Protected by Copyscape Originality Check
لینک دوستان
عراق گرفتار آشوب سياسي شده است كه هر لحظه دامنه آن گسترده تر مي شود; در پي بالا گرفتن بحران سياسي در عراق پارلمان اين كشور جلسات خود را به حالت تعليق درآورد. اسامه النجيفي، رئيس پارلمان عراق جلسه يازدهم پارلمان را كه قرار بود روز دوشنبه برگزار شود به دليل به حد نصاب نرسيدن تعداد اعضاي پارلمان به تعويق انداخت. اين جلسه قرار بود درخصوص بررسي درخواست نوري المالكي، نخست وزير عراق براي پس گرفتن راي اعتماد از صالح المطلق، معاونش برگزار شود. درخواست المالكي در پي سخنان تلويزيوني المطلق پس از خروج نيروهاي آمريكايي از عراق مطرح شد. المطلق مدعي شده بود، واشنگتن عراق را به دست ديكتاتوري سپرد كه نسبت به تقسيم قدرت بي توجه است و بر نيروهاي امنيتي تسلط دارد و بسياري را طي هفته هاي اخير دستگير كرده است. در ميان درگيري العراقيه و دولت نوري مالكي كه از چند روز پيش آغاز شده است ;پس از آن كه تصميم تيم5نفره قضات عراقي براي بازداشت الهاشمي منتشر شد ، تلويزيون رسمي عراق نيز اعترافات گروهي از محافظان شخصي و همدستان طارق الهاشمي را پخش كرد كه طي آن، اين افراد اعتراف كردند كه به طور مستقيم دستوراتي را از شخص معاون رئيس جمهوري در خصوص اقدامات تروريستي، ترور مسئولان بلندپايه عراق و بمب گذاري دريافت كرده اند. "مروان احمد الدليمي" از محافظان معاون رئيس جمهوري عراق و متهم به دست داشتن در انفجار مقابل پارلمان عراق در اعترافات خود تاكيد كرد: طارق الهاشمي پس از منفجر كردن بمب در مسير يك خودرو پليس و شهادت 3 نفر، شخصا به ما3000دلار پاداش مالي داد. تحويل بمب و سلاح هاي داراي صدا خفه كن از طريق احمد قحطان، مسئول دفتر طارق الهاشمي صورت مي گرفت. در مقابل، طارق الهاشمي، معاون رئيس جمهوري عراق سه شنبه در نشستي مطبوعاتي در اربيل عراق ضمن تكذيب اخبار منتشرشده مبني بر صدور حكم جلب عليه وي از سوي مراجع قضايي عراق اعلام كرد: فيلم اعترافات محافظان شخصي من كه از طريق تلويزيون رسمي اين كشور پخش شد، يك فيلم ساختگي است.
معاون رئيس جمهوري عراق در ادامه گفت: مراجع قضايي عراق به طور مستقل عمل نمي كنند و سال هاست كه با از دست دادن استقلال خود سياسي كاري مي كنند، شرايط انجام تحقيقات نامناسب است و بهتر است كه تحقيقات در خصوص اين مساله به طور كلي به منطقه كردستان عراق واگذار شود. در همين حال فرماندهي عمليات بغداد نيز سه شنبه با صدور بيانيه اي اعلام كرد كه نيروهاي امنيتي ملزم هستند، معاون رئيس جمهوري عراق را كه در مسائل تروريستي كشور دست داشته است در هر جاي كشور كه باشد، دستگير كنند. از سوي ديگر، خبرگزاري صوت العراق نيز گزارش داد: يك منبع آگاه در دستگاه امنيتي عراق اعلام كرد كه نيروهاي امنيتي 43 تن را كه نامشان در اعترافات برخي از رهبران گروه هاي تروريستي وابسته به "موج دوم" وابسته به گارد رياست جمهوري آورده شده، دستگير كرده اند. اين منبع افزود: در تحقيقات به عمل آمده مشخص شد كه مجموعه تروريستي كه مسئول انجام اقداماتي از جمله ترور و انفجارها در عراق بود، نه تنها از سوي طارق الهاشمي حمايت مي شد، بلكه از سوي العيساوي و المطلق، دو تن از معاونان نوري المالكي نيز حمايت مي شده اند. بنا به گفته اين منبع يكي از كشورهاي همسايه عراق، نامه دست نويسي را كه طارق الهاشمي به اين كشور داده بود، ماه ها پيش به نوري المالكي، نخست وزير عراق تقديم كرده بود كه در آن طارق الهاشمي از اين كشور خواسته بود كه از لحاظ سياسي و اقتصادي به دولت عراق فشار وارد كند و مذاكرات اقتصادي خود را با دولت عراق پايان دهد. در همين حال مسعود بارزاني، رئيس منطقه كردستان عراق نيز در گفت وگويي مطبوعاتي ضمن ابراز ناخشنودي نسبت به نحوه رفتار مسئولان فرودگاه بغداد با طارق الهاشمي و صالح المطلق اظهار داشت: چيزي كه روز دوشنبه در فرودگاه بغداد اتفاق افتاد، يك اقدام غيرمنطقي است و باعث نگراني شديد مي شود. وي افزود: حمايت از امنيت و ثبات در عراق يك مسئوليت همگاني است، لذا همه گروه ها و احزاب كشور بايد براي ممانعت از وقوع هرگونه حادثه اي كه امنيت كشور را پس از خروج نيروهاي آمريكايي به خطر بيندازد با يكديگر همكاري كنند. بارزاني ادامه داد: همچنين نبايد نسبت به عاملان تروريستي سهل انگاري كرد، بلكه بايد اين افراد را براي مجازات و صدور حكم به مراجع قضايي تحويل داد. وي نسبت به اوضاع بحراني كشور به شدت ابراز تاسف كرد و افزود: من از همه گروه ها مي خواهم كه ضمن چشم پوشي و كنار گذاشتن اختلافات، در مواضع خود بازنگري كنند و براي رسيدن به توافق با يكديگر مذاكره كنند. بارزاني در ادامه خواهان برگزاري هرچه سريع ترنشست ملي رهبران عراقي به منظور ممانعت از گسترش بحران سياسي و كشانده شدن كشور به ناامني و بي ثباتي شد.
[ 90/09/30 ] [ 8:47 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

گزارش کارکنان

دوشنبه - آسیا پلاس دات تی جی گزارش داد ژاپن توافق کرده است که بیش از 24 میلیون دلار (113.8 میلیون سامانی تاجیک) به تعمیر 18 کیلومتر از جاده استان ختلون کمک کند.

این جاده دوستی را به گرگن تپه متصل می کند. آژانس همکاری بین المللی ژاپن از 1991 تاکنون به تاجیکستان کمک کرده است.

بر اساس گزارش وب سایت آژانس همکاری بین المللی ژاپن این بازسازی بخشی از یک پروژه بزرگتر برای بهبود وضعیت نزدیک به 190 کیلومتر بزرگراه دوشنبه به نیجنی پنج در مرز افغانستان است.

 

[ 90/09/30 ] [ 8:41 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

گزارش : کارکنان

سازمان ملل متحد - بر اساس یک بیانیه سازمان ملل، شورای امنیت سازمان ملل در 19 دسامبر از کار مرکز منطقه ای دیپلماسی پیشگیرانه آسیای میانه سازمان ملل با تاکید بر «تمرکز این مرکز بر تهدیدات فرامرزی علیه ثبات، مدیریت منابع مشترک و همکاری در زمینه تدابیر مبارزه با تروریسم» قدردانی کرد.

در این بیانیه به نقل از بیانیه ای که ویتالی چورکین فرستاده روسیه در سازمان ملل با صدای بلند خواند گفته شده است شورای امنیت همچنین به تلاش های این مرکز در طی انتخابات ریاست جمهوری 30 اکتبر قرقیزستان اشاره کرده و «از نقش این مرکز منطقه ای در تسهیل کمک کشورهای آسیای میانه به عادی سازی وضعیت در افغانستان قدردانی کرده است».

مقر مرکز منطقه ای دیپلماسی پیشگیرانه آسیای میانه سازمان ملل در عشق آباد قرار دارد و به مسائلی که بر پنج کشور آسیای میانه شوروی سابق مرتبط است می پردازد.

[ 90/09/30 ] [ 8:41 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

نوشته عسکر سلطانوف

بیشکک - شرکت کنندگان در بحث 20 دسامبر موسسه ملی مطالعات استراتژیک از اجرای برنامه های اجتماعی توسط دولت، پرداخت حقوق بازنشستگی و اجتناب از درگیری نژادی در سال سیاسی جاری قدردانی کردند.

ایگور خالانسکی رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه اسلوویچ قرقیز-روس گفت که عدم درگیری نژادی برجسته ترین نقطه قوت سیاسی سال بود. او همچنین از دولت به خاطر پرداخت حقوق بازنشستگی و اجرای برنامه اجتماعی حتی با وجود کسری بودجه قدردانی کرد.

عظمت تمیرکلوف متخصص علوم سیاسی مدعی شد سال سیاسی از 7 آوریل 2010 زمان سرنگونی قربان بیک باقی یف تا 1 دسامبر معارفه آلمازبیگ آتامبایف بود. او گفت: «نکته برجسته سال تغییر شکل دولت بود» و مدعی شد که قانونی بودن مجلس و رئیس جمهور، قرقیزستان را به باثبات ترین کشور آسیای میانه تبدیل کرد.

زاکر چوتایف استاد روابط بین الملل پیش بینی کرد روابط قرقیز-روس در سال 2012 رشد بیشتری خواهد داشت. او گفت: «به احتمال زیاد، قرقیزستان عضو اتحادیه گمرکی (روسیه-قزاقستان-بلاروس) خواهد شد.»

[ 90/09/30 ] [ 8:41 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

گزارش کارکنان

بیشکک - کی نیوز گزارش داد اموربک بابانوف نخست وزیر موقت قرقیز در 19 دسامبر حذف چهار وزیر و سه اداره را برای صرفه جویی مالی پیشنهاد داد.

