوري آذربايجان در بيانيه مشترك اعلام كردند:‌ « دست كم سه نفر بر اثر حادثه وقوع سه انفجار در يك كارخانه پتروشيمي در خارج از باكو كه منجر به آتش سوزي مهيبي در آن شد كشته ، دو نفر نيز زخمي شدند و يك نفر نيز مفقود است.»
 
تاكنون علت وقوع انفجار در مخزن هاي مواد سوختي اين كارخانه منتشر نشده ولي اين انفجار به حدي قوي بود كه باعث آتش سوزي مهيبي شد. خبرگزاري هاي محلي نيز به نقل از منابع پليس گفتند: «‌ پنج نفر در اين حادثه كشته و شماري ديگر زخمي شده اند.» 

تصاوير تلويزيوني زبانه هاي آتش و ستون غليظي از دود را نشان داد كه از اين كارخانه پتروشيمي به آسمان بلند شده بود و خودروهاي آتش نشاني در بيرون از اين كارخانه در شهركي در سي كيلومتري خارج از باكو مستقر شده بودند.

[ 91/06/28 ] [ 1:55 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

ايراس: استاندار خراسان رضوي از تلاش براي انتقال دستاوردهاي علمي و تقويت روابط مبتني بر تامين منافع متقابل كشورها به عنوان سياست دولت و ملت ايران ياد كرد و خواستار تعميق روابط بين خراسان رضوي و قزاقزستان شد.

به گزارش به گزارش ايراس به نقل از مهر؛ محمود صلاحي در ديدار با سركنسول جديد قزاقزستان در گرگان كه در آغاز ماموريت خود به خراسان رضوي سفر كرده بود، اظهار داشت: فصل جديدي در تعامل و همكاري بين كشورهاي آسيايي به ويژه بلوك شرق آغاز شده كه مبتني بر منافع طرفين است.

وي با اشاره به خشم دنياي استكبار از ارتباط دو سويه كشورها و انجام كارشكني هاي فراوان براي ايجاد موانعي در اين مسير گفت: توسعه روابط منطقه اي يكي از راه هاي مقابله با اين توطئه است. وي در ادامه با اشاره به موضوع خواهر خواندگي بين استان قراقزستان جنوبي و خراسان رضوي خواستار گسترش توسعه مناسبات با تمام استان هاي اين كشور شد.

صلاحي با برشمردن مزيت هاي خراسان رضوي در زمينه هاي صنعتي، معدني، و كشاورزي براي طرف قراقزستاني افزود: از حضور سرمايه گذاران قراقزستاني در استان حمايت مي كنيم. وي ابراز اميدواري كرد: تسهيل در فرآيند سرمايه گذاري براي سرمايه گذاران استان مد نظر مسئولان اين كشور قرار گيرد.

اونقالاب اونالبايف سركنسول جديد قزاقزستان در گرگان نيز ضمن ابزار خرسندي از حضورش در مشهد، مراودات دو كشور را در زمينه هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و نيز سياسي بسيار مطلوب توصيف و تصريح كرد: سران كشور قزاقستان همچون مسئولان ايراني بر توسعه روابط دو جانبه مصمم هستند.

وي ادامه داد: اين روابط حسنه تنها محدود به مسايل داخلي نيست و ايران و قزاقستان در سطح بين المللي نيز سياست هاي حمايتي همسويي دارند. گفتني است در اين ديدار نماينده وزارت خارجه در شمال و شمال شرق كشور نيز حضور داشت.

[ 91/06/28 ] [ 1:54 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


منبع : تی آر تی

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، در تدارک مطرح ساختن مساله فیلم "معصومیت مسلمانان" که موجب تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در جهان اسلام شده است، در سازمان ملل متحد می باشد.

اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هفته آینده تشکیل جلسه خواهد داد، پیشنهاد خواهد کرد که "اسلام فوبی" جرم محسوب شود.

نخست وزیر ترکیه در بازگشت از بوسنی هرزه گوین در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در هواپیما، تهیه فیلم مورد بحث را که در آن به دین اسلام و پیامبر گرامی هتک حرمت شده است، بعنوان تحریکی علنی و عملی خصمانه ارزیابی کرد.

نخست وزیر در پاسخ به سئوالی پیرامون حوادث در ارتباط با فیلم "معصومیت مسلمانان" گفت: ترکیه، یهودی ستیزی را بعنوان جرم قبول کرد. ولی غرب هنورز اسلام هراسی را بعنوان یک جرم ضد بشری قبول ندارد. در ارتباط با تجاوز به مقدسات انسانها، باید تنظیماتی در سطح ملی و بین المللی انجام گیرد. در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این موضوع را مطرح ساخته و پیامهای مهمی خواهم داد.

[ 91/06/28 ] [ 1:51 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


منبع : تی آر تی

سومین سال قانونگذاری ۲٤-مین مجلس ملی کبیر ترکیه، روز دوشنبه اول ماه اکتبر آغاز خواهد شد.

مقامات بلند پایه ترکیه در آغاز سال قانونگذاری مجلس در مجمع عمومی گردهم خواهند آمد.

بعد از سخنرانیهای مقامات، مجلس ملی کبیر ترکیه، فعالیت های خود را رسما آغاز خواهد کرد.

ضیافتی که همه ساله بعد از مراسم آغاز سال قانونگذاری جدید برگزار می‌شد، امسال ترتیب نخواهد یافت.

هیات رئیسه مجلس ملی کبیر ترکیه، بعلت شهادت ۲٥ سرباز در انفجار واقع در انبار مهمات در افیون کارا حصار و بدنبال آن نیز با دریافت خبر شهادت از حکاری و بینگول تصمیم به لغو ضیافت امسال گرفت.

ضیافت سال گذشته نیز بعلت حوادث تروریستی لغو شده بود.

جشنهای ۳۰ آگوست عید پیروزی و نیز ضیافت آغاز سال عدلی جدید نیز امسال بعلت حوادث تروریستی لغو گردیده بود.

[ 91/06/28 ] [ 1:51 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


منبع : تی آر تی

در حالیکه مردم ترکیه واکنش خود را بدون توسل به خشونت نشان می‌دهند، حکومت نیز از تمامی جهان دعوت می‌کند که در قبال اسلام ستیزی، همگام عمل نمایند.

بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه اظهار داشت: قبول اسلام هراسی و برخی افراط گرایی بعنوان جرم و دادن جنبه قانونی به آن بجا و مثمر ثمر می باشد.

بوزداغ با اشاره به اینکه مردم ترکیه، فریب اقدامات تحریک آمیز را نمی‌خورد، اظهار داشت: حکومت نیز بعنوان اقتدار سیاسی از سیاستی مسئولانه و توام با عقل سلیم پی روی میکند. معاون نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه دین اسلام، خشونت را منع می‌کند تاکید ورزید: حکومتها باید از جسارت دادن به جناح های افراط گرا دوری نمایند.

بوزداغ افزود: برای پیشگیری از اسلام ستیزی، نژاد پرستی، تبعیض و هر نوع افراط گرایی در اروپا و دیگر کشورها به همگامی و عملکرد مشترک جامعه بین المللی نیاز فراوانی وجود دارد.

[ 91/06/28 ] [ 1:51 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

مهم‌ترین موضوع مباحثات گردهمایی دو روزه ناتو،در جمهوری آذربایجان برگزار می شود امنیت سیستم‌های تولید انرژی است.

آران نیوز/سرویس خبر/ جمهوری آذربایجان: مهم‌ترین موضوع مباحثات گردهمایی دو روزه شورای همكاری آتلانتیك شمالی(ناتو)، که در جمهوری آذربایجان برگزار می شود امنیت سیستم‌های تولید انرژی است.

به گزارش آران نیوز به نقل از نواستی –آذربایجان ، در این همایش مسایل مربوط به تهدیدات و مخاطرات موجود برای سیتم‌های زیربنایی انرژی، جنبه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی امنیت، فناوری در زمینه تأمین امنیت و ارزیابی مالی آن بررسی خواهد شد.

"ادریان كندری"، نماینده دبیرخانه اقتصادی امنیت ناتو در افتتاحیه این همایش اظهار داشت: «در جهان هزاران انبار انرژی وجود دارد كه محافظت از آن‌ها از نظر فنی بسیار مشكل است.از همین رو ما می‌كوشیم از سیستم‌های خودكار برای محافظت از سیستم‌های زیربنایی استفاده كنیم».

"كامل هاسی‌اف"، رییس نمایندگی آذربایجان در ناتو ، همچنین اظهار داشت: سیستم زیربنایی انرژی در آذربایجان این امكان را فراهم ساخته است كه از آن برای انتقال منابع انرژی استفاده شود.

به گفته وی مسأله امنیت برای كشورهای ترانزیت‌كننده انرژی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

هاسی‌اف افزود: گاز استخراج‌شده از منابع «شاه‌دنیز» آذربایجان نیازهای آذربایجان را به طور كامل پوشش می‌دهد و بخشی از آن را می‌توان به كشورهای دیگر نیز صادر كرد.

به گفته هاسی‌اف آذربایجان در سال 2012 سالانه 10 میلیارد متر مكعب گاز طبیعی صادر خواهد كرد و در سال‌های بعد این میزان به 20 میلیارد متر مكعب خواهد رسید.

وی تاکید كرد: كشورهای حوزه دریای خزر نقش مهمی در تأمین امنیت منطقه‌ای و جهانی در زمینه صادرات انرژی ایفا خواهند كرد.
[ 91/06/28 ] [ 1:49 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

رسانه های ترکیه روز شنبه با اشاره به سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه اسراییل و ترکیه دارای منابع مشترکی در سوریه هستند ،نوشتند: نتانیاهو پیامی آشتی جویانه برای مقامات ترکیه ارسال کرد

خبرگزاری آران/سرویس روسیه

رسانه های ترکیه روز شنبه با اشاره به سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه اسراییل و ترکیه دارای منابع مشترکی در سوریه هستند ،نوشتند: نتانیاهو پیامی آشتی جویانه برای مقامات ترکیه ارسال کرد.

به گزارش آران نیوز به نقل از انتخاب ، نتانیاهو در گفت وگو با روزنامه صهیونیستی جروزالیم پست گفت : ترکیه و اسراییل دارای منافع مشترکی در سوریه هستند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی افزود: دو طرف دارای مرزهای مشترک با سوریه و خواهان ثبات در این کشور هستند افزون بر آن اگر قدری بیشتر بیندیشیم نقاط مشترک دیگری نیز در این خصوص بین آنکارا و تل آویو خواهیم یافت.

ترکیه آنلایم نوشت: نتانیاهو با اشاره به پیش شرط های ترکیه برای از سرگیری روابط آنکارا و تل آویو گفت : یکی از پیش شرط های ترکیه عذرخواهی رسمی از سوی اسراییل است ، ضمن آنکه آنکارا همچنین خواستار لغو محاصره دریایی نوار غزه شده است.

روابط سیاسی ترکیه و رژیم صهیونیستی در پی حمله کماندوهای این رژیم به کشتی مرمره آبی در سواحل نوار غزه در سال 2010 ( 1389 ) که منجر به کشته شدن 9 تن از اتباع ترکیه شد، به سطح کاردار کاهش یافته است.

مقامات ترکیه گفته اند در صورتی که رژیم صهیونیستی عذرخواهی رسمی کند ،غرامت بازماندگان این حادثه را پرداخت نماید و به محاصره نوار غزه خاتمه دهد ، حاضر به از سرگیری روابط با این رژیم هستند./
[ 91/06/28 ] [ 1:49 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

به گزارش یک سایت خبری ترکیه، وزیر خارجه این کشور در دیدار با دبیر شورای امنیت ملی ایران بار دیگر بر حل دیپلماتیک موضوع هسته یی ایران تاکید کرد

خبرگزاری آران/سرویس تركیه

به گزارش یک سایت خبری ترکیه، وزیر خارجه این کشور در دیدار با دبیر شورای امنیت ملی ایران بار دیگر بر حل دیپلماتیک موضوع هسته یی ایران تاکید کرد.

به گزارش آران نیوز به نقل از سایت خبری هابر 1 ترکیه، در دیدار سعید جلیلی و داوود اوغلو علاوه بر بررسی موضوع هسته یی ایران در چارچوب تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای حکام، مساله سوریه نیز مورد تبادل نظر و گفت وگوی طرفین قرار گرفت.

به گزارش این سایت خبری، در این دیدار ترکیه بار دیگر موضع خود را درباره موضوع هسته یی ایران مبنی بر حل این مساله از طریق راه های دیپلماتیک تکرار کرده و بر اهمیت گفت وگو در حال مسائل تاکید کرد.

هم چنین به گزارش شبکه خبری ان.تی.وی، دیدار جلیلی و داوود اوغلو پشت درهای بسته انجام گرفت.

به گزارش  این شبکه خبری، سفر دبیر شورای امنیت ملی ایران به ترکیه در حالی انجام می شود که مارتین دمپسی رییس ستاد کل مشترک آمریکا نیز برای دیدار با مقامات ترکی در آنکارا به سر می برد.

به گزارش ایسنا، سعید جلیلی صبح امروز(دوشنبه) در راس هیاتی برای دیدار با مقامات ترک راهی آ نکارا شد. در این سفر علی باقری، معاون امنیت بین الملل شورای عالی امنیت ملی جلیلی را همراهی می کند./
[ 91/06/28 ] [ 1:41 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

اجرای تفاهم نامه آمریکا-گرجستان در 6 بند در زمینه دفاعی و بررسی سیستم دفاع ضد موشکی گرجستان آغاز شده است

خبرگزاری آران/سرویس گرجستان

اجرای تفاهم نامه آمریکا-گرجستان در 6 بند در زمینه دفاعی و بررسی سیستم دفاع ضد موشکی گرجستان آغاز شده است.

بر اساس اطلاعات کانال اجتماعی گرجستان ، 12 سپتامبر در تفلیس گروهی از کارشناسان حضور داشتند که امکانات و توانایی های گرجستان برای تضمین دفاع ضد هوایی کشور ازجمله نیروهای دریایی را بررسی کردند. در مرحله بعد بر روی سیستم دفاع ضد موشکی گرجستان که توسط آمریکایی ها ساخته خواهد شد ، کار می شود.

یادآوری می کنیم که پیشتر برخی از نمایندگان کنگره و سناتورها آمریکایی از پنتاگون خواستند که در گرجستان و یا آذربایجان سیستم دفاع ضد موشکی برای دفاع از حملات موشکی ایران قرار دهد.
[ 91/06/28 ] [ 1:41 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
مقام های دولت الهام علی اف که در مقابل تحرکات ضد اسلامی صهیونیسم بین الملل و استکبار جهانی، سکوت اختیار کرده اند، ازبرگزاری تظاهرات اعتراض آمیز مردم مسلمان جمهوری آذربایجان جلوگیری به عمل می آورند

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

 مقام های دولت الهام علی اف که در مقابل تحرکات ضد اسلامی صهیونیسم بین الملل و استکبار جهانی، سکوت اختیار کرده اند، ازبرگزاری تظاهرات اعتراض آمیز مردم مسلمان جمهوری آذربایجان جلوگیری به عمل می آورند.

به گزارش آران نیوز به نقل از منابع محلی، پلیس باکو با سرکوب و بازداشت ده ها تن از معترضین آذری، مانع از برگزاری تظاهرات مومنین در مقابل سفارت آمریکا در باکو شد. بنابر این گزارش ها، ده ها نفر از مردم مسلمان جمهوری آذربایجان عصر روز دوشنبه ( 17 سپتامبر ) با سر دادن شعارهای الله اکبر، لا اله الا الله و مرگ بر آمریکا تلاش کردند در اعتراض به ساخت فیلم موهن آمریکایی- صهیونیستی علیه پیامبر گرامی اسلام، در مقابل سفارت آمریکا در باکو تظاهرات کنند.

اما نیروهای پلیس که از پیش در محل مستقر شده بودند، با بازداشت حدود 15 نفر و برخورد خشونت آمیز با معترضین، آنها را پراکنده کردند.

معترضین پیش از برگزاری تظاهرات، اطلاعیه ای در فیس بوک مبنی برتصمیم مسلمانان جمهوری آذربایجان برای برگزاری تظاهرات درمقابل سفارت آمریکا منتشر کرده بودند . طی چند روز اخیر اکثر کشورهای اسلامی شاهد برگزاری تظاهرات ضد آمریکایی بوده است.

این تظاهرات در اعتراض به ساخت فیلم اهانت آمیز علیه پیامبر گرامی اسلام در جهان اسلام تدارک دیده می شود. علیرغم آن که، جمهوری آذربایجان یکی از اعضای " سازمان همکاری اسلامی " محسوب می شود، تاکنون دولت جمهوری آذربایجان  از محکوم کردن فیلم اهانت به پیامبر گرامی اسلام خودداری کرده است . این موضوع موجب نگرانی جدی مردم مسلمان جمهوری آذربایجان و حتی ملت های مسلمان در جهان شده است
[ 91/06/28 ] [ 1:40 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

انفجار در یک کارخانه پتروشیمی درجمهوری آذربایجان دستکم سه کشته برجا گذاشت

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

انفجار در یک کارخانه پتروشیمی درجمهوری آذربایجان دستکم سه کشته برجا گذاشت

به گزارش آران نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت و مقامات قضایی جمهوری آذربایجان اعلام کردند دست کم سه نفر بر اثر انفجار در یک کارخانه پتروشیمی در حومه باکو پایتخت این کشور کشته و دو نفر دیگر مجروح شدند.

وزارت امور غیر مترقبه و دفتر دادستانی کل جمهوری آذربایجان در بیانیه مشترک اعلام کردند:‌ انفجار این کارخانه پتروشیمی در خارج از باکو منجر به آتش سوزی مهیبی شد.

تاکنون علت وقوع انفجار در مخزن های مواد سوختی این کارخانه منتشر نشده ولی این انفجار به حدی قوی بود که باعث آتش سوزی مهیبی شد.

خبرگزاری های محلی نیز به نقل از منابع پلیس گفتند: پنج نفر در این حادثه کشته و شماری دیگر زخمی شده اند.

 تصاویر تلویزیونی زبانه های آتش و ستون غلیظی از دود را نشان داد که از این کارخانه پتروشیمی به آسمان بلند شده بود و خودروهای آتش نشانی در بیرون از این کارخانه در شهرکی در 30 کیلومتری خارج از باکو مستقر شده بودند./
[ 91/06/28 ] [ 1:39 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

ریچارد مورنینگ استار ، سفیر جدید آمریکا در جمهوری آذربایجان 14سپتامبر با رهبران و اعضای احزاب مخالف این کشور جلسه محرمانه ای برگزار کرد

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان

ریچارد مورنینگ استار ، سفیر جدید آمریکا در جمهوری آذربایجان 14سپتامبر  با رهبران و اعضای احزاب مخالف این کشور جلسه محرمانه ای برگزار کرد.

ریچارد مورنینگ استار ، سفیر جدید آمریکا در جمهوری آذربایجان 14سپتامبر  با روئسا و اعضای احزاب مخالف این کشور جلسه محرمانه برگزار کرد.

با اینکه قرار بود این دیدار  مخفیانه برگزار شود و  اطلاعات آن محرمانه باشد ولی علی علی اف رئیس حزب توسعه اطلاعات آن را منتشر کرد .

بر اساس این گزارش ، در این دیدار وضعیت سیاسی _ اجتماعی  موجود  در جمهوری آذربایجان بررسی گردید، سفیر جدیدآمریکا به دیدار های متیو برایزا با  روئسای احزاب سیاسی کشور اشاره کرد و  بیان کرد که  از همان روز اول فعالیتم  ، از نزدیک فرایند های داخلی کشور را با دقت بررسی می کنم و با تدابیر لازم سعی در حفظ شرایط با توجه به نیروهای موجود سیاسی را دارم .

در پایان این نشست ، به اهمیت برگزاری چنین جلساتی برای مذاکره بر سر مسائل مختلف تاکید گردید .

روزنامه ینی مساوات گزارش داد ، در این جلسه که برخی نمایندگان اپوزسیون مخالف نیز در آن حضور داشتند هیچگونه رضایت مبنی بر منتشر شدن اطلاعات این جلسه وجود نداشت ولی علی علی اف این مسئله را رعایت نکرده و اطلاعات جلسه را منتشر کرد .
[ 91/06/28 ] [ 1:39 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

تاکنون هیچگونه اعلام رسمی در خصوص دلیل بازداشت ها بیان نشده است

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان

تاکنون هیچگونه اعلام رسمی در خصوص دلیل بازداشت ها بیان نشده است

صبح یکشنبه 26 شهریور، دیندار دیگری به نام وصال قلی اف در ماساللی بازداشت شد، علت بازداشت های اخیر دینداران از طرف اداره پلیس بیان نشده است.

مدتی است که موج جدید دستگیری ها و افزایش فشار بر دینداران شهر ماساللی آغاز شده است. لازم به یادآوری است چند روز قبل آراز قلی اف سردبیر سایت خبر 44.کام، رضا آغالی، ضیاء طاهراف، خالید کاظم اف، سوراج آغایف از دینداران این شهر با هجوم وحشیانه پلیس بازداشت شده اند.

به موازات این سختگیری های فیزیکی و حبس گسترده دینداران در ماساللی، افزایش محدودیت های نرم افزاری نیز اجرا می گردد، سایت اینترنتی خبر44.کام مورد هجوم هکرها قرار گرفته و برای ادامه فعالیت آن مشکلاتی ایجاد می گردد.
[ 91/06/28 ] [ 1:39 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

فیلم موهن به پیامبر (ص) و هرگونه توهین و اهانت به پیامبر اکرم(ص) در حقیقت ترور معنوی است

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان

فیلم موهن  به پیامبر (ص) و هرگونه  توهین و اهانت به پیامبر اکرم(ص) در حقیقت  ترور معنوی است

به گزارش آران نیوز حاج ایقلار ابراهیم اوغلو رئیس کمیته دفاع از اعتقادات و وجدان جمهوری آذربایجان در مصاحبه با رایو آزادی گفت : از دیدگاه اجتماعی و اخلاقی؛ تحقیر شخصیتی مورد احترام برای بیش از یک و نیم میلیارد انسان را غیرقابل قبول می دانم. فیلم موهن  به پیامبر (ص) و هرگونه  توهین و اهانت به پیامبر اکرم(ص) در حقیقت  ترور معنوی است.پشت پرده این ترور و جریانهای ضد اسلامی، صهیونیستها هستند و این چیزی مستور نیست، مقصد آنها اعمال تخریبات و واداشتن دنیای اسلام به واکنش بود. آنها این ترور را به طور هدفمند و در آستانه یازدهمین سالگرد 11 سپتامبر اجرا کردند و می خواهند دنیای اسلام را مجددا درگیر کنند.

علاوه بر آن می خواهند برخی مسائل را القاء کرده و عادی سازی کنند، این اهانت ها از سلمان رشدی شروع شده و کاریکتور دانمارکی، آتش زدن قرآن توسط کشیش افراطی و... تداوم یافت و مقصد نهایی، می خواهند تحقیر و تخریب ارزشهای اسلامی را عادی کنند.

ابراهیم اوغلو افزود: می توان گفت آنها نقطه حساسیت مسلمانان را یافته اند و می خواهند وادار به برخی رفتارهای رادیکالی بکنند، احتمال اینکه طراحان قتل سفیر آمریکا در لیبی همان سرویس های اطلاعاتی خود آمریکا باشد بالاست، قتل سفیر اگر کار کار معترضین لیبی باشد باز هم در جواب اعتراض و تحقیر به مقدسات است، باید عاملین این اهانت ها و ترورهای معنوی به مقدسات اسلامی جزای خود را بکشند تا عبرت سایرین گردد، اگر از طرف دولت آمریکا ، برخورد جدی با مجریان و متولیان این پرورژه صورت نگیرد احتمال گسترش حرکات تخریبی متقابل بیشتر است و اگر آمریکا و حامیان صهیونیستی این پروژه را ، با مقصدهای سیاسی و در آستانه انتخابات رواج دهند نهایتا خودشان متضرر خواهند بود.

وی خاطر نشان کرد : طراحان آمریکائی- صهیونیستی این فیلم باید بدانند که دیگر دوران امروزی با یازده سال قبل فرق کرده و بیداری اسلامی در جهان اسلام رخ داده و مسلمانان بازگشت به ارزشهای اسلامی را مقصد خود قرار داده اند.

این فعال سیاسی – اجتماعی جمهوری آذربایجان یاد آور شد : متاسفانه به خاطر عدم وجود دموکراسی در آذربایجان و عدم اجازه به برگزرای تجمعات مشابه در سایر کشورهای اسلامی، ما هم نمی توانیم دعوت به تجمع بکنیم. اگر دموکراسی بود طبیعتا من هم فراخوان به تجمع و اعتراض میدانی می کردم، اگر در بدن انسان یا کامپیوتر ویروسی وجود داشته باشد دنبال راهکار می رویم، آیا اگر در جامعه ویروسی وجود داشته باشد نباید سریعا آن را دفع و حذف کنیم؟ باید مسلمانان دقیق باشند و اجازه ندهند که در آینده چنین رفتارهایی بروز کند./
[ 91/06/28 ] [ 1:39 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

وقار ابی اف رئیس کمیته سالیان حزب اسلام برای ملاقات با حاج عارف غنی اف معاون زندانی این حزب، به زندان شماره 5 شهر سالیان رفته بود که در مصاحبه با این سایت، خبر نامساعد بودن وضعیت جسمانی حاج عارف را بیان کرده است

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان

به گزارش آران نیوز به نقل از خبرگزاری " لنت.خبر.آذ "، وقار ابی اف رئیس کمیته سالیان حزب اسلام برای ملاقات با حاج عارف غنی اف معاون زندانی این حزب، به زندان شماره 5 شهر سالیان رفته بود که در مصاحبه با این سایت، خبر نامساعد بودن وضعیت جسمانی حاج عارف را بیان کرده است.

به گفته وقار ابی اف؛ وضعیت جسمانی حاج عارف غنی اف مناسب نبوده و مبتلا به تنش روانی(افسردگی) شده است. و این هم به خاطر دستگیری مجدد و ناعادلانه ایشان می باشد.

درست است رئیس زندان، دقت کافی به صحت حاج عارف داشته و به وی پیشنهاد انتقال به بیمارستان یا مرکز درمانی زندان را کرده است ولی حاج عارف این پیشنهاد را نپذیرفته است.

شایان توضیح است حاج عارف غنی اف معاون تشکیلاتی حزب اسلام آذربایجان که به حالت شرطی و پیش از اتمام موعد حبس خود آزاد شده بود به اتهام لغو شروط آزادی و انجام اعمال غیرقانونی مجددا بازداشت شده است.

8 شهریور ماه سالجاری، دادگاه نوبتی عارف غنی اف معاون تشکیلاتی حزب اسلام آذربایجان در رایون شیروان برگزار شد، قاضی دادگاه اشاره کرد: وی که به حالت شرطی و پیش از اتمام موعد حبس خود آزاد شده بود به خاطر لغو شروط آزادی و انجام اعمال غیرقانونی برای سپری کردن مابقی زندان خود مجددا بازداشت شده و بایستی مدت زمان باقی مانده را در زندان سپری کند.حکم آزادی شرطی این اسلامگرا در 5 ژوئن سالجاری مورد بازبینی قرار گرفته و وی در 6 ژوئن آزاد شده بود./
[ 91/06/28 ] [ 1:38 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

اکتای اسداف رئیس مجلس آذربایجان به دعوت یوزفینا توپاللی رئیس مجلس آلبانی به صورت رسمی برای دیدار از این کشور وارد تیران شده است

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان

آقای اکتای اسداف رئیس مجلس آذربایجان به دعوت یوزفینا توپاللی رئیس مجلس آلبانی به صورت رسمی برای دیدار از این کشور وارد تیران شده است.

آقای اکتای اسداف و آقای یوزفینا توپاللی باهم دیدار و گفتگو کردن در این دیدار هر دو طرف خواستار برگزاری جلسات متعدد برای برقراری روابط بهتر و بیشتر شده و روابط فعلی دو کشور را مورد ارزیابی قرار دادند.

اسداف اظهار داشت دو کشور وارد مرحله جدیدی از روابط در زمینه های تجاری ، اقتصادی ، سیاسی و دیپلماتیک شده و این روند با سرعت زیادی در حال گسترش است.