بابانوف به ائتلاف حاکم پارلمان گفت حذف وزارتخانه های منابع طبیعی؛ حفاظت اجتماعی؛ کار، استخدام و مهاجرت و اموال دولتی، همچنین اداره مقررات مبارزه با تک قطبی، اداره هنر فیلمبرداری و کمیته مدیریت آب و بهبود زمین باعث صرفه جویی بیش از 1 میلیارد سوم قرقیز (21.5 میلیون دلار) در سال می شود، اما 3,000 فرصت شغلی هزینه دارد.

رنگوم دات رو گزارش داد حذف چهار وزارتخانه باعث کاهش وزارتخانه ها به 15 مورد خواهد شد.

[ 90/09/30 ] [ 8:40 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

گزارش کارکنان

عشق آباد - رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی 20 دسامبر به نقل از دفتر مطبوعاتی دولت گزارش داد حداقل 3 نامزد در مقابل قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمن در انتخابات حضور خواهند داشت.

رجب بازاروف معاون استاندار داشغوز در امور کشاورزی؛ میرات گلدی جمعه گلدیف شهردار منطقه هالاچ و روزی گلدی روزگلیف معاون خدمات حمل و نقل دریایی و رودخانه ای حریفان وی تاکنون هستند. هر سه این افراد و بردی محمدوف عضو حزب دموکراتیک این کشور هستند که تنها حزب تشکیل شده قانونی این کشور است.

حزب دموکراتیک و چندین سازمان دیگر در 15 دسامبر بردی محمدوف را دوباره نامزد کردند.

رادیو آزادی گزارش داد موعد ثبت نام کاندیداها 19 ژانویه 25 روز قبل از انتخابات 12 فوریه به پایان می رسد.

[ 90/09/30 ] [ 8:39 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

گزارش کارکنان

مسکو - ریانووستی 19 دسامبر گزارش داد روسای جمهور روسیه، بلاروس و قزاقستان در 19 دسامبر معاهده تشکیل کمیسیون اقتصادی یوروآسیا را امضاء کردند.

دیمیتری مددوف رئیس جمهور روسیه گفت: «این جدی ترین گام برای تشکیل فضای اقتصادی یوروآسیا است.» روسیه، قزاقستان و بلاروس در سال 2010 یک اتحادیه گمرکی تشکیل دادند.

وستی دات رو گزارش داد ویکتور خریستنکو از روسیه رئیس جدید این کمیسیون است.

[ 90/09/30 ] [ 8:39 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
رئیس جمهوری ترکیه سه شنبه طرح نمایندگان فرانسه را که براساس آن نفی نسل کشی ارامنه جرم تلقی می شود ، غیر قابل قبول دانست و از پاریس خواست از این طرح چشم پوشی کند

خبرگزاری آران/سرویس ترکیه

عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه سه شنبه طرح نمایندگان فرانسه را که براساس آن نفی نسل کشی ارامنه جرم تلقی می شود ، غیر قابل قبول دانست و از پاریس خواست از این طرح چشم پوشی کند. این طرح قرار است پنجشنبه در پارلمان به رای گیری گذاشته شود. رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد:« ما این طرح را که حق رد کردن اتهامات بی پایه و اساس و ناعادلانه را علیه کشور و ملت ما انکار می کند، نمی پذیریم.» بنابراعلام بخش مطبوعاتی رئیس جمهوری ترکیه، گل تاکید کرد:« ما انتظار داریم خرد و منطق بر فرانسه حاکم شود و در سریع ترین زمان ممکن از این طرح چشم پوشی کند.» گل گفت اعتقاد دارد دوستی چندصد ساله فرانسه و ترکیه ، منافع مشترک و ائتلاف در ناتو قربانی محاسبات انتخاباتی ناچیز نشود. به گفته رئیس جمهوری ترکیه اگر این طرح به تصویب برسد، از هرگونه تحقیق تاریخی عینی درباره حوادث هزار و نهصد و پانزده - هزار و نهصد و هفده که در آناتولی تحت تسلط عثمانی به وقوع پیوست ،جلوگیری خواهد شد. فرانسه به همراه حدود بیست کشور جهان این حوادث را نسل کشی خوانده اند.

به موجب این طرح نسل کشی ارامنه به تایید رسیده و از صحت آن حمایت شده است و به موجب این قانون که با 19 رای مخالف و 106 رای موافق تصویب شد انکارکردن این نسل کشی جرم حساب گردیده و انکارکننده گان به یک سال حبس و یا پرداخت 45000 یوروو جریمه نقدی محکوم می گردند که این قانون بعد از تصویب نهایی در صحن مجلس این کشور و تایید نهایی سنا به امضاء رئیس جمهور درآمده وسپس به اجرا گذاشته می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، ترکیه اذعان می کند حدود پانصد هزار ( بنابراعلام ارامنه یک میلیون و پانصد هزار) ارمنی در این حوادث کشته شده اند اما به عقیده آنکارا ، قربانیان هدف نسل کشی نبوده اند بلکه قتل آنان براثر پیامدهای جنگ جهانی اول بوده است. ترکیه فرانسه را به پیامدهای غیر قابل جبران برای روابط بین پاریس و آنکارا تهدید می کند. آنکارا همچنین دولت فرانسه را به پس زمینه های انتخاباتی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال دوهزار و دوازده متهم می کند

[ 90/09/30 ] [ 8:36 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
این توافقنامه را رئیس گمرک جمهوری آذربایجان و سفیر اسرائیل در باکو ، امضاءکردند

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

به گزارش آران نیوز ، این توافقنامه را رئیس گمرک جمهوری آذربایجان و سفیر اسرائیل در باکو ، امضاءکردند. آیدین علی اف و میخائل لاوون لوتم روز گذشته بر گسترش روابط همکاری میان باکو - تلاویو، لزوم تعمیق هرچه بیشتر پیوندهای دوستی بین جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

آیدین علی اف در این دیدار از اهمیت نقش ادارات گمرک در توسعه مناسبات دو کشور سخن گفت.سفیر نیز بیان داشت که کشورش برای توسعه مناسبات با آذربایجان در همه زمینه ها اهمیت قایل است.

شایان ذکر است علی‌رغم تمایل و رغبت دولت آذربایجان به رژیم صهیونیستی، مردم این كشور علاقه‌ای نسبت به گسترش روابط دوطرف ندارند و همواره به مناسبت های خاص مثل روز جهانی قدس،محرم، سالروز جنگ 22 روزه غزه اعتراض خود را نسبت به این رویكرد دولت باكو نشان داده‌اند. یا اینكه اسرائیل به دلیل ترس و وحشت از مخالفت های مردمی مجبور شده سفارت خود را در باكو در داخل یك هتل دایر كند. اینها نمونه‌ای از عدم تمایل مردم مسلمان آذربایجان به رفتار دولت مبتوعشان در قبال افزایش روابط با رژیم صهیونیستی است

[ 90/09/30 ] [ 8:35 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
در این دیدارها روابط ایران و آذربایجان، مناقشه قره باغ، کمک فنی به مراجع انتظامی و قضایی و وضعیت یهودیان در آذربایجان مورد مذاکره قرار گرفته است

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

روزنامه «ینی مساوات» طی مطلبی با اشاره به سفر رافائل باراک مدیر کل وزارت خارجه اسراییل به باکو و دیدار وی با المار محمدیاروف وزیر خارجه، آراز عظیم اف معاون وزیر خارجه، یعقوب ایوب اف معاون نخست وزیر و جمعی از نمایندگان پارلمان آذربایجان آورده است؛

در این دیدارها روابط ایران و آذربایجان، مناقشه قره باغ، کمک فنی به مراجع انتظامی و قضایی و وضعیت یهودیان در آذربایجان مورد مذاکره قرار گرفته است. این مقام رسمی اسراییل همچنین با سفیران آمریکا و بریتانیا در باکو دیدار کرده است.

گفتنی است که چندی پیش موشه کالون وزیر ارتباطات اسراییل نیز به آذربایجان سفر کرده و با رییس جمهور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاع رسانی، وزیر حوادث غیر مترقبه، وزیر کشور و وزیر امنیت دیدار کرده و همچنین در نمایندگاه «باکو تل ـ 2011» نیز شرکت کرده بود.

ـ یک منبع موثق که نخواست نامش فاش شود، گفته است که اسراییل در مورد برخی مسایل از جمله کمک به پارازیت اندازی بر روی پخش غیر قانونی برنامه های شبکه های تلویزیونی ایران در داخل آذربایجان، افزایش کیفیت برنامه های رادیو و تلویزیونی در آذربایجان، تامین پخش برنامه های ارمنی زبان و شبکه تلویزیونی «آذ تی وی» در مناطق اشغالی آذربایجان، تامین ارتباطات تلویزیونی مسابقه موسیقی «یوروویژن» و تامین فناوریهای مربوطه ارگانهای ویژه امنیتی به جمهوری آذربایجان وعده داده است.

جالب است که وزیر ارتباطات اسراییل در جریان این سفر با نمایندگان شرکت های متعلق به مقامات دولتی از جمله شرکت های «اولترا»، «آذل»، «ریسک»، «آذرکاسموس»، «گلدنپای»، «کونکت»، «بی بی تی وی» و نیز شرکت های تحت تاثیر «آذرفون»، «آذرتلکوم» و «باکسل» نیز دیدار کرده است.

طبق گزارش سایت «ایزروس» به نقل از میخائیل لاون لوتم سفیر اسراییل در آذربایجان، موشه کالون همچنین از مدرسه یهودیان و شعبه سازمان یهودیان «جوینتا» در آذربایجان نیز دیدن کرده است.

گفتنی است که الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان در 10 نوامبر اوزی لانداو وزیر زیرساخت های اسراییل را به حضور پذیرفته است. در این دیدار، وزیر اسراییلی به رییس جمهور آذربایجان گفته است که اسراییل نیاز به کشور نیرومند آذربایجان دارد.

یک روز قبل از سفر وزیر اسراییلی به آذربایجان نیز زهره الهییان عضو کمیسیون امنیت ملی پارلمان ایران نیز به خبرگزاری «فارس» گفته بود که آذربایجان و ترکمنستان پایگاه برای سازمان های جاسوسی «موساد»، آمریکا و بریتانیا است. به ادعای وی، از این پایگاه ها برای هدایت گروهک های تروریستی برای خرابکاری و جاسوسی علیه شهروندان و نظام ایران استفاده می شود.

به نوشته ینی مساوات،مقامات تهران اطمینان دارند که حملات پیشگیرانه احتمالی اسراییل علیه ایران از طریق خاک آذربایجان انجام خواهد گرفت./

[ 90/09/30 ] [ 8:34 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
باكو – سفير بلاروس در جمهوري آذربايجان از گسترش همكارهاي صنعتي دو كشور در بخش صنايع خودروسازي خبرداد.
'نيكولاي پاتگويچ ' روز سه شنبه در كنفرانس مطبوعاتي در باكو، اعلام كرد: بر اساس توافق دو كشور، بلاروس قرار است در شهر گنجه دومين شهر بزرگ جمهوري آذربايجان، كارخانه خودرو سازي و ساخت ماشين آلات كشاورزي احداث كند.

به گفته وي، با توسعه همكاري هاي تجاري جمهوري آذربايجان و بلاروس پيش بيني مي شود حجم مبادلات تجاري دو كشور در سال جاري به حدود يك ميليارد دلار افزايش يابد.

سفير بلاروس در باكو با اشاره به سفر نخست وزير اين كشور به جمهوري آذربايجان، يادآور شد: در سفر اخير 'ميخائيل ولاديميرويچ مياسنيكوويچ' به باكو و ديدار وي با رييس مجلس جمهوري آذربايجان دو طرف بر گسترش مناسبات تجاري بين دو كشور تاكيد كردند.

خبرگزاري' آپا' در خبري تصريح كرده است، حجم سرمايه گذاري جمهوري آذربايجان در بلاروس در سال جاري ميلادي به بيش از دو ميليون دلار رسيده است.

[ 90/09/29 ] [ 8:1 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
تهران - عبدالله گل، رييس جمهوري تركيه در آستانه نشست پارلمان فرانسه در باره طرح مربوط به نسل كشي ارامنه توسط حكومت عثماني، از نمايندگان پارلمان فرانسه خواست چنين طرحي را تصويب نكنند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از آنكارا، گل روز سه شنبه طرح نمايندگان فرانسه كه در آن نفي نسل كشي ارامنه توسط حكومت عثماني جرم شناخته مي شود را غير قابل قبول دانست.

وي از پاريس خواست از اين طرح چشم پوشي كند چرا كه تصويب اين طرح امكان دارد موجب تنش ديپلماتيك ميان تركيه و فرانسه شود.

رئيس جمهور تركيه گفت: نبايد روابط حسنه چند صد ساله فرانسه و تركيه، منافع مشترك و ائتلاف در سازمان ناتو قرباني محاسبات انتخاباتي ناچيز شود.

پيشتر 'رجب طيب اردوغان' نخست وزير تركيه نيز در باره تصويب چنين طرحي به 'نيكلا ساركوزي' رئيس جمهوري فرانسه هشدار داده بود.

وي افزود: اميدوارم كه مجمع ملي فرانسه هر چه زودتر از تصويب چنين طرحي صرفنظر كند، چونكه معتقدم چنين اقدامي به نفع دو كشور نيست و فرانسوي ها با اين تصميم خود بزرگترين اشتباه تاريخ را مرتكب خواهند شد.

نخست وزير تركيه در نامه اي خطاب به رئيس جمهوري فرانسه هشدار داد كه مقامات و مسئولان فرانسوي اين موضوع را به خوبي مد نظر داشته باشند كه در صورت تصويب چنين لايحه اي در مجلس اين كشور، روابط سياسي، اقتصادي و فرهنگي ميان آنكارا و پاريس به خطر خواهد افتاد و اين موضوع به نفع فرانسه نيست.

ارامنه مدعي هستند كه ده‌ ها هزار تن از اجداد آنان در سال ۱۹۱۵ ميلادي در دوران حكومت عثماني توسط دولت عثماني به قتل رسيده‌اند.

ساركوزي در جريان سفر خود به ارمنستان گفته بود: تركيه بايد با تاريخ خود به محاسبه بنشيند و موضوع نسل كشي ارامنه در دوران امپراتوري عثماني را به رسميت بشناسد.
[ 90/09/29 ] [ 8:1 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :

نوري المالكي پارلمان عراق را تهديد كرد در صورتي كه به صالح المطلك يكي از نمايندگان فهرست العراقيه راي عدم اعتماد ندهد از سمت خود استعفا خواهد كرد.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، شبكه هاي تلويزيوني عرب زبان از تهديد نخست وزير اين كشور به استعفا در صورت ندادن راي عدم اعتماد به "صالح المطلك" از سوي پارلمان خبر دادند.

العربيه اعلام كرد نوري المالكي پارلمان عراق را تهديد كرد در صورتي كه به صالح المطلك يكي از نمايندگان فهرست العراقيه راي عدم اعتماد ندهد از سمت خود استعفا خواهد كرد.

مالكي هفته گذشته از پارلمان عراق خواسته بود به صالح المطلك راي عدم اعتماد دهد.
[ 90/09/29 ] [ 6:20 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
آنكارا - ' ويكتور يانكوويچ' رييس جمهوري اوكراين براي يك ديدار رسمي دو روزه روز پنجشنبه وارد آنكارا مي شود.
به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از اطلاعيه ستاد مطبوعاتي رياست جمهوري تركيه، يانكوويچ به دعوت 'عبدالله گل' همتاي خود به تركيه سفر خواهد كرد.

بر اساس اين اطلاعيه ، ' يانكووويچ' با ' عبدالله گل' و ' رجب طيب اردوغان' نخست وزير تركيه ديدار و در اولين نشست

' شوراي همكاري هاي عالي استراتژيك تركيه و اوكراين' كه به رياست مشترك وي و ' اردوغان' تشكيل خواهد شد ، شركت خواهد كرد.

اين اطلاعيه اضافه كرد : روابط تركيه و اوكراين پس از اعلام استقلال اين كشور در 20 سال پيش همواره روبه رشد بوده و

' شوراي همكاري هاي عالي استراتژيك دو كشور' آخرين نمونه از همكاري هاي عالي اين دو كشور به شمار مي رود.

[ 90/09/29 ] [ 6:19 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
بررسي آينده عراق پس از خروج نظاميان آمريكايي/سناريوي خطرناك كليد خورد
خبرگزاري مهر - گروه بين الملل : تحولات اخير عراق نشان مي دهد كه سناريوي خطرناكي براي اين كشور طراحي شده است كه آمريكا آن را از مدتها پيش آماده كرده بود تا هنگام خروج نظاميان با استفاده از برخي شخصيتهاي عراقي مسئله دار كليد بخورد.

به گزارش خبرگزاري مهر، هر چند مقامات آمريكايي اخيرا در جريان سفر لئون پانتا وزير دفاع آمريكا به عراق در مراسمي، پايان خروج نظاميان بر اساس توافقنامه امنيتي بغداد و واشنگتن كه بر انجام آن تا پايان ماه جاري ميلادي تاكيد كرده بود، اعلام كرده بودند، با اين حال زمان زيادي از خروج نظاميان آمريكايي نگذشته(البته وجود 15 هزار نيرو در سفارت آمريكا در پوشش كارمند ابهامات و سئوالات زيادي مطرح كرده است) كه برخي شخصيتهاي سياسي عراقي مشكوك به داشتن ارتباطات پنهاني با برخي رژيمهاي عربي مخالف روند سياسي جديد پس از صدام معدوم، به دست داشتن در انفجارها و حملات تروريستي به ويژه انفجار در مقابل ورودي پارلمان عراق متهم شده اند.

از جمله اين افراد، طارق الهاشمي معاون رئيس جمهوري عراق است كه برخي از اعضاي تيم محافظان وي به صراحت به دست داشتن در برخي ترورها و انفجارهاي تروريستي از جمله انفجار در پارلمان و انفجار در ميان هيئتهاي عزاداري حسيني در روز عاشورا اعتراف كرده اند، اين امر سبب صدور حكم بازداشت الهاشمي معاون سني مذهب طالباني شد، اما وي با نقض آشكار قانون به طرز مشكوكي از بغداد به اربيل رفت، تا جايي كه برخي رسانه ها پيشتر از گريختن وي به تركيه از طريق اربيل مقر مسعود بارزاني رئيس منطقه كردستان عراق خبر داده بودند.

با اين حال الهاشمي امروز در يك كنفرانس مطبوعاتي در اربيل كه به طور مستقيم از شبكه هاي عربي از جمله العربيه و الجزيره پخش مي شد، با ساختگي و سياسي خواندن اتهامات وارده، استقلال دستگاه قضايي عراق را نيز سئوال برد و در موضعي خطرناك خواستار دخالت اتحاديه عرب در امور عراق شد و گفت نمايندگان اتحاديه عرب هم بايد در روند تحقيقاتي كه وي تعيين مي كند، حضور داشته باشند.

خطرناك ترين موضع را اياد علاوي رئيس جريان العراقيه گرفت كه به شدت مورد حمايت رژيمهاي عربي مخالف روند سياسي و حاكميت نمايندگان اكثريت ملت عراق قرار دارد، علاوي در اظهاراتي خطرناك مدعي شد روند سياسي عراق فروپاشيده و من مرگ آن را اعلام مي كنم.

نوري المالكي نخست وزير عراق تهديد كرده است در صورتي كه پارلمان به صالح المطلك معاون وي، راي عدم اعتماد ندهد و وي بركنار نشود، او از مقام خود كناره گيري خواهد كرد.