توپاللی هم با اشاره به صدمین سالگرد استقلال کشورش گفت مجلس و دولت آلبانی در زمینه گسترش اقتصادی و اتحاد در اروپا پیشقدم بوده و معتقد است کشور آذربایجان در پروژه TAP(پروژه انتقال گاز آذربایجان از طریق ترکیه به اروپا) دارای نقش مهمی بوده و این پروژه تنها برای آلبانی نیست بلکه برای توسعه اقتصادی تمام منطقه دارای اهمیت می باشد./ر

[ 91/06/28 ] [ 1:38 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

" آرسینه خانجیان " بازیگر معروف ارمنی اهل کانادا ضمن مصاحبه با آژانس خبری " آرمن پرس " تاکید کرده است که ترکیه نسل کشی ارامنه را مورد شناسایی قرار خواهد داد وقتی که گذشته خود را قبول کرده و درک کند که حوادث در سال 1915 میلادی جنایت می باشد و ملت ترکیه خود بر حکومت خود برای محکومیت این جنایت فشار کند. به گفته خانم " خانجیان " ملت ترکیه باید درک کند که طی این سالها در دروغ زندگی کرده و در خانواده خود بخشی از این " جنایت" وجود دارد . وی مطمئن است که سیاست انکار به نسل جدید لطمه میزند. به نظر بازیگر ارمنی جامعه بین المللی مانند ترکیه مسئول سیاست انکار می باشد . جامعه بین المللی باید از بحث و بررسی مسئله نسل کشی صرف نظر کرده و این مسئله بدون منافع سیاسی را مطرح کند.
[ 91/06/28 ] [ 1:37 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

در چهارچوب مانور های نظامی مشترک " همکاری فی مابین 2012" نیروهای جمعی واکنش سریع کشور های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در میدان آزمایشی " مارشال باقرامیان " وزارت دفاع جمهوری ارمنستان آزمایش اصلی مانور تنظیم فعالیت عملی برگزار گردیده اند. طی این مراسم سران مانور ها بر واحد های نیروهای جمعی واکنش سریع و سطح عالی همکاری میان نیروهای ویژه وزارت های حوادث غیر مترقبه و کشور کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی تاکید کرده اند. در جریان این آزمایش اصلی نیروهای مذکور سناریوی مانورها را آزمایش کرده اند. نتایج این آزمایش برای برگزاری مرحله نهایی مانورهای " همکاری فی مابین 2012 " مثبت ارزیابی شده اند. قابل ذکر است مرحله نهایی این مانورها در روز 19 ماه جاری برگزار خواهد گردید. " سرژ سارکسیان " رییس جمهوری ، " نیکولا بردیوژا " دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی ، وزرای دفاع کشور های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی ، سفرای مقیم ارمنستان ، ناظران بین المللی سازمان همکاری و امنیت اروپا و سازمان ملل متحد جریان این مانورها را دنبال خواهند کرد.
[ 91/06/28 ] [ 1:37 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

" فرانسوا روشبلوا " نماینده پارلمان فرانسه از آن که بازدید رییس جمهوری آذربایجان از فرانسه به علت استرداد و اعطای بخشودگی به " رمیل صفراف " به تعویق نه افتاده است ابراز تاسف کرده است. نماینده پارلمان فرانسه تاکید کرده است که بازدید رییس جمهوری آذربایجان از فرانسه استقبال نمی شود چون که در این اواخر رییس جمهوری آذربایجان تصمیمی در مورد اعطای بخشودگی به جنایتکار آذری که افسر ارمنی را کشته است گرفته است
[ 91/06/28 ] [ 1:37 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

جامعه ارمنی در فرانسه به مناسبت بازدید " الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان از فرانسه تظاهرات را بر پا خواهد کرد. امروز جلوی سفارت خانه آذربایجان در پاریس تظاهرات اعتراض آمیز برپا خواهند شد که طی این مراسم ارامنه نگرانی و اعتراض خود را از سیاست آذربایجان و تصمیم رییس جمهوری آذربایجان در مورد اعطای بخشودگی به قاتل آذری را ارایه خواهند کرد. سازمان های ارمنی به مناسبت بازدید رییس جمهوری آذربایجان از فرانسه بیانیه ای صادر کرده اند. در بخشی از این بیانیه تاکید می شود که اعطای بخشودگی به جنایتکار آذربایجانی از سوی سران آن کشور نشان می دهد که حکومت آذربایجان به اقدامات ضد ارمنی تشویق می کند. چنین تحولات ادامه سیاست نژاد کشی نظام آذربایجان نسبت به ارامنه قره باغ می باشد. در این شرایط به حضور پذیرفتن رییس جمهوری آذربایجان معنی کمک به سیاست ضد ارمنی دارد. " علی اف " که حقوق بین المللی را نادیده و نظام این کشور که دست به تخریب فرهنگ و میراث تاریخی و دینی ارمنی در نخجوان زده است در فرانسه که مرکز فرهنگی و حقوقی می باشد جای ندارد.
[ 91/06/28 ] [ 1:36 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

" ماکسیم ورهاگن " وزیر انرژی هلند که هفته گذشته از باکو بازدید کرده است نگرانی خود در مورد استرداد و اعطای بخشودگی به " رمیل صفراف " جنایتکار آذربایجانی را اعلام کرده است. طبق گزارش آژانس خبری " آرمن پرس " وی ضمن ملاقات با " الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان از سران آذربایجان با اشاره به حل بحران قره باغ درخواست برای خویشتنداری کرده است. وزیر انرژی هلند همچنان با نمایندگان جامعه مدنی دیدار و گفتگو کرده است. قابل ذکر است که کمیسیون اروپا در اخرین گزارش خود وضعیت در زمینه دفاع از حقوق بشر در آذربایجان و سطح آزادی بیان در این کشور را شدیدا مورد انتقاد قرار داده است
[ 91/06/28 ] [ 1:36 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

" سرژ سارکسیان " رییس جمهوری کشورمان با اشاره به اعطای بخشودگی به " رمیل صفراف " جنایتکار آذربایجانی که " گورگن مارگاریان " افسر ارتش ارمنی را گشته است اعلام کرده است که جلوگیری کردن از دادگستری از سوی آذربایجان معنی جلوگیری کردن از حقوق و عدالت بین المللی ندارد. بدین علت است که جامعه بین المللی از چنین قدم سران آذربایجان شدید انتقاد کرده و بر غیر قابل قبول بودن چنین قدم تاکید کرده است. به گفته وی چنین موضعگیری جامعه بین المللی مهم است ولی کافی نیست. رییس جمهوری کشورمان گفته است که اعطای بخشودگی به جنایتکار با اصول و اهداف اساسی شورای اروپا تضاد دارد . تمام سران این سازمان ها این حقیقت را مورد تاکید قرار می دهند. سران آذربایجان فشار بین المللی را احساس کرده دست به استفاده از سلاح اصلی خود یعنی دروغ زد. رییس جمهوری کشورمان تاکید کرده است که حکومت آذربایجان که ملت خود را تحت محاصره اطلاعاتی قرار داده فکر می کند که می تواند سراسر جهان را فریب دهد. رییس جمهوری کشورمان گفته است که ارمنستان از هیچ کوششی برای کشف فریب آذربایجان در سازمان های مختلف بین المللی فروگذار نمی کند.
[ 91/06/28 ] [ 1:35 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

" سرژ سارکسیان " رییس جمهوری کشورمان " هامادو توره " دبیر کل انجمن بین المللی مخابرات را به حضور پذیرفته است. طبق گزارش سرویس مطبوعاتی رییس جمهوری کشورمان در این دیدار آقای " سارکسیان " از بازدید دبیر کل انجمن بین المللی مخابرات از ارمنستان استقبال کرده و تاکید کرده است که پیشرفتی که طی سال های اخیر در زمینه مخابرات و ارتباطات ارمنستان مشاهده می شود همچنان نتیجه همکاری با انجمن مخابرات و دبیر کل این انجمن می باشد. آقای " توره " تاکید کرده است که ارمنستان به طور فعال در فعالیت این انجمن شرکت می کند و از پیشرفت در این زمینه در ارمنستان ابراز خوشحالی کرد. به گفته وی انجمن بین المللی مخابرات حاضر به کمک به ارمنستان برای آماده کردن کارشناسان و متخصصین این زمینه و همکاری می باشد. دبیر کل این انجمن تاکید کرده است که ارمنستان دارای قدرت بالقوه و دور نما های جدی در زمینه مخابرات و ارتباطات می باشد.
[ 91/06/28 ] [ 1:35 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

منبع : تی آر تی

عملیات نیروهای امنیتی ترکیه علیه تروریستها در استان حکاری ادامه داد.

در چهارچوب این عملیات، ما بین نیروهای امنیتی و گروهی از تروریستها که در تلاش رخنه از عراق به خاک ترکیه بودند،درگیریهائی رخ داد. در این درگیریها، ۲۸ تروریبست معدوم شدند.

بموجب بیانیه استانداری حکاری، تعداد تروریستهای معدوم در عملیات نیروهای امنیتی ظرف ۱۰ روز اخیر، به ۱۲۳ نفر رسیده است.

در این میان، در ادامه عملیات در منطقه، ۴ تروریست در شهرستان سیلوپی استان شیرناک به نیروهای امنیتی تسلیم شدند.

[ 91/06/28 ] [ 7:44 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

منبع : تی آر تی

مقامات بلند پایه دولت جمهوری ترکیه، حمله خانئانه در بینگول را محکوم ساختند.

"عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه بعد از دریافت خبر تلخ از "بینگول" طی یک بیانیه کتبی، تاکید ورزید این حمله خائنانه را که داغ بر دلمان نهاد، با نفرت وانزجار تلعین میکنم.

"جمیل چیچک" رئیس مجلی ملی کبیر ترکیه نیز در پیام تسلیت خود گفت: هرگز به تروریسم اجازه نخواهیم داد به هدف شوم خود که سعی میکند کشورمان را به گرو گرفته و جو کائوس و ترور ایجاد نماید، دست یابد.نیروهای امنیتی مان، برای مبارزه با این تروریستهای خون آشام و تا نابودی آخرین نفرات آنها، با تمامی قدرت به عملیات ادامه خواهند داد.

"رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه نیز، شهادت سربازان و مامورین پلیس در حکاری و بینگول با ارسال پیامهای جداگانه ای به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر کشور، تسلیت گفت.

در این میان "کمال قلیچدار اوغلو" طی یک بیانیه کتبی گفت: تروریسم که یک جرم ضد بشری است امروز باز هم، داغ بر دلمان نهاد و باز هم مادران را در غم و ماتم فرور برد. این حمله منفور را بشدت تلعین کرده و به ۸ مامور پلیس که در آن به شهادت رسیدند،طلب رحمت کرده به مادران، نزدیکانشان و تشکیلات پلیس تسلیت میگویم. به مجروحین این حمله خائنانه نیز، آرزوی شفای عاجل میکنم.

[ 91/06/28 ] [ 7:44 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


منبع : تی آر تی

اولین قافله حجاج ترکیه برای بجای آوردن فریضه حج تمتع به راه افتاد.

اولین قافله زائرین با هماهنگی اداره کل امور دینی ترکیه، صبح امروز عازم خاکهای مقدس گردید.

این قافله زائرین به سرپرستی و مسئولیت یک شرکت گردشگری خصوصی از فرودگاه آتاترک استانبول به حرکت درآمد.

[ 91/06/28 ] [ 7:43 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

منبع : تی آر تی

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، آماده مطرح ساختن مساله فیلم "معصومیت مسلمانان" که موجب تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در جهان اسلام شده است، در سازمان ملل متحد می‌گردد.

اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هفته آینده تشکیل جلسه خواهد داد، پیشنهاد خواهد داد که "اسلام فوبی" جرم محسوب شود.

نخست وزیر ترکیه در بازگشت از بوسنی هرزه گوین در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در هواپیما، تهیه فیلم مورد بحث را که در آن به دین اسلام و پیامبر گرامی هتک حرمت شده است، بعنوان یک تحریک علنی و عملی خصمانه ارزیابی کرد.

اردوغان در پاسخ به سئوال دیگری در مورد روابط ترکیه و اسرائیل نیز تلاشهای اخیر و رو به افزایش اسرائیل را به شکل "به انزوا سوق یافتند و در حال حاضر بشکلی جدی در مخمصه قرار گرفته اند" ارزیابی کرد.

[ 91/06/28 ] [ 7:41 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


بغداد- منابع آگاه اعلام کردند: دولت ترکیه با همکاری عربستان و قطر قصد دارند، طارق هاشمی فراری را به عنوان فرمانده ارتش موسوم به ارتش آزاد عراق تعیین کنند.

به گزارش کردپرس دولت ترکیه با همکاری عربستان سعودی و قطر درصدد تشکیل یک گروه نظامی تحت عنوان ارتش آزاد عراق مشابه ارتش آزاد سوریه است و قصد دارند طارق هاشمی معاون برکنار شده رئیس جمهوری عراق را به عنوان فرمانده این ارتش منصوب کند.

به نوشته روزنامه البینه چاپ عراق، دولت اردوغان یکی از مسئولان عالی رتبه و فرمانده نظامی زمان صدام حسین معدوم را فرا خوانده است تا طارق هاشمی را در تشکیل ارتش موسوم به ارتش آزاد عراق کمک کند .

آنگونه که روزنامه البینه نوشته است تمام گروهک های تروریستی کوچک و بزرگ از القاعده و بعثی ها گرفته تا اشخاص شرور و جنایت کار قرار است زیر لوای ارتش آزاد سازمان دهی شوند.

شایان ذکر است: طارق هاشمی در یک محاکمه غیابی در دادگاه عالی جنایی بغداد به جرم شرکت در سه مورد  عملیات  تروریستی به اعدام  محکوم شد اما از آنجا که وی به ترکیه فرار کرده است، امکان اعدام وی محقق نشده است و دولت ترکیه نیز از تحویل وی به دولت عراق سرباز می زند.

چندی پیش منابع خبری عراق از قول شخصیت های برجسته سیاسی درباره خطر تشکیل ارتشی مانند ارتش آزاد سوریه  با حمایت عربستان، قطر و ترکیه هشدار دادند.

[ 91/06/28 ] [ 7:39 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


بغداد- ستاد ضد تروریسم وابسته به نخست وزیر عراق امروز دوشنبه اعلام کرد، شش نفر از اعضای حزب منحله بعث که قصد داشتند اماکن مذهبی و ادارات مهم استان نجف را هدف قرار دهند دستگیر شدند.

به گزارش کردپرس به نقل از سومریه نیوز، صباح نعمان رئیس ستاد ضد تروریسم نهاد نخست وزیری اظهار داشت: نیروهای این ستاد امروز در یک عملیات بازرسی در استان نجف توانستند 6 تن از اعضای حزب منحل بعث را دستگیر کنند که درصدد توطئه برای تخریب اماکن مذهبی و ادارات حساس دولتی بودند.

نعمان افزود: این عملیات با استناد به اطلاعات دقیق دریافتی انجام شد و پس از دستگیری افراد فوق برای بازجویی روانه یک مرکز امنیتی شدند.

دیروز نیز در استان نجف یک گروگان در حدفاصل نجف - کربلا از چنگ گروگان گیرها آزاد شد.

شایان ذکر است: منابع امنیتی استان نجف اعلام کردند: در سال گذشته میلادی تعدادی از اعضا و  سرکردگان حزب بعث در مناطق مختلف این استان دستگیر شدند که در انجام اعمال خشونت آمیز دست داشتند.

پس از آنکه وزارت کشور عراق اسامی اعضای تحت تعقیب حزب بعث را اعلام کرد سال گذشته دهها تن از اعضای حزب منحله بعث و ارتش سابق عراق دستگیر شدند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق نیز در اواخر سال میلادی گذشته اعلام کرد: نیروهای امنیتی 615 عضو حزب بعث را به اتهام سازماندهی مجدد این حزب و توطئه برای کودتا و سرنگونی دولت و فتنه آفرینی دستگیر کردند که اکثراً از استان های جنوب و وسط عراق بودند .

از سوی دیگر فرماندهی پلیس واسط، امروز دوشنبه اعلام کرد: 8 نفر را به اتهام تروریسم و خرید و فروش مواد مخدر در مناطق مختلف این استان دستگیر کرده است. این افراد صبح امروز در اطراف شهرستان صویره واقع در 35 کیلومتری شمال شهر کوت و مرکز شهر کوت دستگیر شده اند.

[ 91/06/28 ] [ 7:39 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


کرکوک ــ کلیسای جامع قلب اقدس واقع در شهر کرکوک که یکی از بزرگترین کلیساهای مسیحیان در شمال عراق است بعدازظهر دیروز یکشنبه براثر انفجار یک بمب دچار خسارت جدی شد.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه ی تلویزیونی التغییر، یک منبع امنیتی اعلام کرد یک بسته ی انفجاری دیروز یکشنبه در ورودی کلیسای جامع قلب اقدس در کرکوک منفجر شد که خسارت مادی زیادی به ساختمان کلیسا وارد ساخت اما خوشبختانه تلفات جانی نداشت.

کلیسای کرکوک توسط لویس ساکو، رئیس اسقف های مسیحیان کلدانی کرکوک در سلیمانیه نظارت می شود. نامبرده هنگام انفجار، برای استقبال از پاپ بندیکت شانزدهم به بیروت پایتخت لبنان رفته بود.

شایان ذکر است که مسیحیان عراق در سالهای گذشته هدف حملات تروریستی گوناگونی قرار گرفته اند، امری که تعداد زیادی از آنها را مجبور به ترک عراق کرد به طوری که جمعیت مسیحیان عراق تا قبل از حمله ی آمریکا بالغ بر یک میلیون نفر بود اما اکنون این تعداد به کمتر از 400 هزار نفر کاهش یافته است.

بیشتر مسیحیان عراق اکنون به مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان پناه بردده اند که از امنیت و آرامش بیشتری برخوردار است.

[ 91/06/28 ] [ 7:39 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

عراق- کمیته یهودیان عراق در اسرائیل ربط دادن قضیه املاک آنان را به قضیه آوارگان فلسطینی رد کرد و سازمان موساد را به منفجر کردن کنیسه یهودیان بغداد در سال 1950 متهم کرد.

به  گزارش کردپرس به نقل از روزنامه الصباح الجدید، روزنامه اسرائیلی هاآرتس دیروز یکشنبه اعلام کرد: کمیته یهودیان عراق در اسرائیل به شدت ربط دادن مسأله املاک آنان را به مسأله آوارگان فلسطینی رد کرد.

روزنامه هاآرتس در ادامه می نویسد: این کمیته خواستار تحقیق درباره انفجار کنیسه یهودیان در بغداد شد که در سال 1950/ 1329 اتفاق افتاد و سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) را به انجام این انفجار متهم کرد تا به این ترتیب یهودیان را ناچار به کوچ کردن به فلسطین کند.

بیانیه کمیته یهودیان  اسرائیل خواستار تحقیق درباره چگونگی کوچاندن یهودیان در دهه بیست و سی هجری شمسی به فلسطین شد.

کمیته یهودیان از اینکه پس از 60 سال هنوز اسرائیل آنان را به عنوان پناهنده می شناسد ابراز خرسندی کرد و خواستار بازگشت یهودیان عراق به سرزمین آبا و اجدادی شان شد.

[ 91/06/28 ] [ 7:38 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


کردپرس ــ با پیروزی اسلام‌گرایان حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در سال 2002 موضوع الحاق به اتحادیه‌ی اروپا همچنان در دستور کار ترکیه باقی ماند و اهمیت خود را حفظ کرد، اما تحقق این خواسته ملزم اصلاحات گسترده‌تری از جمله در مورد وضعیت کُردها بود.

با پیروزی اسلام‌گرایان حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در سال 2002 موضوع الحاق به اتحادیه‌ی اروپا همچنان در دستور کار ترکیه باقی ماند و اهمیت خود را حفظ کرد، اما تحقق این خواسته ملزم اصلاحات گسترده‌تری از جمله در مورد وضعیت کُردها بود. پروفسور یوفن هیپلر استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در دانشگاه دوسبزگ آلمان، عضویت ترکیه در اتحادیه‌ی اروپا را در گرو حل مسئله‌ی کُردها می‌داند و می‌گوید: «تا وقتی که کُردها، مانند یک شهروند از حقوق کامل برخوردار نباشند، ترکیه نمیتواند به اتحادیه‌ی اروپا ملحق شود.»

اسلام‌گرایان حاکم مجلس و دولت، اصلاحات داخلی بیشتری را در راستای تحقق خواسته‌های اتحادیه‌ی اروپا به عمل آورند که می‌توان به اهتمام بیشتر به موازین حقوق بشر و رعایت حق شهروندی، لغو مجازات اعدام، تأکید بر حقوق اقلیت‌های قومی و دینی، گشایش بیشتر در فعالیت‌های فرهنگی کُردها مانند عرصه‌ی رسانه و مدارس کُردزبان، لغو حالت فوق‌العاده در مناطق کُردنشین که اختیارات وسیعی را به مقامات نظامی و امنیتی می‌داد، لغو قانون معروف «تبلیغات برای تجزیه‌ی کشور» که سال‌های طولانی به حربه‌ای برای سرکوب کردن اقلیت‌ها به‌ویژه کُردها تبدیل شده بود، اشاره کرد. با لغو مجازات اعدام، حکم اعدام به اوجالان به حبس ابد کاهش یافت وبا الغاء قانون «تبلیغات برای تجزیه‌ی کشور»، از تعداد زندانیان کُرد که به اتهام مذکور بازداشت می‌شدند به میزان قابل توجهی کاسته شد.

اقدامات حزب عدالت و توسعه مورد استقبال کُردها قرار گرفت و این حزب توانست در انتخابات سال 2007 بیشترین آراء را در بعضی از استانهای کُردنشین به عنوان عضو حزب عدالت و توسعه به پارلمان راه یافتند، 24 نماینده مستقل که از سوی کُردها حمایت می‌شدند وارد پارلمان شدند. گرچه تا قبل از این تاریخ نیز کُردها دارای نماینده در پارلمان بودند اما قومیت‌شان در لوای هویت تُرک آنها قرار داشت. در واقع برای اولین بار پس از سالها، کُردها با هویت مستقل و تحت عنوان حزبی کُردی به عضویت پارلمان درآمدند. این تعداد در انتخابات سال 2011 به 36 نفر رسید. عبدالله گل از چهره‌های برجسته‌ی حزب عدالت و توسعه پس از احراز مقام ریاست جمهوری در سال 2007، در اولین سفر داخلی خود به دیاربکر مهمترین شهر کُردنشین و در واقع مرکز غیر رسمی مناطق کردنشین ترکیه سفر کرد و مورد استقبال گرم کُردها قرار گرفت.

پروفسور یوفن هیپلر بر این اعتقاد است که اسلام‌گرایان از شدت مسئله کُردها کاسته است. وی از یک اقدام انقلابی اردوغان در ارتباط با کُردها یاد می‌کند. اردوغان برای اولین بار در یک اقدام انقلابی- در سخنرانی انتخاباتی خود- چد جمله کُردی به کار برد، در حالی که چند ماه قبل از آن وقتی یک عضو پارلمان در مورد وحدت کُردها و ترک‌ها جملاتی به زبان کُردی بیان کرد او را دستگیر کرده بودند.

اصلاحات صورت گرفته توسط جریان اسلام‌گرا در ترکیه با استقبال نهادهای اروپای متحد روبرو شد و روند مذاکرات برای الحاق ترکیه با اتحادیه‌ی اروپا به سطح عالی‌تر رسید. روزنامه تایمز چاپ لندن، انتخاب عبدالله گل به ریاست جمهوری ترکیه را پیروزی برای دموکراسی در این کشور عنوان کرد و نتیجه به دست آمده را بهترین نتیجه برای ترکیه و اروپا دانست.

از سوی دیگر، ترکیه در سالهای اخیر به موازات غرب‌گرایی، نگاه به شرق و توجه ویژه به خاورمیانه و کشورهای اسلامی را در دستور کار خود قرار داده است. احمد داوود اوغلو وزیر خارجه کنونی ترکیه که او را در غرب کسینجر تُرک می‌نامند معمار و طراح سیاست خارجی نوین ترکیه است. او که استاد علوم سیاسی در دانشگاه مرمره استانبول می‌باشد تا سال 2009 مشاور نخست وزیر بود و از آن سال به عنوان وزیر خارجه رسماً سکان سیاست خارجی را به دست گرفت، جهت‌گیری جدید در سیاست خارجی ترکیه را بر اساس دیدگاه‌هایش که در کتاب «عمق استراتژیک» منتشر کرده، به صورت جدی پیگیری نموده است که از آن به عثمانی‌گرایی جدید تعبیر می‌شود.

احمد داوود اوغلو در کتاب عمق استراتژیک، ظرفیت‌های جغرافیایی امروز ترکیه را به ظرفیت‌های تاریخی آن پیوند داده و برای این کشور هویتی چندگانه تعریف و استراتژی تلفیقی نگاه به غرب و شرق را ارایه می‌نماید. از نظر داوود اوغلو ظرفیت تاریخی، ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی ترکیه به گونه‌ای است که این قابلیت را برای این کشور ایجاد می‌نماید که به نقطه و پل ارتباطی شرق و غرب تبدیل گردد. در این تعریف بال‌های آناتولی بر گستره‌ی جغرافیای خاورمیانه، اروپا، بالکان، قفقاز و آسیای میانه گشوده شده است. بر این اساس باید از میراث تاریخی و ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اروپایی، اسلامی- تُرکی و ترکیبی ترکیه، در جهت پیوند زدن این کشور با مناطق پیرامونی در جهت تأمین منافع ترکیه، استفاده شود.

تحولات داخلی در یک دهه‌ی اخیر ترکیه از سال 2002 تاکنون و جهت‌گیری شرق‌گرایی در سیاست خارجی این کشور در افکار عمومی کشورهای اسلامی مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در سال 2002 که حزب عدالت و توسعه به قدرت رسید، ترکیه دچار مشکلات متعدد بود: روابط خارجی پر از تنش با اغلب همسایگان داشت، اقتصاد آن شدیداً بحرانی بود و از نرخ بیکاری و تورم سرسام‌آور و دو رقمی رنج می‌برد، بحران عمیق سیاسی داخلی وجود داشت، سایه‌ی سنگین مداخله نظامیان بر عرصه‌ی سیاست گلوی دموکراسی را می‌فشرد و ... حزب عدالت و توسعه افتخار می‌کند که همه این مسائل را بر اساس سیاست «به صفر رساندن مشکلات» سر و سامان داده است. ترکیه توانسته است ضمن تقویت بنیان‌های دموکراسی، نوعی نظام سیاسی مبتنی بر آشتی بین اسلام و مدرنیسم ایجاد کند. در امر صنعت حرف اول را در جهان اسلام می‌زند، در امر تجارت کشورهای نفتی و غیرنفتی را پشت سر گذاشته است. مداخله‌ی نظامیان در عرصه‌ی سیاست را به تدریج کاهش داده است و اکنون ششمین قدرت اقتصادی اروپا و عضو گروه بیست کشور موفق اقتصادی دنیا محسوب می‌شود.

با شروع تحولات اخیر در کشورهای منطقه موسوم به بهار عربی مدل حکومتی ترکیه تحت حاکمیت اسلام‌گرایان به عنوان الگوی مناسبی برای این کشورها از سوی محافل مختلف معرفی و تبلیغ می‌شود. در حالیکه مردم در تونس، مصر، لیی و یمن و ... علاوه بر فقر و شکاف طبقاتی حاکمیت استبدادی را تحمل کرده و انقلابیون برای برکناری آنها هزینه‌های سنگینی می‌پرداختند مشاهده حاکمیت یافتن منتخبان مردم بویژه اسلام‌گرایان از طریق روش‌های مسالمت‌آمیز، کمرنگ شدن حضور نظامیان در سیاست و بازگشت آنها به پادگان‌ها، شکوفایی اقتصادی و ... بر جذابیت مدل حکومتی ترکیه در این کشورها می‌افزود. راشد الغنوشی رهبر جنبش النهضه‌ی تونس که حزب متبوعش اکثریت پارلمانی بعد از سقوط بن علی را به دست آورده است به صراحت اعلام کرد ترکیه الگوی مناسبی برای تونس است چرا که اسلام و مدرنیته را ادغام می‌کند. در مصر نیز که اخوان‌المسلمین پیروز نخستین انتخابات پارلمانی بعد از سرنگونی حسنی مبارک شدند به تأسی از مدل ترکیه حزبی به نام عدالت و توسعه تأسیس کرده و رئیس این حزب یعنی محمد مرسی هم اکنون نامزد اخوانی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوی می‌باشد. حتی اوباما رئیس جمهور آمریکا مدت‌ها پیش از وقوع انقلاب‌های عربی، در سفر خود به مصر از مدل ترکیه به عنوان مدلی میانه‌رو و مناسب برای جهان اسلام و خاورمیانه نام برده بود.

مقامات ترکیه در قبال تحولات سیاسی کشورهای عربی سیاست فعالی در پیش گرفتند و از برقراری دموکراسی و رعایت حقوق بشر در این کشور حمایت کردند. آنها ترکیه را الهام‌بخش این تحولات می‌دانند. داوود اوغلو به صراحت در پارلمان این کشور می‌گوید: هرکه هرچه می‌خواهد بگوید، بپذیرید یا نپذیرید مهم نیست، مهم این است که ما صاحب، رهبر و خدمتگزار جدید خاورمیانه هستیم و موج تحولات سیاسی منطقه از جانب ما مدیریت می‌شود.

علی‌رغم جذابیت‌های مدل حکومتی ترکیه در بخشی از افکار عمومی کشورهای اسلامی و اقدامات گسترده مقامات ترکیه برای گسترش نفوذ سیاسی در جهان اسلام و بویژه دست‌یابی به بازار بزرگ اقتصادی و تجاری این منطقه، سیاست خارجی ترکیه در این زمینه با چالش‌های مهمی نیز مواجه است. عرب‌ها خاطرات ناخوشایندی را از حاکمیت تُرک‌ها در دوره‌ی امپراتوری عثمانی بر سرزمین‌های عربی دارند و اقدامات جدید تُرک‌ها را دارای نیات سلطه‌جویانه برای دخالت و تسلط مجدد بر این مناطق می‌دانند. سکولارهای عرب مخالف مدل ترکیه هستند. شکاف و اختلافات شدید بین اسلام‌گرایان و سکولارها موفقیت مدل حکومتی اسلام‌گرایان ترُک را با ابهام مواجه می‌کند. مسائلی مانند ممنوعیت حضور دانشجویان محجبه در دانشگاهها و ... برای اسلام‌گرایان عربی که خواهان حکومت اسلامی تمام عیار هستند الگو بودن مدل ترکیه را بی‌اعتبار ساخته و حتی آن را اسلام‌ستیز یا حداقل اسلام‌گریز و نماینده‌ی فرهنگ و تمدن غربی می‌دانند. روزنامه وطن چاپ ترکیه با اشاره به اظهارات اردوغان در سفر به مصر که مردم این کشور را به تأسیس رژیم لائیک مانند ترکیه توصیه می‌کرد نوشت قیافه‌ی اعضای اخوان‌المسلمین مصر که برای استقبال از اردوغان به فرودگاه رفته بودند هنگام شنید سخنان وی دیدن داشت.