اما تحول خطرناك ديگر به حمايت آمريكا از طارق الهاشمي معاون رئيس جمهوري عراق كه متهم به حمايت از تروريسم است، بر مي گردد، جي كارني سخنگوي كاخ سفيد از صدور حكم بازداشت الهاشمي انتقاد كرده بود.

پيشتر هوشيار زيباري وزير امور خارجه درباره آينده روابط كشورش و آمريكا پس از عقب نشيني نظاميان آمريكايي در پايان سال جاري ميلادي، گفته بود رابطه با آمريكا به ويژه با توجه به امضاي توافقنامه اي ميان بغداد و واشنگتن
راهبردي باقي خواهد ماند .

به گفته وي، مسئله نيازمندي نيروها و تجهيزات عراقي به خدمات آمريكايي ها بررسي مي شود.

زيباري كه با العربيه گفتگو مي كرد، گفته بود دخالتها حتي با حضور نظاميان آمريكايي وجود داشت، دخالتها براي به شكست كشاندن روند سياسي وجود داشته و خواهد داشت. دخالتها در امور عراق وجود داشته و متوقف نشده و شايد بيشتر هم شده است.

آينده روابط اعراب و عراق پس از خروج نظاميان

به گزارش مهر، سعود الفيصل وزير امور خارجه عربستان در پايان سي و دومين نشست سران كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس در روز سه شنبه بيست و نهم آذر در رياض براي دولت منتخب عراق خط و نشان كشيد و گفت دولت عراق بايد موضع خود در قبال كشورهاي منطقه(منظور كشورهاي عربي) را پس از خروج نظاميان آمريكايي به سرعت و شفاف تشريح كند.

اين در حالي است كه هوشيار زيباري وزير امور خارجه عراق پيشتر گفته بود عراق به كشورهاي عربي نياز دارد، كشورهاي عربي هم به عراق نيازمند هستند.ارتباط اعراب با عراق و گشايش و انعطاف پذيري با آن به نفع دو طرف است.

زيباري همچنين ادعا كرده بود رقابت بر سر عراق ميان تركيه و ايران، پس از عقب نشيني آمريكا، تشديد خواهد شد.

عراق پس از خروج اشغالگران

حسن هاني زاده كارشناس مسائل بين الملل درباره تحولات خطرناك اخير در عراق به مهر مي گويد : خروج نيروهاي آمريكا از عراق با تحركاتي از سوي ائتلاف العراقيه براي ايجاد خلاء امنيتي همراه بود.

اكنون عراق با يك توطئه داخلي و منطقه اي روبرو شده كه ممكن است اين توطئه به بروز جنگ مذهبي و سرانجام تجزيه عراق منجر شود.

ائتلاف العراقيه به رهبري اياد علاوي كه به آمريكا و عربستان وابسته است اخيرا تهديد كرده كه از دولت و پارلمان عراق خارج خواهد شد.

اين تهديد زماني آغاز شد كه دادگاه عالي عراق طبق بند 4 قانون مبارزه با تروريسم حكم بازداشت طارق الهاشمي معاون رئيس جمهوري عراق را صادر كرد.

طارق الهاشمي متهم است كه در ترورهاي اخير عراق به ويژه در جريان انفجار در مقابل پارلمان در منطقه الخضراء دست داشته است.

بند چهارم قانون مبارزه با تروريسم صراحت دارد كه هر گاه شخصي در عمليات تروريستي نقشي ايفا كند به مجازات اعدام محكوم خواهد شد.

چهار نفر از نزديكان طارق الهاشمي پس از دستگيري اعتراف كردند كه به دستور معاون رئيس جمهوري اقدام به بمب گذاري در مناطق مختلف عراق كرده اند.

طارق الهاشمي كه در رژيم سابق عراق عضو حزب بعث بوده مستقيما با عربستان سعودي، آمريكا و برخي كشورهاي عربي حوزه خليج فارس در ارتباط است.

اين كشورها تلاش مي كنند تا از شكل گيري يك نظام دموكراتيك و برخاسته از نظرات ملت عراق جلو گيري كنند.

آمريكا بلافاصله پس از صدور حكم باز داشت طارق الهاشمي نسبت به اين حكم اعتراض كرد وخواستار لغو حكم بازداشت معاون رئيس جمهوري عراق شد.

اين كارشناس معتقد است هدف آمريكا اين است تا ثابت كند كه حضور نيروهاي اين كشور در عراق ضامن تامين امنيت عراق است تا زمينه حضور مجدد بخشي از نيروهاي خود را در عراق فراهم كند.

اكنون اين سوال مطرح است كه اگر آمريكا حقيقتا در پي مبارزه با تروريسم است چرا از طارق الهاشمي كه در سازماندهي تروريستهاي حزب بعث نقش داشته حمايت مي كند؟

اياد علاوي رهبر ائتلاف العراقيه نيز پس از صدور حكم بازداشت طارق الهاشمي صريحا اعلام كرد كه روند سياسي عراق فرو پاشيده و فرايند دموكراسي سازي اين كشور دفن شده است.

عربستان سعودي كه نقش تخريبي در رخدادهاي عراق ايفا كرده با هزينه كردن ميليادرها دلار مي كوشد تا ناامني ها را در عراق تشديد كند.

هاني زاده مي گويد : هدف عربستان، جلوگيري از به قدرت رسيدن شيعيان است، به همين دليل با شخصيتهاي بعثي مانند طارق الهاشمي معاون رئيس جمهوري، صالح المطلك معاون نخست وزير و اياد علاوي رهبر ائتلاف العراقيه در ارتباط است .

به اعتقاد اين كارشناس، بنابراين تهديد اخير ائتلاف العراقيه كه دومين فراكسيون قدرتمند در پارلمان عراق به شمار مي رود در چارچوب سياستهاي عربستان سعودي قابل ارزيابي است.

ائتلاف العراقيه قصد دارد تا از رهگذر تشديد نا امني ها، ترور شخصيتهاي مختلف و تحريك قوميتها، دولت نوري المالكي را سرنگون كند.

با اينكه اتهام طارق الهاشمي در ارتكاب اعمال تروريستي ثابت شده، اما به نظر مي رسد ائتلاف العراقيه با كمك مالي عربستان درصدد بر هم زدن روند دموكراسي سازي عراق برآمده است.

اين كارشناس تصريح مي كند : اگر ائتلاف العراقيه موفق شود نا امني ها را در عراق دامن بزند قطعا اين كشوردر آينده نه چندان دور به سمت هرج و مرج و حتي جنگ داخلي پيش خواهد رفت.

به هر حال در پايان بايد گفت اين تحولات سريع و پرشتاب كه پس از خروج نظاميان آمريكايي رخ داده است، نشان مي دهد كه سناريوي خطرناكي براي عراق طراحي شده است كه آمريكا آن را از مدتها پيش آماده كرده بود تا هنگام خروج نظاميان كليد بخورد.
[ 90/09/29 ] [ 6:18 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
کنفرانسی با عنوان بررسی ابعاد شخصیتی حضرت زینب کبری (س) در مدرسه رسول اکرم (ص) از سوی نماینده دانشگاه جامعه المصطفی مستقر در تفلیس برگزار گردید

 

خبرگزاری آران/سرویس گرجستان

کنفرانسی با عنوان بررسی ابعاد شخصیتی حضرت زینب کبری(سلام ا... علیها) در مدرسه رسول اکرم (صلی ا... علیه و آله) از سوی نماینده دانشگاه جامعه المصطفی مستقر در تفلیس برگزار گردید.

به گزارش آران نیوز،در این کنفرانس طلاب و اساتید مدرسه رسول اکرم(صلی ا... علیه و آله) مقالات علمی و دینی خود را در خصوص شجاعت ها، صبر و شخصیت دینی آن حضرت ارائه دادند.

در ادامه این کنفرانس سروده هایی در وصف شخصیت آن حضرت خوانده شد که در نهایت با روضه خوانی کنفرانس به پایان رسید.

[ 90/09/29 ] [ 6:9 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
كارشناس مسائل اقتصادی تركیه گفت : رشد اقتصادی تركیه واقعی نیست

خبرگزاری آران / سرویس ترکیه

به گزارش آران نیوز به نقل از ایرنا ، پرفسور 'مته گوندوغان' با اشاره به بحران اقتصادی در آمریكا و كشورهای اروپایی گفت : در چنین شرایطی كه اوضاع اقتصادی آمریكا و كشورهای اروپایی با بحران مواجه شده است ، سرمایه های غربی به دنبال جایی كه نسبتا دارای ثبات بیشتری باشند ؛ هستند و بخشی از سرمایه های خود را متوجه تركیه كردند.

وی افزود: در 10 سال اخیر تركیه دارای ثبات نسبی اقتصادی شده است. تحولات اقتصادی طی این دوره كه به واسطه روند خصوصی سازی بوجود آمده است تا حدی سرمایه های در گردش جهان را به سوی خود جذب كرده است.

این سرمایه های وارداتی باعث شده تا اوضاع اقتصاد كلان تركیه مثبت به نظر برسد. درحالی كه مشاهده می كنیم این كشور از لحاظ كسر بودجه جاری در ردیف دوم جهان قرار دارد . این به معنای آن است كه تركیه بدهی های خود را با سرمایه های وارداتی پرداخت می كند.

گوندوغان گفت:تركیه هم كسر بودجه زیادی دارد و هم در تجارت خارجی با عدم موازنه زیادی روبه روست. ولی وقتی به اقتصاد كلان این كشور می نگریم، ارقام مثبت به نظر می رسند ،حتی نرخ رشد اقتصادی هم قابل توجه است. ولی تمام این ارقام و نرخ های رشد با تكیه بر بدهی هاست. یعنی این رشد واقعی نیست. این وضعیت مانند آن است كه شما بنای اقتصاد خود را بر پایه سرمایه های خارجی بسازید.

اگر این سرمایه خارج شود تمام بنای شما واژگون خواهد شد. یكی دیگر از دلایلی كه تركیه هنوز كاملا تحت تاثیر بحران جهانی قرار نگرفته، این است كه این كشور در منطقه 'یورو ' قرار ندارد و نظام پولی خود را در دست دارد و با چاپ اسكناس و سیاست های دیگر پولی بطور موقت توانسته است ، خود را حفظ كند.

این كارشناس مسائل اقتصادی تركیه تصریح كرد :در حال حاضر واردات كالا و خدمات از تركیه توسط آمریكا و اروپا همچنان ادامه دارد . اما اگر این كشورها تحت تاثیر بحران اقتصادی واردات خود را از تركیه كاهش دهند ، آنكارا باید در پی بازارهای جدید باشد و اگر نتواند این بازارها را پیدا كند، دچار مشكلاتی بسیار جدی اقتصادی خواهد شد.

وی افزود :رشد اقتصادی تركیه كه با تكیه بر سرمایه های خارجی و یا به عبارت دیگر بدهی ها صورت گرفته ، باعث شده است تا همه مردم و شركت ها نیز در آن شریك شوند. پول زیادی در اختیار بانك ها قرار دارد به همین دلیل بانكها به هر طریقی كه شده مردم را وادار به وام گرفتن می كنند. تا حدی كه حتی با یك پیامك تلفنی هم می توان وام گرفت.

به همین دلیل همه بدهكار هستند و هیچ سهمی هم از این رشد اقتصادی نمی برند. در این نوع رشد اقتصادی سرمایه داران غنی تر و فقیران فقیرتر می شوند.

به گفته این كارشناس مسائل اقتصادی ، تنها راه نجات تركیه از این بحران تغییر سیاست های پولی است یعنی سیاست های پولی نه بر مبنای بدهی ها بلكه برمبنای خدمات تنظیم شود.

گوندوغان گفت : تركیه امروز حدود 50 میلیارد دلار ، یعنی حدود یك چهارم بودجه خود را به عنوان بهره وام های دریافتی پرداخت می كند. وام های دریافتی تركیه با بهره های حدود 12 درصد است ، در جهان كشور دیگری وجود ندارد كه به این میزان بهره پرداخت كند در حالیكه این میزان بهره باید حداكثر 3 درصد باشد.

تركیه اگر این نرخ بالای بهره را نپردازد سرمایه خارجی را از دست خواهد داد و در آن صورت باز هم به لحاظ جبران كسر بودجه جاری دچار مشكل خواهد شد و حتی ممكن است از پرداخت حقوق كارمندان نیز عاجز بماند.

وی در ادامه گفت : برای رفع این مشكل ، بانك مركزی تركیه باید سیاست های پولی خود را بر اساس كالا و خدمات تنظیم كند نه بر اساس بدهی ها. امروز در تركیه بیشترین درآمدها را بانك ها از طریق خرید و فروش و پولی كه بانك مركزی چاپ كرده است ، دارند. در این میان هیچ تولیدی صورت نمی گیرد. این نظام پولی را باید به زباله دانی انداخت. باید میان پول و كالا و خدمات تعادل ایجاد كرد، یعنی پول در گردش باید به اندازه مقدار كالا و خدمات باشد.

[ 90/09/29 ] [ 6:8 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
روزنامه جمهوریت چاپ تركیه به نقل ازكارشناسان روابط بین المللی این كشور نوشت:تركیه با قبول استقرار سامانه رادار دفاع سپرموشكی ناتو درخاك خود، این كشور را درمعرض یك خطر جدی قرار داد و تاوان آن را خواهد پرداخت

خبرگزاری آران / سرویس ترکیه

به گزارش آران نیوز به نقل از ایرنا، این روزنامه درشماره روزگذشته خود باعنوان ' تركیه تاوان می دهد' افزود: كارشناسان درمورد استقرارسامانه رادار سپر دفاع موشكی آمریكا در تركیه، وعواقب این سیاست به آنكارا هشدار داده اند.

این روزنامه در زمینه استقرار سامانه رادار سپر موشكی ناتو در منطقه 'كوره جیك' استان مالاتیا تركیه، نوشته است: به رغم ادعاهای 'احمد داود اوغلو' وزیر امورخارجه تركیه كه بروزهرگونه تنشی را بر سر استقرار این سامانه انكار می كند، پیام های تهدید آمیز حكایت از حقایق دیگری دارد.

[ 90/09/29 ] [ 6:8 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
در جریان یك عملیات در مناطق كوهستانی شرق تركیه ۱۰ عضو حزب كارگران كردستان تركیه (پ.ك.ك) كشته شدند

خبرگزاری آران / سرویس ترکیه

به گزارش آران نیوز به نقل از روزنامه زمان چاپ تركیه، این عملیات به رهبری ژنرال "سیف‌الله صدیق"، رئیس ژاندارمری منطقه‌ای در دیاربكر پس از شناسایی محل اختفای اعضای پ.ك.ك توسط تجهیزات هوایی كنترل از راه دور، آغاز شد. جت‌های F-۵ و F-۱۵ نیز برای بمباران این مناطق اعزام شدند. همچنین تصاویر گرفته شده توسط تجهیزات هوایی كنترل از راه دور نشان داد كه در جریان این بمباران ۱۰عضو گروه پ.ك.ك حین تلاش برای گریختن از محل اختفای خود كشته شدند.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، پس از این بمباران هوایی، واحدهای ژاندارمری چهار محل اختفای این گروه را محاصره و از شبه‌نظامیان پ.ك.ك خواستند تا خود را تسلیم كنند. البته تاكنون هیچ شبه‌نظامی پ.ك.ك به واحدهای امنیتی تحویل داده نشده‌اند. همچنین گمان می‌رود كه حدود ۵۰ شبه‌نظامی این گروه همچنان در مخفی‌گاه‌های خود در منطقه دیاربكر مخفی شده باشند.علاوه بر این، نیروهای مسلح تركیه اعلام كردند كه اگر اعضای پ.ك.ك تسلیم نشوند، این مخفیگاه را منهدم می‌كنند.به نوشته روزنامه زمان، پلیس تركیه با ردگیری تلفن اعضای گروه پ.ك.ك سرنخ‌هایی در خصوص اینكه اعضای این گروه در كجا به سر می‌برند، یافتند.گروه پ.ك.ك به عنوان یك گروه تروریستی در تركیه، آمریكا و اتحادیه اروپا شناخته شده است. تاكنون در جریان درگیری‌های این گروه با ارتش تركیه طی دو دهه گذشته بیش از ۴۰ هزار تن كشته شدند.

[ 90/09/29 ] [ 6:7 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان برای گفتگو و تبادل نظر پیرامون اقدامات ضد ایرانی آذربایجان امروز (سه شنبه) در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور پیدا می‌کند

 

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

وزیر خارجه کشورمان برای گفتگو و تبادل نظر پیرامون اقدامات ضد ایرانی آذربایجان سه شنبه راهی مجلس می‌شود.

 به گزارش آران نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان برای گفتگو و تبادل نظر پیرامون اقدامات ضد ایرانی آذربایجان امروز (سه شنبه) در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور پیدا می‌کند.

پیش از این نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تکاپوی ضد ایرانی کشور آذربایجان و تلاش مسئولان این کشور برای پناه دادن به گروه‌های منافقین و ضد انقلاب، گفته بود که نمایندگان آذربایجان اعم از اردبیل، تبریز و ارومیه طرحی را آماده کردند که به موجب آن در صورتی که مسئولان آذربایجان به منافقین و ضد انقلاب پناه بدهند مجلس شورای اسلامی بازنگری در قرار داد ترکمنچای را کلید می‌زند./خ

[ 90/09/29 ] [ 6:7 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
وزیر امور خارجه سابق ایران :ترکیه باید این احتمال را بدهد که همانند بسیاری از تحولات در دیگر کشورها بشار اسد در سوریه ماندنی شود

خبرگزاری آران / سرویس ترکیه

به گزارش آران نیوز به نقل از مهر، منوچهر متکی که عصر دیروز در سالن خواجه عبدالله انصاری دانشگاه تهران در همایشی با موضوع بررسی تحولات منطقه و موضوع تحولات سوریه حضور یافته بود گفت: دولت سوریه باید به مطالبات مردم خود توجه کند و این توصیه از سوی جمهوری اسلامی ایران به دولتمردان سوریه صورت گرفته است اما اینکه بخواهد در قبال مداخلات خارجی عقب نشینی کند کار درستی نیست و پایانی برای عقب نشینی در برابر غرب وجود ندارد.

وی با اعلام اینکه سوریه راهی جز توجه به اصلاحات ندارد، گفت: حکومت سوریه باید به قول‌هایی که به مردمش داده عمل کند و البته در این مسیر گام‌هایی را نیز برداشته ولی اگر در رابطه به اصلاحات به تفاهم ملی برسند مردم سوریه قادر خواهند بود که بالاترین مسئول کشور خود را نیز با رای خود تغییر دهند.

وی در رابطه با مبانی حزب بعث سوریه و عراق نیز گفت: آنها مبانی مشترکی در آغاز شکل گیری داشتند ولی زمانی که صدام از مسیر واقعی حزب بعث منحرف شد سوریه بر علیه آن موضع گرفته ولی تفاوت محوری حزب بعث سوریه و عراق در عملکردها، سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های آنها بوده است.

متکی همچنین در خصوص بحث مداخله نظامی ایران در سوریه نیز گفت: من تصور می‌کنم نیازی به کمک نظامی به سوریه نیست زیرا مسئولین آن کشور نیز خشونت‌هایی که در ابتدای تحولات سوریه رخ داد را رد کردند.

وی در خصوص مواضع ترکیه در قبال سوریه نیز گفت: فکر می‌کنم مقامات ترکیه نیازمند بازنگری در سیاست‌های خود هستند زیرا سیاست نادرست هرگز به سرانجام نمی‌رسد و ترکیه باید این احتمال را بدهد که همانند بسیاری از تحولات در دیگر کشورها بشار اسد در سوریه ماندنی شود.