از سوی دیگر وجود بحران‌های داخلی ناشی از مسائل مربوط به اقلیت‌های مذهبی و قومی به‌ویژه کُردها از مهمترین مواردی است که رویکرد جدید سیاست خارجی ترکیه مبنی بر الگو معرفی کردن ترکیه برای کشورهای منطقه را به چالش می‌کشد. دولت ترکیه در حالی در کشورهای اسلامی از دموکراسی و حقوق بشر و آزادی بیان حمایت و دفاع می‌کند که خود در داخل کشور به نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی متهم می‌شود.

تحولات مثبت صورت گرفته نسبت به کُردها در دوره‌ی حاکمیت حزب عدالت و توسعه و استقبال کُردها از این اقدامات به افزایش آزادی‌های سیاسی و فرهنگی کُردها و کاهش نسبی تضادها و رویارویی‌های تُرک- کُرد منجر گردید. اما استمرار درگیری‌های مسلحانه و خشونت‌آمیز بین پ.ک.ک و ارتش  ترکیه هنوز هم سیمای بحرانی را از جامعه‌ی ترکیه ترسیم می‌کند. در عرصه‌ی سیاسی و فرهنگی نیز، احزاب کُردی و فعالان سیاسی و فرهنگی کُرد، اصلاحات صورت گرفته را کافی ندانسته و به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

در ماههای اخیر تنش سیاسی بین کُردها و دولت ترکیه رو به تزاید گذاشته و دستگیری ده‌ها تن از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و وکلای مدافع کُرد را در پی داشته است. رسانه‌ها، خیابان‌ها و پارلمان ترکیه با عرصه اعتراضات شدید کُردها به عملکرد دولت تبدیل شده است. آنها مدعی‌اند مقامات دولتی در حالی که از گسترش دموکراسی در سایر کشورها دم می‌زنند در داخل کشور و نسبت به کُردها بر عکس آن عمل می‌کنند و بدین ترتیب رفتار خارجی و داخلی ترکیه را متضاد و تناقض‌آمیز مصرفی می‌کنند. سری ساکک نماینده‌ی شهر کُردنشین موش و از سران حزب صلاح و دموکراسی در یکی از جلسات اخیر پارلمان و در اعتراض به سیاست خارجی ترکیه در ارتباط با کشورهای منطقه اظهار داشت: دولت و نخست وزیری که نمی‌تواند با هموطنان کُرد و تُرک خود به تفاهم برسد، چگونه به خود اجازه می‌دهد مدعی برقراری صلح در دمشق و حلب شود؟ عثمان بایدمیر شهردار دیاربکر با تبعیض‌آمیز دانستن رفتارهای دولت اردوغان می‌گوید: متأسفانه در همه‌ی رفتارهای سیاسی دولت به شیوهی یک بام و دو هوا رفتار می‌شود. گفته‌ها و اظهار مقامات دولتی بی شباهت با رفتار و گذشت موسای نبی نیست، اما آنچه که در عمل می‌بینیم تبعیت کامل دولت از شیوه و منش رفتاری فرعون است. بایدمیر ادامه می‌دهد: اردوغان و معاونین وی طوری در خصوص سوریه صحبت می‌کنند که گویی قرار است همه ارزش‌های متعالی دموکراسی و صلح و آرامش را به این کشور صادر کنند. حال من می‌پرسم در شرایطی که دولت 32 شهردار کُرد هموطن خود را با اتهامات واهی زندانی می‌کند و عملاً با یک کودتا همه‌ی خدمات ما را فلج می‌کند، چگونه می‌تواند به خود حق دهد که درباره‌ی میزان توسعه‌ی دموکراسی در عراق، سوریه و دیگر کشورها اظهارنظر کند؟

وجود ناآرامیها و درگیری‌های خشونت‌آمیز و مسلحانه در مناطق کُردنشین، استمرار اعتراضات و راهپیمایی‌های گسترده و بحران‌های سیاسی در روابط بین کُردها و دولت، نشان می‌دهد تا حل ریشه‌ای مسأله‌ی کُرد در ترکیه فاصله زیادی وجود دارد. ناتوانی نظام سیاسی ترکیه در حل بنیادی بحران‌های داخلی، قابلیت ترکیه برای تبدیل شدن به الگوی کشورهای اسلامی که اغلب با بحران‌های داخلی کم و بیش مشابه مواجه‌اند را زیر سئوال می‌برد. اخیراً یکی از مقامات عراقی در پاسخ به اردوغان که سیاست‌های دولت عراق در روند دموکراسی را زیر سئوال برده و آن را طایفه‌گری خوانده بود، به تندی اظهار داشت که دولت ترکیه ضروری است ابتدا به وضعیت کُردهای خود توجه کرده و حقوق آنها را به رسمیت بشناسد.

برخی صاحب‌نظران و کارشناسان مسائل ترکیه و خاورمیانه بر این باورند که ترکیه، خود از تحولات بهار عربی تأثیر پذیرفته و آسیب‌پذیر است و پیش‌بینی می‌کنند کُردهای این کشور در حال بررسی تغییر رفتار خود هستند و محتمل است شاهد اقدامات و تحرکات جدیدی از سوی آنها باشیم. این امر تا آنجا پیش می‌رود که برخی از شکل‌گیری وضعی مثابه بهار عربی تحت عنوان بهار کُردی در ترکیه نام می‌برند. بدین ترتیب کُردها همان گونه که سیاست خارجی غرب‌گرای ترکیه را به چالش کشیده و آن را در جهت ارتقاء حقوق خود تحت تأثیر قرار دادند، به پاشنه‌ی آشیل سیاست خارجی شرق‌گرایانه این کشور نیز تبدیل خواهند شد. موفقیت رویکردهای غرب‌گرایی و نگاه به شرق در سیاست خارجی ترکیه مستلزم حل بنیادی بحران‌های داخلی این کشور به ویژه مسئله‌ی کُردهاست.

[ 91/06/28 ] [ 7:38 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

غلامرضا خان رشید یاسمی بزرگمردی از ایل گوران / استاد اردشیر کشاورز
"
روان شاد استاد غلامرضاخان رشید یاسمی فرزند محمد ولی خان میر پنج ایل بزرگ گوران، طایفه گوران، قلعه زنجیری،‌هسته ی موصوف به خاندان یاسم..."

کردپرس - سرویس فرهنگ، ادب و هنر: روان شاد استاد غلامرضاخان رشید یاسمی فرزند محمد ولی خان میر پنج -از ایل بزرگ گوران، طایفه گوران، قلعه زنجیری،‌ هسته ی موصوف به خاندان یاسم (یاسمی) - بنا به آنچه در یکصدمین سال زادروز استاد در سال 1372 خورشیدی جهت تدوین احوال وی مورد تحقیق قرار گرفته و در همان سال در روزنامه باختر چاپ و سپس به صورت کتاب منتشر شده، مطابق است با روز بیست و هشتم جمادی الثانی سال 1314 هجری قمری برابر با 1275 خورشیدی و به زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار. (1)  گو اینکه در پاره ای از منابع سال 1272 و 1273شمسی هم آمده است از جمله در کتاب پژوهشگران معاصر ایران –هوشنگ اتحاد (3) می خوانیم: غلامرضا رشید یاسمی در 1273شمسی در کرمانشاه به دنیا آمد و اصلاً کُرد و از طایفه گوران بود. ص356 و در توضیح مطلب ردیف 25 آمده است: (25- تنها این تاریخ که بر روی سنگ مزار رشید یاسمی نوشته شده و جلال الدین همایی هم به همان تاریخ اشاره کرده است،‌ صحیح به نظر می رسد در قریب به اتفاق منابع مورد مراجعه، ‌از جمله برگه دان کتابخانه ها1274 و 1275 شمسی آمده است ص426.(2 )

اما محل تولد استاد در دامان کوهستانی مشجر و محاط در آب های زلال رودخانه ها از جمله رود زمکان و چشمه سارها و طبیعت بکر و دل انگیز و پر از طراوت گهواره مرکز طایفه گوران قلعه زنجیری بوده است. خود استاد پیرامون کرد بودن اجداد و خاندانش گفته است: «ما از طایفه گورانیم که از عشیره ی بزرگ کُرد است. اجداد ما که تا بیست و چهار پشت اسم و رسم آنان را می دانم از ناحیه دول شمشیر یا دره شمشیر کردستان به جانب خاک کرمانشاهان آمده و در گوران مسکن گزیده به ریاست آن ایل رسیده که مرکزش قصبه با صفای گهواره است.(3)
محمد ولی خان پدر "رشید" فردی با سواد،‌ خوش خط و در لباس جنگ و سواری، ادب دوست و شاعر پیشه بود که خوب هم نقاشی می کرد و غزل نیکو می گفته و تخلص نصرت داشته.(4)
مادر "غلام رضا خان" نورتاج خانم دختر شاهزاده محمد باقر میرزای خسروی و نوه ی شاهزاده محمد علی میرزای دولتشاه بود، محمد باقر میرزا شاعر و صاحب اولین کتاب رمان تاریخی سه جلدی شمس و طغرا است. پدر "رشید" در وبای سال 1322 هجری قمری و در هشت سالگی رشید و در سن سی سالگی دارفانی را وداع کرده و تنها قریحه ی ذاتی، نبوغ ارثی و تربیت اکتسابی مادر است که "رشید" را می پرورد و در گوشش زمزمه کنان گفته است: «تو در کودکی بیش از مقتضای سن خود فریفته ی آثار طبیعی بودی و چهره متفکر از حود نشان می دادی».(5)

"رشید" ادوار گذران حیات خود را به دو دوره ادبی متمایز تقسیم کرده است، ‌آغازین دوره زندگانی "رشید" از تولد تا هفده سالگی است که رها در بستر طبیعت روح بخش ومُصفای کوهساران  دالاهو،‌ ایّام کودکی و نوجوانی را به گوش دادن به نغمه های شاعرانه دلنواز و نوازش محبت مادریِ مادرش سپری کرده و بالندگی هر روزه ی عمر، روزگارش به تفرّح،‌ عشق به شکار و ذوق به سواری،‌ تیراندازی و شاگردی نزد آموزگاران خصوصی و فراگیری دروسی چون ادبیات فارسی، ‌اندکی فرانسه و مقدمات عربی می گذشته است. ‌این دوره از عمر "رشید" مقطع پرورش ذوق به قوّه ی موروثی در نموّ قریحه ی شاعری، همچون ذخیره نیرو در محفظه باطری به حساب آورده است.(6) در آغازین دوره عمر "رشید" پایه های تراوشات فکریش در شب ها و روزهای کوهساران زاگرس، ‌طریق رشد و نموّ گرفته و به تدریج چون سروی تناور بالنده شده، چه شب های درازی که در گرمسیر و سردسیر کوچ ایل در زیر سقف مُشبک سیاه چادر  ایلیاتی به زوزه ی سگ ها گوش فراداده و به تامل و اندیشه ایستاده و بدون بهره مندی از نور کافی چراغ دستی و دسترسی به آثار و کتب و مباحثه های علمی به صبح رسانیده و روزهایی که نشسته بر بلندای مکانی رفیع به کسب معلومات پرداخته و در آن حالت ها غنچه ذوق سرودن  شعرش در وضعیت شکوفایی بوده و به نحوی که خود گفته است: «در آن احوال، شعر بسیار گفته ام ولی محض این که کسی در استهزاء با من شریک نشود و آن آثاری را که پاره های روح من محسوب می شوند با خنده تلقی نکند، از ذکر نمونه ی آن ها خودداری می کنم، در غالب آن ها می بینیم که عکسی از صفای طبیعی و سادگی کودکی افتاده است که چندان مستحق ریشخند نیست.»(7)

مبداء حرکت قطعی "رشید" از دوران غوغای زندگانی عشایری به شهر کرمانشاه مصادف با آغاز جنگ بین المللی اول سال های 1333هجری قمری = 1294خورشیدی = 1914میلادی بوده که بیش از نوزده سال سن نداشته است. "رشید" پیش تر هم مدت زمانی را در شهر کرمانشاه به تحصیل دروس مقدماتی و ادامه ی تحصیلاتی را که نزد پدرش و آموزگاران خصوصی فرا گرفته بوده طی کرده است و در همان سال و دوره ی ریاست مرحوم مزین الممالک که از سال 1297 اسفند ماه بر معارف و صنایع مستظرفه شروع می شود. در کنار دیگر بزرگان علم و هنر و معارف کرمانشاهان چون میرزا مهدی خان فرهپور «صدیق دفتر»، آقا سید احمد آقا میرعبدالباقی، قوام العلماء و دیگرانی که از فحول رجال علمی عصر خود به شمار می رفته اند به عضویت کمیسیون معارف کرمانشاهان برگزیده می شود و در اواخر سال 1299خورشیدی به سمت مدیر مدرسه متوسطه دولتی نمره یک «احمدیه» منصوب می شود در حالی که با عنوان و لقب "رشید السلطان" شناخته می شده است، دوره های بعدی که کسان دیگری چون سیّد عبدالرحمن خان قوامی به ریاست معارف کرمانشاهان رسید و با تشکیل شورایی به نام شورای معارف، "‌رشیدالسلطان یاسمی" در کنار برجستگان زمان چون شاهزاده سلیمان میرزا اسکندری که در ایام جنگ جهانی اول توسط انگلیسی ها و در میان ایل سنجابی دستگیر و به هندوستان تبعید گردیده و در اواخر سال 1299خورشیدی به کرمانشاهان بازگشته بود و بعدها هم به وزارت معارف رسید و همچنین میرزا مهدی خان عمادالرعایا، مفخم الملک نایب الایاله،‌ قوام العلماء رئیس اوقاف، شاهزاده امیر محترم، وکیل الملک، مهندس الملک،‌ رئیس بلدیه و صدیق دفتر به عضویت شورای معارف درآمد و به اقدامات اساسی در حوزه فرهنگ دست زدند.(8)

"رشید یاسمی" در اواخر دهه ی یک هزار و سیصد و نود و تا اوایل دهه ی یک هزار و سیصد خورشیدی راهی تهران شده و با نام نویسی در مدرسه "سن لویی" به کسب دانش نوین می پردازد، در آن مدرسه استادان فرانسوی در کسوت کشیش و پدر روحانی به نشر فرهنگ مغرب زمین پرداخته و به آموزش زبان فرانسه که در آن برهه زبان جهانی به شمار می رفته است و کلید دانش و آگاهی های جدید تمدن اروپا محسوب می شده مشغول می گردد، گو این که پیش از آن هم رشید در کرمانشاه و در مدرسه آلیانس اسرائلیت که در اول اکتبر 1902میلادی برابر با 1281خورشیدی در شهر کرمانشاه افتتاح گردیده بود تحت مدیریت مسیوسدی با زبان فرانسه آشنا شده بود.(9)