وزیر امور خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران همراهی ترکیه با معارضان سوریه را پیگیری سیاست‌های غرب عنوان کرد و گفت: سیاستی که ترکیه در قبال سوریه اتخاذ کرده به نیابت از غرب تعبیر می‌شود و این برای مردم خود ترکیه نیز قابل قبول نیست.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد ترکیه جایگاه خود را تنزل داده است و از دیدگاه شخصی من سیاست‌های ترکیه در سه ماهه گذشته به هیچوجه قابل قبول نیست.

متکی در خصوص مواضع ایران در قبال ترکیه و سوریه به تحولات فیمابین این دو کشور گفت: ما ارتباط‌مان را باید با هر دو کشور ادامه دهیم و البته می‌توانیم در مسایل موجود در منطقه به سوریه و ترکیه کمک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مداخلات خارجی در کار دیگر کشورها درست نیست گفت: ممکن است در سیاست خارجی میان ایران و ترکیه و سوریه عده‌ای تلاش بکنند که اهرمی برای اثرگذاری داشته باشند ولی معتقدم که ما می‌توانیم رابطه خود را با هر دو کشور ادامه بدهیم.

وزیر امور خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران در ادامه در پاسخ به سئوال دانشجویی در خصوص تعریف دقیق از تحولات منطقه و این که آیا این تحولات به واقع بیداری اسلامی است یا طرحی که از سوی دولت غربی پیگیری می‌شود، گفت: در ابتدای قصه و زمانی که مردم تونس در مدت کوتاهی بن علی را ساقط کردند بعضی بر این باور بودند که این کار، کار غرب و ‌آمریکایی‌ها است و البته عناوین مختلفی نیز برای این تحولات به کار بردند ولی امروز دیگر خود این تحولات خودش را تعریف می‌کند.

وی افزود: فکر می‌کنم ما امروز دیگر از الفاظ گذر کردیم و می‌توانیم حتی بیداری اسلامی را نهضت اسلامی در منطقه بنامیم.

متکی در رابطه با نقش فرماندهی سپاه قدس در تحولات منطقه بالاخص عراق و تداخل کاری فعالیت‌های سپاه قدس با دستگاه دیپلماسی کشور نیز گفت: آقای سلیمانی از فرماندهان دوران سختی‌ها بوده و وفاداری خود را به نظام و کشور به اثبات رسانده‌اند.

وی با اشاره به پیگیری‌های قضائی صورت گرفته برای محاکمه کسانی که طرح ترور سردار سلیمانی را مطرح کرده‌اند، گفت: این پیگیری‌ها جا دارد که تا حد نهایت ادامه یابد.

وزیر امور خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران در خصوص مواضع سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت: این مواضع برآیند و فرآیند فعالیت‌های کلی در نظام است و زمانی که نظامیان آمریکایی اقدامات ضد امنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران در عراق انجام می‌دادند نیاز به اقدامات امنیتی- نظامی بر علیه آنها بود لذا بحث دخالت در مواضع سیاسی کشور مطرح نبوده و در جایگاهی بالاتر از دستگاه سیاست خارجی هماهنگی‌های لازم صورت می‌گیرد تا از همه ظرفیت‌های نظام برای اثرگذاری در عرصه بین‌الملل استفاده شود.

متکی در خصوص بحث کردهای 4 کشور ایران، ‌عراق، ترکیه و سوریه نیز گفت: به اعتقاد ما بحث کردستان در چهار کشور به طور یکسان مطرح نبوده و بر خلاف اینکه برخی می‌گویند این قوم را دشمن مشترک تعریف بکنیم استدلال درستی محسوب نمی‌شود و تئوری مشکل مشترک در خصوص ایران و سوریه در زمینه کردها صحیح نیست.

وی همچنین در خصوص نقش عربستان در تحولات منطقه نیز گفت: عربستان طی سالهای اخیر دخالت‌های زیادی در کشورهای منطقه و تحولات این کشورها داشته است.

وزیر امور خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:‌ عربستان کارنامه بسیار سیاهی در عراق دارد و در حالی که یک نظامی تبعه سعودی در سوریه کشته شد به بشار اسد پیغام فرستاده بودند چنانچه در روابط با ایران تجدید نظر کند کمک‌های خود را به مخالفین نظام سوریه کاهش خواهند داد.

وی در پایان سخنانش قیام‌های اخیر در منطقه را حرکت اصیل بیداری اسلامی عنوان کرد و گفت: البته بدل‌هایی نیز برای این قیام درست کرده‌اند که به اعتقاد من در سوریه حاشیه‌هایی به این بدل‌ها ساخته شده ولی اگر در یمن علی عبدالله صالح و هوادارانش نیز کنار گذاشته شوند زبانه‌های این تحول به شکل جدیدی در عربستان به وجود خواهد آمد و عربستان از این جهت مشکلات اساسی در آینده خواهد داشت. 

[ 90/09/29 ] [ 6:3 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
معاون حزب صدای مردم تركیه گفت، استقرار سامانه رادار دفاع سپر موشكی ناتو دردسر جدیدی برای تركیه است

خبرگزاری آران سرویس  تركیه 

به گزارش آران نیوز ، منابع خبری تركیه اعلام كردند كه «شرف مالكوچ» معاون حزب صدای مردم تركیه طی سخنانی ضمن اعتراض به نصب سامانه راداری دفاع سپر موشكی ناتو در شهر مالاتیای تركیه اظهار داشت، این سامانه راداری با هدف تامین امنیت رژیم صهیونیستی در تركیه نصب می شود.

وی با طرح این سوال كه اگر این طرح با هدف محافظت از كشورهای اروپایی اجرا می شود رادارهای آن چرا در تركیه نصب می شوند، گفت این طرح با هدف محافظت از كشورهای اروپایی اجرا نمی شود و هدف از اجرای آن تنها محافظت از رژیم صهیونیستی است.

[ 90/09/29 ] [ 6:2 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
'الهام علی اف' رییس جمهور آذربایجان روز دوشنبه در دیدار با رییس سابق گروه مینسك ، سازمان امنیت و همكاری اروپا بر حل مناقشه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاكید كرد

 

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

'الهام علی اف' رییس جمهور آذربایجان روز دوشنبه در دیدار با رییس سابق گروه مینسك ، سازمان امنیت و همكاری اروپا بر حل مناقشه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاكید كرد.

به گزارش آران نیوز به نقل از ایرنا، رییس جمهور آذربایجان در این دیدار از تلاش های 'برنارد فاسیر' فرانسوی رییس سابق گروه مینسك سازمان امنیت و همكاری اروپا در مذاكرات حل مناقشه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان قدردانی كرد.

مناقشه قره باغ كوهستانی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سال 1988 آغاز شد و پس از كشته شدن بیش از 30 هزار نفر در جنگ دو كشور در سال 1994 آتش بس ناپایداری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان برقرار شد.

در این جنگ نیروهای ارمنی به كمك نیروهای مسلح روسیه ، 20 درصد از سرزمین های جمهوری آذربایجان را به تصرف خود در آوردند و از آن زمان تاكنون نیروهای مسلح دو كشور در این منطقه، به صورت مستمر با یكدیگر درگیر می شوند و تاكنون نیز تلاش های گروه مینسك سازمان امنیت و همكاری اروپا به ریاست مشترك كشورهای روسیه، فرانسه و امریكا در حل این مناقشه نتایج قابل قبولی نداشته است.

از سال 1994 گروه مینسك سازمان امنیت و همكاری اروپا به ریاست مشترك روسیه، فرانسه و ایالات متحده آمریكا برای حل صلح آمیز مناقشه قره باغ كوهستانی بین این دو كشور میانجیگری می كند، ولی تاكنون تلاش های آنها در این زمینه، نتیجه مثبتی نداشته است.

[ 90/09/29 ] [ 6:2 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
انکارکردن این نسل کشی جرم حساب گردیده و انکارکننده گان به یک سال حبس و یا پرداخت 45000 یوروو جریمه نقدی محکوم می گردند

خبرگزاری آران/سرویس ارمنستان

به گزارش اینتر.آذ ،سفارت ترکیه در فرانسه سند سری به وزارت امور خارجه ترکیه فرستاده است که در آن گفته می شود که نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه از تصویب پیشنویس قطعنامه مجازات منکرین نژاد کشی ارامنه در سنای آن کشور حمایت می کند.

در این سند تاکید می شود که بر خلاف کوششهای سیاسی و اقتصادی ترکیه پیشبینی می شود که این پیشنویس در سنای فرانسه تصویب شود.

مجلس سنای فرانسه چندی پیش پیشنویس قانون مجازات منکرین نژاد کشی ارامنه را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به موجب این قانون نسل کشی ارامنه به  تایید رسیده و از صحت آن حمایت شده است و به موجب این قانون که با 19 رای مخالف و 106 رای موافق تصویب شد انکارکردن این نسل کشی جرم حساب گردیده و انکارکننده گان به یک سال حبس و یا پرداخت 45000 یوروو جریمه نقدی محکوم می گردند که این قانون بعد از تصویب نهایی در صحن مجلس این کشور  و تایید نهایی سنا به امضاء رئیس جمهور  درآمده وسپس به اجرا گذاشته می شود./ج

[ 90/09/29 ] [ 6:2 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
 
زمان حل مناقشه قره باغ فرارسیده است و بهتر است این مساله هرچه زودتر حل گردد

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان

به گزارش آران نیوز به نقل از اینتر .آذ، برنارد فاسیه رئیس فرانسوی گروه مینسکسازمان امنیت و همکاری اروپا  در جمع خبرنگاران  گفت: زمان حل مناقشه قره باغ فرارسیده است و بهتر است این مساله هرچه زودتر حل گردد و طولانی تر شدن زمان مناقشات حل کردن آن را سخت تر می کند.

شایان ذکر است ارمنستان و آذربایجان از سال 1988 میلادی تاکنون بر سر مالکیت منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف نظر دارند و تاکنون میانجیگری‌های بین‌المللی در این باره بی نتیجه بوده است.

[ 90/09/29 ] [ 6:1 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
وضعیت اقتصادی روستاهای اطراف لنكران جمهوری آذربایجان مخصوصا روستای نریمان آباد رو به وخامت است

د

خبرگزاری آران/سرویس آذربایجان

وضعیت اقتصادی روستاهای اطراف لنكران جمهوری آذربایجان مخصوصا روستای نریمان آباد رو به وخامت  است

به گزارش آران نیوز به نقل از سایت خبری اسلام آذری، چند روز پیش درگیری میان ساکنین روستای نریمان آباد لنکران با ماموران نیروی مرزبانی رخ داده است. این درگیری درپی بازداشت 9 ساکن این روستا و توقیف قایقهای آنها توسط ماموران مرزبانی صورت گرفته است. ساکنین خواستار آزادی بازاداشت شدگان و قایقهای توقیف شده بوده اند. گفته می شود که پلیس منطقه برای متفرق کردن مردم متوسل به زور شده است که در نتیجه دو نفر در درگیری زخمی شده اند. قابل ذکر است که سال گذشته نیز در همین رابطه درگیری روی داده بود. طبق اطلاعیه وزارت کشور ، بازداشت افراد مزبور به دلیل نقض حریم دو مایلی برای صیادان می باشد که می تواند موجب صید قاچاق ماهی شود.

البته مردم می گویند اعتراضات آنها به وضع نابسامان اقتصادی مربوط می شود. .

[ 90/09/29 ] [ 6:1 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
 
منابع خبري از گسترش دامنه اعتراضات مردمي در غرب قزاقستان خبر دادند. به گزارش ايراس به نقل از ايرنا؛ با گذشت چند روز از سركوب شورش كارگران در شهر «جاتائوزن» و در ادامه اعتراضات مردمي در غرب قزاقستا ن صدها تن از مردم منطقه به حمايت از معترضان، اقدام به بستن خط راه آهن و به آتش كشيدن يك قطار باري در روستاي «شتپه» كردند. در جريان درگيري جديد ميان نيروهاي امنيتي و معترضان يك نفر كشته شد و 11 تن ديگر نيز مجروح شدند.
براساس اين گزارش، مقامات قضايي قزاقستان مدعي شدند نيروهاي پليس هنگامي اقدام به تيراندازي كردند كه مورد حمله قرار گرفته بودند و علي رغم هشدارهاي نيروهاي امنيتي معترضان روستاي شتپه در حمايت از كارگران اعتصابي صنعت نفت، اقدام به بستن خط آهن و آتش زدن قطار كردند. اين در حالي است كه معترضان ضمن تكذيب ادعاي مسئولان دولتي و پليس، تيراندازي به تظاهرات مسالمت آميز مردم را عامل تحريك آنها عنوان كردند.
شاهدان عيني نيز گفتند در جريان درگيري پليس و معترضان، تعدادي از خودروهاي پليس و اماكن دولتي مورد هجوم قرار گرفت و در جريان تيراندازي به سوي مردم 12 تن زخمي شدند، كه يكي از مجروحان پس از انتقال به بيمارستان جان سپرد. اعتراضات در قزاقستان پس از آن شدت گرفت كه دولت مقررات حكومت نظامي را در مناطق نفتي اين كشور اعلام كرد و با توسل به آن، تعرض به اماكن عمومي و مسئولان دولتي را جرم نابخشودني و مستوجب سركوب شديد عنوان كرد. گفتني است در جريان درگيري نيروهاي امنيتي و معترضان در روز جمعه در مركز شهر جاتائوزن در غرب قزاقستان ده ها تن كشته و مجروح شدند. گفتني است كه اتحاديه مسلمانان و كميته حقوق بشر قزاقستان در بيانيه مشتركي، نگراني عميق خود را از كشتار معترضان توسط نيروهاي دولتي در روزهاي اخير اعلام كردند.
[ 90/09/29 ] [ 5:59 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]


رئيس‌جمهوري قزاقستان كميسيون تحقيق و مجازاتي را براي عاملان تحريك آشوب‌هاي شهر نفت‌خيز جانائوزن كه 14 كشته برجاي گذاشت، ايجاد كرده است. به گزارش ايراس به نقل از ايسنا؛ خشونت‌ها در ميدان مركزي شهر جانائوزن روز جمعه زماني به وقوع پيوست كه قزاقستان در حال آماده‌سازي براي تدارك بيستمين سالگرد استقلال از اتحاد جماهير شوروي سابق بود. در پي درگيري كه روز جمعه آغاز شد، گروهي از آشوب‌گران به افسران پليس حمله‌ور شدند. رسانه‌هاي محلي نيز گزارش دادند كه مهاجمان كارگران شركت انرژي "گاز موناي گاز" بودند.
نور سلطان نظربايف، رئيس‌جمهوري قزاقستان نشستي را در شوراي امنيت ملي براي بحث در مورد اوضاع موجود در جانائوزن برگزار كرد. وزير كشور قزاقستان نيز به عنوان رئيس كميسيون تحقيق در رابطه با اين آشوب‌ها منصوب شد. نظربايف افزود: عاملان تحريك اين آشوب‌ها به اشد مجازات خواهند رسيد. "ارجان قاضي خانف"، وزير امور خارجه قزاقستان امروز (دوشنبه) اعلام كرد كه دولت اين كشور آزادانه عمل مي‌كند و مانع فعاليت خبرنگاران در جانائوزن نمي‌شود.
وي افزود: از آغاز اين آشوب‌ها ما بر شفاف‌سازي حين پرداختن به اوضاع در اين شهر تاكيد كرده‌ايم. گروهي بزرگ از خبرنگاران داخلي و خارجي هم‌اكنون در اين شهر هستند. وزير امور خارجه قزاقستان افزود كه اين امكان وجود دارد به هيات‌هاي ناظر بين‌المللي اجازه ورود به اين شهر را بدهيم. ما آزادانه عمل مي‌كنيم و مطرح شدن هرگونه شايعه در مورد تراژدي در جانائوزن را نمي‌خواهيم. نظربايف وضعيت فوق‌العاده 20 روزه در جانائوزن اعلام كرده و دستور داده كه در مورد اين آشوب‌ها تحقيق شود.

[ 90/09/29 ] [ 5:59 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

کا نیوز : رؤسای جمهور کشورهای روسیه، قزاقستان و بلاروس در مسکو، نشست شورای عالی اقتصادی اروپا ، آسیا را تشکیل دادند. در این نشست، "دیمیتری مدویدف"، رئیس جمهور روسیه گفت: "ایجاد کمیسیون اروپا- آسیا مهمترین گام در شکل گیری فضای اقتصادی اوراسیا و اتحادیه اروپا آسیا می باشد".در این جلسه، رئیس کمیسیون "ویکتور خریستنکو" وزیر صنایع روسیه انتخاب شد. در این نشست، سران کشورها اسناد و مدارک متعددی را در رابطه با تبادلات تجاری و سرمایه گذاری و نیروهای کاری در فضای اقتصادی مشترک امضا کردند.هم چنین در مورد قاچاق مواد مخدر و تأمین مالی، عوامل ترور و رخدادهای اخیر در قزاقستان مسائلی مطرح شد. پس از اتمام نشست، دیمیتری مدویدف در یک مصاحبه مطبوعاتی در مورد حوادث اخیر قزاقستان و تأثیر آن گفت: تأثیر این حوادث در بازار مالی جهانی بیشتر از قزاقستان است، رخدادهای اخیر قزاقستان نباید بر ایجاد بازار مشترک و ادغام اقتصادی تأثیرگذار باشد. وی با وخامت اوضاع اقتصادی عنوان کرد که باید بر این مشکلات غلبه کرد.خاطر نشان می شود که در شهر ژانااوزن قزاقستان در درگیری میان پلیس و معترضین شرکت نفت، دهها نفر کشته و زخمی شدند. رئیس جمهور قزاقستان به مدت بیست روز حکومت نظامی در شهر اعلام کرده است.
[ 90/09/29 ] [ 5:57 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

ترند : مشاور سیاسی رئیس جمهوری قزاقستان، اسامی عاملان ناآرامی های اخیر در این کشور را اعلام کرد.
" یرمحمد یرتیسبایف" گفت که "مختار ابلیازوف" و "راحت علی اف"، دو تن از مخالفان سیاسی دولت قزاقستان که در خارج از این کشور در تبعید به سر می برند، مسئول اصلی ناآرامی های اخیر در شهر "ژان اوزن" بوده اند.وی هدف از طراحی نقشه این ناآرامی ها را ایجاد جنگ داخلی در غرب قزاقستان دانست.ناآرامی های روز جمعه در شهر "ژان اوزن" قزاقستان دستکم چهارده کشته و شمار زیادی مجروح بر جای گذاشت.
[ 90/09/29 ] [ 5:57 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

نیوز قزاق : رئیس جمهور قزاقستان در دیدار دو جانبه با رئیس جمهور روسیه گسترش همکاریهای دو جانبه را در زمینه های مختلف بررسی کردند. در این دیدار، همچنین در مورد چالشهای موجود در منطقه تبادل نظر کردند.مهمترین مسئله مورد بحث طرفین در این دیدار، مسئله همکاریهای مشترک اقتصادی در قالب اتحادیه گمرکی و اوراسیا بود. رئیس جمهور قزاقستان در همین رابطه، خواستار ملاقاتهای بیشتری شد. طرفین بر همکاری بیشتر در جهت فعالیت مشترک اقتصادی تأکید کردند.
[ 90/09/29 ] [ 5:56 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