در همین راستا لازم است گفته شود چون علی دشتی، طلبه، روزنامه نگار، نویسنده، سیاستمدار، نماینده مجلس، سناتور و صاحب آثاری چند در سال 1299خورشیدی علیه مفاد قرار داد 1919میلادی، مطالبی می نوشت که بر مذاق وثوق الدوله رئیس دولت خوش نمی آمد، حکم تبعید و یا بازگشت دشتی به بین النهرین صادر گردید، در فاصله زمانی حرکت دشتی از تهران تا کرمانشاه دولت وثوق الدوله ساقط و مشیر الدوله زمام دار شد و او موافقت کرد تا دشتی در کرمانشاه بماند. عبدالله شهبازی در این مورد نوشته است: «دشتی قریب پنج ماه در کرمانشاه ماندگار شد، در آن زمان غلام رضا رشید یاسمی که بعدها به عنوان ادیب و محقق شهرت فراوان یافت، ‌در کرمانشاه معلمی می کرد، دشتی با او دوست و محشور شد و مقدمات زبان فرانسه را نزد وی فراگرفت. رشید یاسمی اندکی بعد همکار دشتی در روزنامه شفق سرخ شد، دشتی در سال 1352نوشت: «رشید نخستین همکار من در شفق سرخ و بلکه مشوق و موید من در تاسیس آن بود.»(10)

از استادان "رشید" در مدرسه سن لویی تهران یکی هم استاد نظام وفا بوده و از همان روزگار رشید با همکاری دوستانش جرگه دانشوری را تاسیس و با انحلال آن به همت استاد ملک الشعراء بهار، انجمن دانشکده و مجله دانشکده پا می گیرد که خدمات گران بهایی را به ادب و فرهنگ و تاریخ نمود. و با معاضدت کسان فاضلی چون بهار،‌سعید نفیسی، رشید یاسمی، رضا هنری، ابراهیم الفت، عبدالله انتظام، تیمور تاش، عباس اقبال آشتیانی و... مقالات ادبی، اجتماعی، فلسفی و تاریخی بسیاری عرضه گردید، مقاله های رشید در مجله دانشکده عنوان و امضاء رشید کرمانشاهی را داشت.(11)
مقالات نقد ادبی "رشید" در روزنامه شفق سرخ که از 1300خورشیدی شروع شده بود به زودی توجه اهل ادب را به خود جلب کرد و همچنان همکاری رشید با نشریات دیگر تداوم داشته از جمله مجله نوبهار هفتگی، ماهیانه شرق و مجلاتی چون آینده، ارمغان،‌تعلیم و تربیت، مهر و ... و صرف اوقات در اغلب مجامع فرهنگی تهران از جمله انجمن ادبی ایران و انجمن حکیم نظامی.(12)
استاد رشید یاسمی در زمان وزارت فرهنگ علی اصغر حکمت سال 1313خورشیدی به استادی دانشگاه تهران برگزیده شد و در دانشکده ادبیات و دانشسرای عالی به تدریس تاریخ ایران بعد از اسلام پرداخت و از آن پس سفرهایی به مصر و هند داشت که آثاری علمی و ادبی را به ارمغان آورد. اما از سال 1324 که جهت مطالعات ادبی به فرانسه رفت و بعد از دو سال به ایران بازگشت،‌به بیماری قلبی دچار شده بود.(13)

روان شاد  استاد ایرج افشار یزدی نوشته اند: «از سال 1295خورشیدی تا سی سال پس از آن، رشید یاسمی دست از تحقیق و ادب بر نگرفت، درس گفت،‌ کتاب نوشت، ‌ترجمه کرد، ‌سخن راند و شعر سرود،‌ در طی عمر نسبتاً کوتاه خویش، ‌آثار متنوع و ارزنده ای به جای گذاشت و با کوشش بی دریغ در راه اعتلای ادب و فرهنگ ایران، جسم و جان خود را فرسود. (14)

رشید یاسمی در سرایش شعر و سبک شعری بنا به آن چه که خود گوید: «گفتار بهار مرا به اسلوب متین و ساده شعر خراسانی آشنا کرد.»(15)
نشریه دانش پژوهان ایران پیرامون سبک "رشید" آورده: «رشید از شعرای بزرگ و تراز اول و یکی از پیشروان تجدید ادبی به شمار رفته،‌در قصیده سبکی آمیخته از خراسانی و عراقی داشت، ‌قصایدش دارای سنگینی و انسجام و در عین حال سادگی و روانی است و اغلب قصائد و قطعات خود را با مضامین جدید به سبک قدیم می سرود. در اوصاف طبیعت نیز تشابهات لطیف و نغز آورده و رنگ آمیزهای بدیعی به کار برده،‌ توصیف حالات درونی از قبیل غم و شادی را با کمال مهارت و لطف مضمون، بیان کرده است، غزلیاتش مملو از سوز و گداز و وجد و حال است و گاه گاهی اشعارش را از حکمت و فلسفه و عرفان چاشنی می زده.»(16)

شعر رشید مورد نقد و بررسی بسیاری از صاحب نظران قرار گرفته است و در نهایت به سال 1327خورشیدی می رسیم در سال فعالیت های شبانه روزی و طاقت فرسای کنکاش های علمی،‌ادبی، تاریخی و فرهنگی استاد در تمامی سطوح،‌ شئون و جوانب مسائل عمقی دانش و بینش یافته های پیشین اوست،‌ آن هم با قلبی مجروح و جسمی خسته،‌ روز یازدهم اسفند ماه همان سال استاد در سالن بزرگ دانشکده ادبیات تهران، ‌دانشکده قدیم در باغ نگارستان پشت میز خطابه قرار می گیرد تا از تاثیر عقاید و افکار لسان الغیب شیراز بر ولف گانگ گوته حافظ شناس آلمانی سخن گوید. در آن روز مجمع اساتید و دانشجویان دانشکده و حاضران در نشست به یکباره دیدند،‌ اوج صدای استاد به تدریج میل به فرود می کند، فشار خون بالا کار خود را کرده بود و حادثه ای شکننده آغاز گردید. دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی از شاگردان استاد که در آن نشست حضور داشته در کتاب کلاه گوشه نوشیروان ذیل مطلب: «چراغی که روغنش تمام شده بود» به چگونگی موضوع پرداخته است. عارضه سکته مغزی نیمی از اندام رشید را فلج کرد و بعد از مدتی درمان عازم نیس در جنوب فرانسه گردید تا به پی گیری درمان به پردازد در حالی که همچنان صندلی چرخ دار او را حمل می کرد. سرانجام استاد در روز هجدهم اردی بهشت ماه سال 1330خورشیدی از رنج تن آسود و سر بر بالین آرامش نهاد و در مقبره ظهیرالدوله تجریش به خاک رفت. ‌روزنامه اطلاعات در همان روز نوشت، استاد رشید یاسمی به پاس خدمات بزرگ و فرهنگیش به دریافت دو نشان درجه اول و درجه دوم علمی نایل شده است.(17)

هر چند در این مختصر موفق به ترسیم و تصویر چهره کارآمد علمی استاد رشید یاسمی نشده ایم، اما عزیزان بزرگوار را به مطالعه کتاب رجال و مشاهیر کرمانشاهان مبحث رشید یاسمی ارجاع می دهیم. در کل استاد بزرگوارمان بیش از ده تالیف و تصحیح وتحشیه چون احوال شاعری ابن یمین و سلمان ساوجی- پژوهش و نگارش کتاب "کُرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او"، تصحیح دواوین شعری شاعران بزرگ دیگر،  دیوان شعر خود- بیش از 16ترجمه از زبان فرانسه و انگلیسی و... به رشته تحریر در آورده و از وجود پر برکت علمی خود به جای گذاشته است،‌ روانش آرام باد.

کرماشان-20/6/1391

منابع:
1- رجال و مشاهیر کرمانشاهان-اردشیر کشاورز-انتشارات تاق بستان-1382-کرمانشاه-ص73
2- قطعاً عدم مطابقت تاریخ سنوات تولد استاد رشید یاسمی، تطبیق سال های قمری با خورشیدی و مغایرت های مربوطه است، تاریخ منقور بر سنگ قبر استاد به این صورت در کتاب چهرهایی در خاک خفتگان تربت ظهیرالدوله آمده است: (آرامگاه غلام رضا رشید یاسمی استاد دانشگاه- تولد 1273شمسی- وفات 1330شمسی و...) نوشته صفاءالدین تبرائیان چاپ اول-1382- نشر روزگار- تهران- ص194. آرامگاه ظهیرالدوله و قبر استاد مورد بازدید این قلم قرار گرفته و درست است.
3- مجله امید - شماره 23- 30خرداد 1323
4- پژوهشگران معاصر ایران- فرهنگ معاصر 1380- ص 356-
5- رجال و مشاهیر کرمانشاهان- حیات مادی و معنوی غلام رضا رشید یاسمی پیشین صص 75و76.
6- مجله امید- همان- مصاحبه با رشید یاسمی
7- مصاحبه با رشید یاسمی – مجله امید- سال 1323- شماره 23 پیشین.
8- سالنامه اداره معارف کرمانشاهان- راپورت 1305خورشیدی- از طرف سید عبدالحسین خان سلطانی-مطبعه شرکت سعادت کرمانشاه-صص 23تا27 و کتاب ایل سنجابی و مجاهدات ملی ایران- تحریر و تحشیه دکتر کریم سنجابی- نشر شیرازه- 1380-تهران.
9- فصلنامه پژوهشی، فرهنگی و هنری کرمانشاه-‌شماره چهارم و پنجم-تابستان و پاییز 1381- زندگی و آثار غلامرضا رشید یاسمی- اردشیر کشاورز.
10- زندگی و زمانه علی دشتی- عبدالله شهبازی- دانشنامه فارس- موسسه فرهنگی و پژوهشی-1385-شیراز-ص13.
11- رجال و مشاهیر کرمانشاهان-پیشین.-صص84 و 85-
12- پژوهشگران معاصر ایران- هوشنگ اتحاد. قبلی-ص362
13-  تاریخ مشاهیر کُرد-جلد دوم- بابا مردوخ روحانی- سروش 1366-تهران- ص310 و 311
14- هوشنگ اتحاد- پیشین-ص363.
15- دیوان رشید یاسمی- موسسه انتشارات امیر کبیر-تهران- 1362-صفحه هفت
16- مجله ماهیانه وحید- سیف الله وحید نیا- تیرماه1351-تهران.
17- روزنامه اطلاعات-چهارشنبه 18/2/1330-و روزنامه اطلاعات چهل سال پیش در همین روز- چهارشنبه 18/2/1370.

[ 91/06/28 ] [ 7:37 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


نوشتۀ جمعه قلی آنایف و کارکنان

عشق آباد - به گزارش رسانه ها، قربانقلی بردی محمداف رییس جمهور ترکمنستان روز 14 سپتامبر به سپردوردی تویلیف معاون نخست وزیر دستور داد تا درباره موضوع افتتاح یک دانشگاه دیگر در عشق آباد مطالعه کند و نتایج آن را در یک نشست کابینه گزارش نماید.

این دانشگاه قرار است که صرفا به زبان انگلیسی تدریس کند و شهریه دریافت نماید. بنا بر اعلام اداره اطلاعرسانی دولتی ترکمنستان، بردی محمداف گفت که این دانشگاه باید متخصصان بسایر ماهری را در حرفه های مختلف تربیت کند و افزود که داشتن دپارتمان هایی در رشته های اقتصاد بین الملل، روزنامه نگاری بین المللی، مدیریت و قانون بین المللی معنی دار و مفید خواهد بود.

وی خواهان ساخت یک ساختمان دانشگاهی مدرن و اقامتگاه هایی برای دانشجویان و استادان شد. هیچ مهلتی برای ساخت یا پیشنهادی برای نام این دانشگاه گزارش نشده است. ترکمنستان 24 دانشگاه دارد.

[ 91/06/28 ] [ 7:37 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


گزارش کارکنان

آتیرائو، قزاقستان - به گزارش تنگری نیوز در روز 17 سپتامبر، مسئولان در روز 12 سپتامبر دو مرد را در استان آتیرائو در ارتباط با اتهام های تروریسم دستگیر کردند.

بوران بای گالیف سخنگوی دادگاه استان به خبرگزاری ها گفت که مراجع تحت ماده تروریسم در قانون جزا با این دستگیری ها موافقت کردند. به گزارش تنگری نیوز، این دو مظنون هر دو متولد سال 1982 بودند.

این دستگیری ها پس از آن صورت گرفتند که نیروهای ویژه پنج مظنون تروریسم را در روز 12 سپتامبر در آپارتمانی در کولیساری به دام انداختند و کشتند. زاکان.قز گزارش داد که یلامان اوتاربایف تنها مظنون بازمانده در این درگیری، در شهر آتیرائو در بیمارستان بستری است.

[ 91/06/28 ] [ 7:36 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


گزارش کارکنان

دوشنبه -- نیوز.تج روز 17 سپتامبر به نقل از قادر کاظم رییس دولت استان خودمختار گورنو بدخشان گزارش داد که امامعلی- رحمان رییس جمهور تاجیکستان قصد دارد تا در روزهای 18-19 سپتامبر از این استان بازدید کند.

کاظم گفت که رحمان طبق برنامه برای افتتاح دو مدرسه به ناحیه روشن و برای افتتاح یک ساختمان دولتی محلی و دو شعبه بانک به ناحیه شوگان و برای افتتاح یک کارخانه نساجی و شرکت در مراسم آغاز بازسازی سیستم آب شهری به خاروغ خواهد رفت. رحمان قصد دارد تا در روز دوم سفر خود با سران شهروندان این استان دیدار کند.

پس از آنکه یکی از رهبران ستیزه جوی ناآرامی ماه ژوئیه در اواخر ماه اوت کشته شد، رحمان برنامه های قبلیش برای بازدید از خاروغ را به تعویق انداخت.

[ 91/06/28 ] [ 7:36 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


نوشتۀ گلمیرا غمزه یوا و کارکنان

آستانه - نووستی قزاقستان روز 17 سپتامبر به نقل از اصیل جان مامیت بیکوف وزیر کشاورزی گفت که دولت قزاقستان برنامه دارد تا 1.8 میلیارد تنگه (12 میلیون دلار) کمک میان کشاورزانی که تحت تاثیر خشکسالی سال جاری قرار گرفته اند، توزیع کند.

وی به خانه نمایندگان پارلمان گفت که اتحادیه کشاورزان در پی کسب کمک از وزارتخانه و دفتر رییس جمهور نورسلطان نظربایف است و گفت که خشکسالی حدود 1.5 میلیون هکتار محصول را نابود کرده است.

به گزارش تنگری نیوز، کشاورزان خواهان اعلام وضعیت اضطراری و دریافت حدود 50 دلار (7,500 تنگه) غرامت به ازای هر هکتار محصول تخریب شده بودند.

در این اثنی، نووستی قزاقستان به نقل از وزارت کشاورزی گزارش داد که قزاقستان در بازه زمانی اول سپتامبر 2011 و 31 اوت بیش از 12.7 میلیون تن گندم صادر کرده است. این وزارتخانه افزود که این میزان 2.5 برابر بیش از بازه زمانی مشابه در سال بازاری 2010-2011 است. اکثر صادرات به واسطه محصول فراوان سال 2011 به میزان تقریبا 27 میلیون تن بودند.

[ 91/06/28 ] [ 7:36 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
ايراس: آنكارا به مالكي پيشنهاد داده است در صورت صدور عفو الهاشمي عزت ابراهيم الدوري و شماري از تروريست هاي ديگر را تحويل دهد.

به گزارش ايراس به نقل از آفتاب؛ آنكارا براي رهايي طارق الهاشمي، دامادش و رئيس دفتر و يكي از كاركنانش از حكم اعدام به نوري مالكي، نخست‌وزير عراق پيشنهاد معامله داده ‌است.

مقام‌هاي تركيه به نوري مالكي پيشنهاد داده‌اند در برابر صدور عفو طارق الهاشمي، معاون محكوم به اعدام رئيس جمهوري عراق، عزت ابراهيم الدوري، رئيس فراري و تحت پيگرد حزب بعث به همراه شمار ديگري از تروريست‌ها را تحويل دولت عراق دهند.
 
به گفته اين منابع تركيه تلاش‌هاي تازه‌اي را براي گرفتن حكم برائت طارق الهاشمي آغاز كرده و دائما به عراقي‌ها مي‌گويد كه كساني هستند كه از دفتر الهاشمي، نفوذ و توانايي‌هايش بهره‌برداري كرده و به اسم او دست به جنايت زده‌اند.

يك منبع آگاه كه نخواست نامش فاش شود در اين باره گفت: «تركيه و الهاشمي قصد دارند به زودي فهرستي از افراد تروريست را كه در مركز و غرب عراق متمركز هستند به همراه عزت ابراهيم الدوري، رئيس فراري و تحت پيگرد حزب بعث كه همچنان عليه حكومت جديد عراق فعاليت‌هاي ايذايي انجام مي‌دهد به نوري مالكي تحويل دهند.»

به گفته اين منبع، تركيه همچنين تعهد مي‌دهد كه فعاليت‌هاي تروريستي در عراق در صورتي كه چارچوب صحيحي براي تقسيم قدرت تهيه شود به گونه‌اي كه در آن سهم سني‌ها بيشتر از كردها باشد، حداقل براي يك سال به طور كامل متوقف شود.

اين منبع همچنين تاكيد مي‌كند، اخيرا سه ديپلمات عالي‌رتبه از سفارت تركيه كه سفير تركيه در بغداد نيز در ميان آنها بوده نزد نوري مالكي رفته و اين پيشنهادها را به طور مكتوب در اختيار وي قرار داده و گفته است كه منتظر پاسخ نخست‌وزير مي‌ماند. در همين رابطه انتظار مي‌رود كه به زودي هيئتي عالي‌رتبه از آنكارا به بغداد سفر كند و درباره قضيه طارق الهاشمي با مقام‌هاي عالي‌رتبه عراقي به مذاكره بنشيند.

[ 91/06/28 ] [ 7:17 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

ايراس: معاون فراري رئيس جمهور عراق كه طي ماههاي اخير در تركيه به سر برده است، ادعا كرد: ايران از حريم هوايي عراق براي انتقال تجهيزات جنگي و تسليحات به سوريه استفاده مي كند.

به گزارش ايراس به نقل از مهر؛ "طارق الهاشمي"  ادعا كرد كه ايران از حريم هوايي سوريه براي انتقال تسليحات به سوريه و پشتيباني از نظام بشار اسد استفاده مي كند. وي همچنين مدعي شد كه در حال حاضر هزاران فرد مسلح عراقي از نيروهاي ارتش سوريه در جنگ عليه مخالفان حمايت مي كنند.

الهاشمي كه در پي عدم حضور در دادگاه از سوي دستگاه قضايي عراق به اعدام محكوم شده، افزود: متاسفانه كشورم به محل عبور كمكهاي ايران براي نظام اسد تبديل شده و شكي در اين موضوع نيست!

خاطرنشان مي شود طي هفته گذشته طارق الهاشمي به اعدام محكوم شد اما "رجب طيب اردوغان" نخست وزير تركيه اعلام كرد كه الهاشمي تا هر زمان كه خود بخواهد مي تواند در تركيه باقي بماند. الهاشمي پس از آنكه متهم به دخالت در حوادث تروريستي شد به منطقه اقليم كردستان عراق، قطر، عربستان و تركيه رفت و همچنان در اين كشور به سر مي برد. دادگاه كيفري بغداد به طور غيابي معاون فراري رئيس جمهوري عراق را به اتهام دست داشتن در حوادث تروريستي اين كشور به اعدام محكوم كرده است.

[ 91/06/28 ] [ 7:16 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
ايراس: دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان امروز (دوشنبه) با احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیدار می کند. 


به گزارش ايراس به نقل از ايسنا؛ سعید جلیلی صبح امروز در راس هیاتی برای دیدار با مقامات ترک راهی آنکارا شد. در این سفر علی باقری معاون امنیت بین الملل شورای عالی امنیت ملی جلیلی را همراهی می کند.قرار است در دیدار مقامات دو کشور مسائل دو جانبه، منطقه و مسائل مهم بین الملل مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

[ 91/06/28 ] [ 7:16 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

احزاب ،تشکلها و گروه های اسلامی در قالب صدور بیانیه های جداگانه اهانت به پیامبر (ص) را محکوم نموده و خواستار برخورد جدی با عاملان این توهین شدند

به گزارش آران نیوز به نقل از سایت آذری حق یولو ،به دنبال پخش فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (ص) در فضای مجازی و انزجار عمومی مسلمانان از این اقدام که منجر به تظاهرات گسترده در کشورهای اسلامی و قتل سفیر آمریکا در لیبی گردیده است ، سفارت آمریکا در باکو نیز تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفته است .

بر اساس این گزارش علاوه بر سفارت آمریکا تدابیر امنیتی در اطراف سفارت رژیم صهیونیستی نیز افزایش یافته است.

گفتنی است گرچه مسلمانان جمهوری آذربایجان به دلیل تدابیر شدید امنیتی موفق به برگزاری اعتراضات خیابانی نشدند لیکن برخی احزاب ،تشکلها و گروه های اسلامی در قالب صدور بیانیه های جداگانه اهانت به پیامبر (ص) را محکوم نموده و خواستار برخورد جدی با عاملان این توهین شدند.

[ 91/06/28 ] [ 7:15 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
مهم‌ترین موضوع مباحثات گردهمایی دو روزه ناتو،در جمهوری آذربایجان برگزار می شود امنیت سیستم‌های تولید انرژی است. آران نیوز/سرویس خبر/ جمهوری آذربایجان: مهم‌ترین موضوع مباحثات گردهمایی دو روزه شورای همكاری آتلانتیك شمالی(ناتو)، که در جمهوری آذربایجان برگزار می شود امنیت سیستم‌های تولید انرژی است. به گزارش آران نیوز به نقل از نواستی –آذربایجان ، در این همایش مسایل مربوط به تهدیدات و مخاطرات موجود برای سیتم‌های زیربنایی انرژی، جنبه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی امنیت، فناوری در زمینه تأمین امنیت و ارزیابی مالی آن بررسی خواهد شد. "ادریان كندری"، نماینده دبیرخانه اقتصادی امنیت ناتو در افتتاحیه این همایش اظهار داشت: «در جهان هزاران انبار انرژی وجود دارد كه محافظت از آن‌ها از نظر فنی بسیار مشكل است.از همین رو ما می‌كوشیم از سیستم‌های خودكار برای محافظت از سیستم‌های زیربنایی استفاده كنیم». "كامل هاسی‌اف"، رییس نمایندگی آذربایجان در ناتو ، همچنین اظهار داشت: سیستم زیربنایی انرژی در آذربایجان این امكان را فراهم ساخته است كه از آن برای انتقال منابع انرژی استفاده شود. به گفته وی مسأله امنیت برای كشورهای ترانزیت‌كننده انرژی از اهمیت بسیاری برخوردار است. هاسی‌اف افزود: گاز استخراج‌شده از منابع «شاه‌دنیز» آذربایجان نیازهای آذربایجان را به طور كامل پوشش می‌دهد و بخشی از آن را می‌توان به كشورهای دیگر نیز صادر كرد. به گفته هاسی‌اف آذربایجان در سال 2012 سالانه 10 میلیارد متر مكعب گاز طبیعی صادر خواهد كرد و در سال‌های بعد این میزان به 20 میلیارد متر مكعب خواهد رسید. وی تاکید كرد: كشورهای حوزه دریای خزر نقش مهمی در تأمین امنیت منطقه‌ای و جهانی در زمینه صادرات انرژی ایفا خواهند كرد.
[ 91/06/28 ] [ 7:14 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
 
شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۸

ايراس: سینمای ایران با موفقیت در هشتمین فستیوال بین‌المللی سینمای اسلامی در قازان شرکت کرد. هر سه فیلم کارگردانان ایرانی جوایزی در عناوین مختلف دریافت کردند. «صدای باران» برنده «بهترین فیلم کوتاه داستانی شد». فیلم کوتاه مستند «سچکان» ساخته محمدعلی جایزه رستم مینیخانوف، رئیس جمهور تاتارستان را به لحاظ «بشردوستی در هنر سینما» دریافت کرد.

بالاخره اینکه فیلم «یک حبه قند» ساخته رضا میرکریمی با کف زدن‌های پرشور تماشاچیان روبه‌رو شد و توسط هیأت داوران مورد ارزیابی عالی قرار گرفت. همانا این فیلم «گران – پری» همایش سینمایی قازان را به خود اختصاص داد. مجسمه یادبود و جایزه نقدی به میزان ۵ هزار دلار به سازندگان این فیلم اعطا شد. این فیلم که در باره سرنوشت سخت و فرهنگ غنی ملت ایران تعریف می‌کند، دو جایزه دیگر را - در عنوان بهترین نقش زن که گروه ساز و آواز زنان ایفا کرد و بهترین اوپراتور- حمید خازی- دریافت کرد.

دولت نظر خدانظروف، رئیس هیأت داوران و آرتیست مردمی تاجیکستان در این باره گفت: این جوایز گواه پیشرفت سریع سینمای ایران است که ۸۰ فیلم را به این همایش سینمایی فرستاد. ما ۵ فیلم را از بین آنها انتخاب کردیم. اعضای هیأت داوران کار خود را صادقانه انجام دادند و بهترین استادان این فن برنده شدند». رضا میرکریمی کارگردان فیلم «یک حبه قند»، یکی از برندگان همایش سینمایی قازان به سوالات ایوان زاخاروف خبرنگار صدای روسیه پاسخ داد.

[ 91/06/25 ] [ 10:44 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
 
شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۷

ایراس: معاون وزیر دفاع روسیه تأکید کرد که هیئت‌های رسمی روسیه و تاجیکستان در هفته‌های آینده در زمینه پیش‌نویس سند همکاری در مورد وضعیت پایگاه نظامی «۲۰۱» به توافق خواهند رسید.

به گزارش ایراس به نقل از فارس؛ «آناتولی آنتون‌اف» در نشستی به خبرنگاران گفت: در مذاکرات با مقامات دوشنبه ضمن گفت‌وگو در خصوص مسائل وابسته به همکاری‌های نظامی ابعاد فعالیت پایگاه نظامی ۲۰۱ با توجه به تغییر اوضاع پس از سال ۲۰۱۴ یا در دوران پس از خروج نیروهای آیساف از افغانستان نیز بحث و بررسی شد.

پایگاه نظامی ۲۰۱ روسیه براساس توافق‌نامه‌ای که دوشنبه و مسکو در سال ۲۰۰۴ میلادی به امضا رساندند در تاجیکستان مستقر بوده و واحد‌های آن در ۳ منطقه این کشور قرار گرفته‌اند.

زمان اعلام شده در توافقنامه موجود برای ۱۰ سال بوده و تا سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد. تاجیکستان و روسیه برای تمدید زمان حضور این پایگاه از چهار سال قبل گفت‌وگوی تازه‌ای را آغاز کرده و می‌گویند این سند تا یک ماه دیگر امضا خواهد شد.

منابع آگاه نیز احتمال می‌دهند، توافق جدید همکاری نظامی روسیه و تاجیکستان در چارچوب برنامه بازدید «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از تاجیکستان در دوشنبه به امضا می‌رسد. منابع دیپلماتیک زمان سفر رئیس جمهوری روسیه به تاجیکستان را برای دهه اول ماه آکتبر پیش‌بینی و اعلام کرده‌اند.

مناقشه دیپلماتیک مسکو-دوشنبه برسر پایگاه نظامی ۲۰۱ متعلق به نظامیان روس از زمانی آغاز شد که مقامات دولتی تاجیکستان اعلام کردند با پیشنهاد تمدید ۴۹ ساله مسکو مخالفت کرد و خواستار تمدید کوتاه مدت آن شد.

[ 91/06/25 ] [ 10:43 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
 
شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۰

ايراس: سخنگوي هيات مديره كانون نمايشنامه‌نويسان خانه تئاتر از همكاري اين كانون با كانون نمايشنامه‌نويسان تركيه خبر داد. به گزارش ايراس به نقل از ايسنا؛ بهزاد صديقي گفت: در پي فعاليت‌هاي بين‌المللي كانون نمايشنامه‌نويسان و بعد از برقراري ارتباط با كانون نويسندگان ارمنستان‌، امسال در نظر داريم با كانون نمايشنامه‌نويسان تركيه همكاري كنيم.

وي افزود: خوشبختانه بعد از مذاكرات اوليه‌، كانون نمايشنامه‌نويسان تركيه به خوبي از پيشنهادات ما استقبال كرد و براي انجام همكاري‌هاي مشترك اعلام آمادگي كرد. به گفته صديقي در حال حاضر كانون نمايشنامه‌نويسان خانه تئاتر تفاهم‌نامه پيشنهادي خود را به تركيه ارائه كرده كه بعد از بررسي آنها و توافقات نهايي‌، مراودات ميان دو كانون نيمه دوم امسال انجام خواهد شد.

نايب رئيس هيات مديره كانون نمايشنامه‌نويسان يادآور شد: پيش از عيد امسال با كانون نمايشنامه‌نويسان تركيه ارتباط برقرار كرده بوديم و حالا منتظريم تا تفاهم‌نامه‌مان شكل نهايي پيدا كند. او با اشاره به برنامه‌هاي بين‌المللي كانون نمايشنامه‌نويسان خاطر نشان كرد: كانون در نظر دارد هر سال با يك كشور اين ارتباط را برقرار كرد و همچنان كه پيش از اين با كانون نويسندگان ارمنستان اين ارتباط را برقرار كرديم، اميدواريم سال آينده نيز با كشورهاي ديگر وارد همكاري شويم.

اين نمايشنامه نويس با يادآوري اهداف كميته بين‌الملل كانون نمايشنامه نويسان افزود: در نظر داريم ضمن معرفي ادبيات نمايشي دو كشور به اجراي نمايش از آثار يكديگر دست يابيم به اين معنا كه ما نمايشنامه‌هاي ديگر كشورها را ترجمه و اجرا كنيم و آثار ما نيز در كشورهاي آنها ترجمه و اجرا شود جالب اينجاست كه كشور تركيه از همان آغاز براي اجراي نمايشنامه‌هاي ما اعلام آمادگي كرده است.

او در ادامه درباره ادامه همكاري با كانون نويسندگان ارمنستان توضيح داد: به دنبال تفاهم‌نامه‌اي كه با اين كانون داريم امسال از ما دعوت كردند با حضور در ارمنستان ۱۰ نمايشنامه از آثار برگزيده جايزه ادبيات نمايشي را كه به زبان ارمني ترجمه شده رونمايي و بررسي شوند و درهمين راستا گروهي بين ۸ تا ۱۰ نفر از نمايشنامه‌نويسان ما راهي ارمنستان خواهند شد.

صديقي درباره زمان احتمالي اين سفر به ايسنا گفت: پيش بيني آنها براي انجام سفر در مهر و آبان امسال بود اما از آنجا كه در شرف برگزاري مراسم معرفي برگزيدگان جايزه ادبيات نمايشي هستيم،‌ احتمالا اين سفر آبان ماه انجام مي‌شود. اين عضو هيات مديره كانون نمايشنامه‌نويسان خانه تئاتر از اعلام كانديداهاي ششمين دوره جايزه ادبيات نمايشي در نيمه دوم مهرماه خبر داد و افزود: تنديس‌ها و پوستر را سفارش داده‌ايم و در اين دوره اميد اسمي پوستر ما را طراحي مي‌كند، ضمن اينكه پذيراي حمايت‌هاي مادي و غيرمادي تمام مراكز فرهنگي و غير فرهنگي كه علاقه‌مند هستند با جريان‌هاي فرهنگي همكاري كنند، هستيم.

[ 91/06/25 ] [ 10:43 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


اربیل- عضو فراکسیون کردستانی خبر داد: به دنبال توافق اولیه اربیل و بغداد در مورد پایان دادن به اختلافات در مورد نفت و گاز در دومین دور این گفته ها وزیر منابع طبیعی اقلیم و معاون نوری مالکی در امور نفت با هم دیدار می کنند.

به گزارش کردپرس، حسن جهاد عضو فراکسیون کردستانی در پارلمان عراق به NRT گفته است: به احتمال زیاد آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان و حسین شهرستانی، معاون نوری مالکی در امور انرژی در این زمینه با هم دیدار کنند.

از سوی دیگر، قاسم محمد عضو کمیسیون نفت و گاز در پارلمان عراق به آکانیوز گفت: سه شنبه آینده دومین نشست ویژه ی اقلیم کردستان و حکومت فدرال با شرکت حسین شهرستانی، عبدالکریم لعیبی، وزیر نفت عراق و آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان به منظور تعیین پیش نویس قانون نفت و گاز عراق برگزار می شود.

وی افزود: حکومت اقلیم کردستان و بغداد سعی دارند در مورد تعیین پیش نویس قانون نفت و گاز توافق کنند که این پیش نویس اصول اولیه قانون نفت و گاز عراق را تعیین خواهد کرد.

هیئتهایی از اقلیم کردستان و دولت فدرال عراق دو روز پیش در نشستی در دفتر روژنوری شاویس، معاون نوری مالکی توافقنامه ی اولیه پایان دادن به اختلافات نفتی خود را امضا کردند که براساس آن اقلیم کردستان صادرات نفت خود را افزایش خواهد داد و دولت عراق نیز حق و حقوق شرکتهای خارجی فعال در زمینه نفت و گاز در اقلیم را پرداخت خواهد کرد.

به دنبال شدت گرفتن حضور شرکتهای نفتی خارجی در اقلیم کردستان؛ بغداد٬ اقلیم را به نقض قانون اساسی عراق متهم کرد.

حسین شهرستانی٬ معاون نوری مالکی حکومت اقلیم کردستان را به قاچاق نفت متهم و تهدید کرد به میزانی که قاچاق نفت به اقتصاد عراق خسارت وارد کرده است به همان میزان از بودجه ی اقلیم خواهد کاست.

[ 91/06/25 ] [ 10:41 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
در پایان سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به جمهوری آذربایجان و برگزاری دومین اجلاس شورای عالی استراتژیک دو کشور، چند سند همکاری بین ترکیه و جمهوری آذربایجان در زمینه های مختلف به امضا رسید

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

در پایان سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به جمهوری آذربایجان و برگزاری دومین اجلاس شورای عالی استراتژیک دو کشور، چند سند همکاری بین ترکیه و جمهوری آذربایجان در زمینه های مختلف به امضا رسید.

به گزارش آران نیوز به نقل از ایرنا، سند نهایی توافقات ترکیه و جمهوری آذربایجان در پایان این اجلاس به امضای الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه رسید.

نخستین قرارداد همکاری دو کشور در زمینه همکاریهای دانشگاهی و آموزشی بود که در حضور رییس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ترکیه در شهر قه بله توسط مقامات آذری و ترکیه به امضا رسید.

در سند بعدی همکاری های رادیو و تلویزیونی دو کشور به امضا رسید و وزرای حمل ونقل ترکیه و جمهوری آذربایجان قرارداد همکاری های حمل ونقلی و ترانزیت کالا را امضا کردند.

پس از اینکه دو کشور در این اجلاس در زمینه توسعه همکاریهای دیپلماسی به توافق رسیدند، قرارداد مربوطه به امضای المارمحمد یاراف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با ˈ احمد داود اوغلوˈ وزیر امورخارجه ترکیه رسید.

همکاری ترکیه در زمینه حوادث غیرمترقبه و مسایل زیست محیطی از دیگر قراردادهای دو کشوربود که توسط مقامات ترکیه و آذری در پایان این اجلاس به امضا رسید.

نخست وزیرترکیه به همراه تنی چند از وزرای این کشور به منظور شرکت در دومین اجلاس شورای عالی همکاری های استراتژیک 21 شهریورماه به شهرˈ قه بله ˈسفر کرد و پس از برگزاری این اجلاس با حضور رییس جمهور آذربایجان و وزرای این کشورو بازدید از مکانهای تاریخی شهرشکی، شب گذشته جمهوری آذربایجان را به مقصد اوکراین ترک کرد./

[ 91/06/25 ] [ 10:33 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
بیستمین نشست شورای وزیران کشورهای عضو اکو و اجلاس سران اکو مهر ماه در باکو برگزار خواهد شد

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

بیستمین نشست شورای وزیران کشورهای عضو اکو و اجلاس سران اکو مهر ماه در باکو برگزار خواهد شد.

 به گزارش آران نیوز به نقل از خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، بیستمین نشست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) 15 اکتبر (24 مهر ماه) در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می شود.در همین روز قرار است نشست مشترک وزیران اکو با اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) نیز برگزار شود.پیش از برگزاری نشست وزیران اکو، نشست مقدماتی کارشناسان ارشد این سازمان 13 و 14 اکتبر (22 و 23 مهر) در باکو برگزار خواهد شد.در این نشست قرار است گزارشات بخش های مختلف اکو به ویژه حمل و نقل، تجارت، انرژی، محیط زیست و کشاورزی در سال 2011 تا 2012 میلادی مورد بررسی قرار گیرد.در پایان این نشست اجلاس سران اکو برای بزرگداشت بیش از دو دهه فعالیت این سازمان منطقه ای که دومین سازمان بزرگ منطقه ای در جهان محسوب می شود نیز برگزار خواهد شد.اجلاس سران اکو 16 اکتبر (25 مهر) در باکو برگزار می شود.همچنین قرار است بیانیه باکو که در بر گیرنده چشم انداز و مسیر تحول اکو است در پایان این اجلاس تصویب و منتشر شود

[ 91/06/25 ] [ 10:32 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
رویترز طی گزارشی از فهرست بلند خریداران نفت ایران اعلام کرد ترکیه در ماه اوت 200 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که این رقم نسبت به ماه قبل از آن افزایش ۴ برابری داشته است

خبرگزاری آران/سرویس ترکیه

رویترز طی گزارشی از فهرست بلند خریداران نفت ایران اعلام کرد ترکیه در ماه اوت 200 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که این رقم نسبت به ماه قبل از آن افزایش ۴ برابری داشته است.

به گزارش آران نیوز،رویترز طی گزارشی به معرفی خریداران نفت ایران پرداخت و نوشت شرکت های چینی یونیپک و ژوهای ژنرونگ واردات خود از ایران را در سه ماهه ابتدایی امسال به دلیل اختلاف بر سر مفاد قرارداد با این کشور به حدود نصف کاهش دادند. اما شرکت یونیپک پس از حل اختلافات، از ماه آوریل خرید نفت از ایران به همان میزان سال قبل را آغاز کرده است.

واردات نفت چین از ایران در ماه جولای 28 درصد نسبت به ماه ژوئن کاهش یافته است. البته واردات نفت چین از ایران در ماه ژوئن بالاترین حجم واردات نفت در طی 11 ماه گذشته بوده است.

بر اساس آمارهای وزارت تجارت ژاپن، واردات نفت این کشور از ایران در ماه جولای برای اولین بار پس از سال 1981 به صفر رسید. آمارهای وزارت تجارت ژاپن با آمارهای بخش ترخیص گمرکی این کشور متفاوت است که نشان داد ژاپن 126 هزار و 726 بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده که 52.5 درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

دولت هند از ابتدای جولای به پالایشگاه های دولتی خود اجازه داده تا با پوشش بیمه ای ایران و تانکرهای این کشور نفت وارد کنند. همین مسئله موجب تداوم واردات نفت هند از ایران علیرغم تحریم های غرب شده است. هند همچنین پوشش بیمه ای محدودی را برای تانکرهای داخلی خود جهت حمل نفت ایران اختصاص داده است.

این گزارش افزود سئول اولین مشتری عمده نفت ایران بود که اعلام کرد به دلیل مشکلات ناشی از تحریم بیمه ای اتحادیه اروپا واردات نفت خود از ایران را متوقف می کند. اما این کشور که چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا محسوب می شود در ماه جولای روزانه 137 هزار و 400 بشکه نفت از ایران وارد کرد که 42 درصد کمتر از واردات نفت کره از ایران در سال گذشته است.

واردات نفت ترکیه از ایران در ماه های گذشته روندی بسیار نوسانی داشته، به طوری که حجم واردات در ماه جولای به 48 هزار بشکه در روز رسیده، اما در ماه آگوست به 200 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. با این حال ترکیه همچنان تنها کشور اروپایی است که به خرید نفت از ایران ادامه می دهد.

تمام مشتریان دیگر نفت ایران در اروپا در سال 2011 و اوایل 2012 به دلیل اعمال تحریم ها، خرید نفت از ایران را به طور کامل متوقف کرده اند. شرکت های توتال و رویال داچ شل فرانسه، هلنیک پترولیوم و موتور اویل یونان، سپسا و رپسول اسپانیا، ای آر جی، ایپلوم، ساراس و انی ایتالیا از شرکت هایی هستند که در تحریم ایران مشارکت دارند.

شرکت انی ایتالیا از تحریم ها معاف شده و برای تسویه بدهی خود با ایران اجازه خرید نفت از این کشور را دارد، اما منابع مطلع می گویند مسئولان انی تصمیم گرفته اند تا زمانی که وضعیت بیمه محموله های نفتی ایران مشخص نشده از این کشور نفت خریداری نکنند.

آفریقای جنوبی نیز در ماه جولای هیچ محموله نفتی ای از ایران وارد نکرده است. در ماه می واردات نفت آفریقای جنوبی از ایران به 67 هزار بشکه در روز رسید، اما از ماه ژوئن پرتوریا ترجیح داد نفت کشورهای دیگری همچون عربستان را با نفت ایران جایگزین کند

[ 91/06/25 ] [ 10:31 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
ناظران سیاسی، این نبردها را شدیدترین رویارویی نظامی میان ارتش ترکیه و پ.ک.ک در سال‌های گذشته ارزیابی می‌کنند

خبرگزاری آران/سرویس ترکیه

ناظران سیاسی، این نبردها را شدیدترین رویارویی نظامی میان ارتش ترکیه و پ.ک.ک در سال‌های گذشته ارزیابی می‌کنند.

 تنها در روزهای گذشته بیش از ۷۵ کرد و ۴ سرباز ارتش ترکیه در منطقه "هکاری" کشته شده‌اند.

جام سیاسی؛ سایت دویچه وله (DeutscheWelle) امروز به نقل از منابع محلی گزارش داد: «ارتش ترکیه با اعزام چندهزار سرباز، عملیات جدید و نبرد شدیدی را علیه شورشیان کرد در جنوب شرقی این کشور در مناطق مرزی ایران و عراق آغاز کرده است. بر اساس خبرهای رسیده، تاکنون ده‌ها نفر در این نبردها کشته و زخمی شده‌اند.»

این سایت افزود: «ناظران سیاسی، این نبردها را شدیدترین رویارویی نظامی میان ارتش ترکیه و شورشیان کرد در سال‌های گذشته ارزیابی می‌کنند. تنها در روزهای گذشته بیش از ۷۵ شورشی کرد و ۴ سرباز ارتش ترکیه در منطقه "هکاری" کشته شده‌اند. حزب کارگران کردستان (پ‌.ک‌.ک) تعداد سربازان کشته‌شده ارتش ترکیه را ۲۷ تن ذکر کرده است.»

دویچه وله ادامه داد: «ارتش ترکیه روز پنج‌شنبه (۱۳سپتامبر/۲۳شهریور) اعلام کرد که در نزدیکی شهر "شمدینلی" عملیات جدیدی را آغاز کرده است. در این عملیات تهاجمی چندهزار سرباز ترک شرکت داشته‌اند. نیروی هوایی ترکیه نیز در عملیات اخیر در استان هکاری شرکت داشته است. شورشیان کرد مدعی‌اند که به‌رغم حملات ارتش ترکیه، موفق شده‌اند کنترل خود بر راه‌های اصلی منطقه را حفظ کنند.»

این منبع یادآور شد: «حزب کردی "پ‌ک‌ک" که در ترکیه ممنوع الفعالیت است، از سال ۱۹۸۴ مبارزه مسلحانه علیه حکومت مرکزی را آغاز کرده است. آن ها در ماه‌های گذشته به حملات مسلحانه خود علیه ارتش ترکیه شدت بخشیدند. ستاد فرماندهی ارتش ترکیه اعلام کرده که در پنج ماه گذشته ۳۷۳ شورشی کرد و ۸۸ سرباز ارتش جان خود را در زدوخوردهای خونین از دست داده‌اند. این آمار، قربانیان روزهای اخیر را در بر نمی‌گیرد. در مقابله نظامی میان شورشیان کرد و ارتش ترکیه، از دهه‌های گذشته تا‌کنون، بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شده‌اند.»/

[ 91/06/25 ] [ 10:31 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
درباره وبلاگ

بازدید کننده گرامی :
سلام خوشحالم که وبلاگ خودتون سر زدید ، خواهشمندم که نظرات خودتان را در ارائه هر چه بهتر مطالب مندرج اعلام و هر گونه پیشنهاد و یا انتقادی دارید اعلام نمائید
با تشکر
برچسب‌ها وب
1 (1)
امکانات وب