آسیای میانه آنلاین : بر اساس بیانیه ریاست جمهوری در 19 دسامبر، "آلمازبیگ آتامبایف" رئیس جمهور قرقیز قانونی را امضاء کرده است که به موجب آن سالگرد سرنگونی "قورمان بک باقی یف" در سال 2010 میلادی به یک تعطیلی ملی تبدیل می شود.پارلمان در 17 دسامبر لایحه تعطیلی روز انقلاب مردمی 7 آوریل را تصویب کرد. این قانون از 19 دسامبر قابل اجرا است.
[ 90/09/29 ] [ 5:56 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

ترکمنستان : به دستور رییس جمهوری ترکمنستان "نظرقلی شاقلی یف"، معاون رئیس جمهور و نایب رئیس کابینه وزرای این کشور برای شرکت در نشست غیررسمی سران کشورهای عضو جامعه همسود به روسیه سفر کرد.نشست سران کشورهای عضوجامعه همسود روزهای دوشنبه و سه شنبه "19 و 20 دسامبر" در مسکو پایتخت روسیه برگزار می شود.گسترش همکاری ها در بخش های اقتصادی، ارتباطات و اطلاع رسانی میان اعضا از مهمترین اهداف این نشست اعلام شده است.همچنین در این نشست از دو شهر "ماری" ترکمنستان و "آستانه" قزاقستان یکی را به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای عضو جامعه همسود در سال 2012 میلادی انتخاب می کنند.ترکمنستان عضو غیرمتعهد جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع"همسود"می باشد.
[ 90/09/29 ] [ 5:56 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
اوستا : رییس مرکز پژوهش های استراتژیک تاجیکستان، با پیروزی در انتخابات میان دوره ای، عضو پارلمان این کشور شد.بر اساس نتایج اولیه سهراب شریف اف، ریئس مرکز پژوهش های استراتژیک تاجیکستان که به عنوان نامزد حزب خلق دموکراتیک در انتخابات میان دوره ای شرکت داشت، با کسب حدود 78 درصد آرا به مجلس نمایندگان تاجیکستان راه یافت."سهراب آی محمد اف" از حزب اصلاحات اقتصادی،" عبدالحلیم غفار اف"، رییس حزب سوسیالیست و "عبد القهار تورسون اف" نامزد مستقل از رقبای وی بودند. طبق این گزارش، انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان تاجیکستان در حوزه " شَاه منصور-3"شهر دوشنبه در پی درگذشت سفرعلی صفراف، عضو این مجلس یکشنبه گذشته برگزار شد.
[ 90/09/29 ] [ 5:55 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]

اوزاینفورم : ساخت انشعاب سوم خط لوله گاز طبیعی ازبکستان ، چین "که همچنین آسیای میانه- چین" نامیده می شود از 15 دسامبر در استان بخارا آغاز شده است.مقامات شرکت ملی نفت چین و ازبک نفت گاز در مراسم کلنگ زنی این پروژه شرکت کردند. انتظار می رود که ساخت این بخش 529 کیلومتری تا پایان سال 2013 میلادی به پایان برسد.ازبکستان دیلی گزارش داد که انشعاب جدید قرار است سالیانه 25 میلیارد متر مکعب گاز انتقال دهد و افزود که چین هزینه ساخت آن را پرداخت می کند.
[ 90/09/29 ] [ 5:55 بعد از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
حکومت آذربایجان برای جلوگیری از درگیری میان اهلی روستای تالش نشین ناریمانباد استان لنکوران آن کشور و مرزبانان و پلیس نیروها وارد این روستا کرده است. طبق گزارش مطبوعات آذربایجان درگیری میان اهلی روستا مذکور با مرزبانان و پلیس از آن که مرزبانان مردم این روستا را اجازه صید ماهی بدون پرداخت رشوه نداده اند آغاز شد. بر اثر این درگیری یک نفر گشته شده است و مرزبانان آذربایجانی 9 نفر از اهلی روستا بازداشت کرده اند . طبق گزارش مطبوعات در این اواخر تعداد درگیری میان ماهیگیران روستا و مرزبانان و نمایندگان سازمان های دیگر دولتی افزایش یافته است. اهلی این روستا به علت نقض حقوق خود رییس حکومت محلی استان لنکوران آذربایجان را به گروگان گرفته و فقط بعد از مذاکرات درازمدت آزاد کرده اند
[ 90/09/29 ] [ 11:24 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
انستیتوی مطالعات سیاسی و اجتماعی منطقه حوزه دریا های سیاه و خزر مجموعه گزارش های در مورد " نخجوان در قرن 20 و آغاز قرن 21 م " انتشار داده است . در این کتاب در مورد از بین رفتن جمعیت بومی ارمنی این استان ، شرایط قرار گرفتن نخجوان تحت حمایت آذربایجان ، تخریب صلیب های سنگی و دیگر آثار دینی و فرهنگی از سوی حکومت محلی که به عنوان " میراث فرهنگی آلبانی - آذربایجانی " معرفی شده اند تاکید می شود. در مجموعه همچنان علت قرار گرفتن نخجوان در مرکز توجه ترکیه و وضعیت ساخت اقتصادی و اجتماعی این استان معرفی شده اند
[ 90/09/29 ] [ 11:22 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
هاکوب آساتریان سردبیر روزنامه ارمنی زبان " اورر " چاپ پراگ ضمن یک مصاحبه با خبرگزاری " آرمن پرس " تاکید کرده است که واتسلاف هاول اولین رییس جمهوری چک که در تاریخ 18 ماه جاری فوت کرده است اعلام کرده بود که نژاد کشی ارامنه باید مانند هولوکوست نسل کشی یهودیان به طور رسمی شناخته و محکوم شود و هر دولت باید تاریخ خود را قبول کند. قابل ذکر است که واتسلاف هاول اولین رییس جمهوری چک یکی از معروفترین سیاستمداران چکی می باشد که برای آزادی و استقلال جمهوری چک مبارزه کرده است. آقای آساتریان تاکید کرده است که به کمک کوششهای اولین رییس جمهوری چک مسئله جدایی چک و سلواکی از طریق صلح حل و فصل گردید و به کمک رییس جمهوری اسبق چک است که تا امروز این دو کشور دارای روابط دوستی می باشند و در زمینه های مختلف همکاری کرده و برنامه های مشترک اجرا می کنند.
[ 90/09/29 ] [ 11:21 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
هایک دمویان مدیر انستیتو موزه نژاد کشی ارامنه ضمن یک ملاقات با خبرنگاران گفته است که ترکیه در مسئله شناسایی رسمی نژاد کشی ارامنه در عرصه علمی و آکادمی شکست خورده است. وی تاکید کرده است که بعد از 100 مین سالگرد نژاد کشی ارامنه کوششهای جهت شناسایی جهانی این جنایت فعال تر خواهند شد . وی یاد آوری کرده است که در ارمنستان کمیسیون دولتی به ریاست سرژ سارکسیان رییس جمهوری کشورمان به مناسبت 100 مین سالگرد نسل کشی ارامنه تاسیس شده است. به مناسبت این سالگرد طی سه سال اخیر نمایش های سایر و بیش از سی نمایشگاه ها سایر در کشورهای مختلف جهان افتتاح خواهند شد. آقای دمویان تاکید کرده است که ارمنستان دست به فعالیت با کیفیت جدیدی جهت شناسایی جهانی نژاد کشی ارامنه زده است.
[ 90/09/29 ] [ 11:21 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به تهدیدات خود به فرانسه به خاطر تصویب احتمالی پیشنویس قطعنامه مجازات منکرین نژاد کشی ارامنه در سنای آن کشور ادامه می دهد. طبق گزارش مطبوعات ترکیه وزیر امور خارجه آن کشور در جلسه کمیسیون امور اصلاحات اعلام کرده است که اگر پارلمان فرانسه این قانون را تصویب کند سران ترکیه در هر صورت مناسب در کشورهای مختلف جهان مسئله استعمارگری فرانسه در آفریقا را مطرح خواهند کرد. ممکن است که وزیر امور خارجه ترکیه فراموش کرده است که فرانسه به خاطر تاسیس نظام استعمارگری در بعضی از کشورهای آفریقایی عذر خواهی کرده است ، در حالی که ترکیه که خواهان عضویت در اتحادیه اروپا می باشد نه فقط به خاطر نژاد کشی ارامنه عذرخواهی نکرده بلکه تا امروز سیاست انکار این جنایت را ادامه می دهد.
[ 90/09/29 ] [ 11:20 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
طبق گزارش خبرگزاری CnnTurk سفارت ترکیه در فرانسه سند سری به وزارت امور خارجه ترکیه فرستاده است که در آن گفته می شود که نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه از تصویب پیشنویس قطعنامه مجازات منکرین نژاد کشی ارامنه در سنای آن کشور حمایت می کند. در این سند تاکید می شود که بر خلاف کوششهای سیاسی و اقتصادی ترکیه پیشبینی می شود که این پیشنویس در سنای فرانسه تصویب شود. قابل ذکر است که سفر ترکیه در فرانسه برای بازگشت به ترکیه در صورت تصویب این قانون آماده می باشد. یاد آوری می کنیم که سنای فرانسه در تاریخ 19 ماه جاری پیشنویس قانون مجازات منکرین نژاد کشی ارامنه را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد. قابل ذکر است که فرانسه تا کنون نژاد کشی ارامنه توسط حکومت ترکیه عثمانی را محکوم کرده و مجلس ملی نیز چهار سال پیش قانون مجازات منکرین نژاد کشی ارامنه را تصویب کرده است. اگر سنا نیز این پیشنویس قانون را تصویب کند رییس جمهوری آن را امضاء کرده و تمامی کسانی که در قلمروی فرانسه نژاد کشی ارامنه را مورد تردید قرار دهند به یک سال حبس و جریمه نقدی محکوم خواهند شد .
[ 90/09/29 ] [ 11:19 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
طبق گزارش سرویس مطبوعاتی دولت ارمنستان تیگران سارکسیان نخست وزیر کشورمان ضمن جلسه انجمن تولید کنندگان ارمنستان اعلام کرده است که تمام تصمیم ها در مورد سیاست صنایع و صادرات در نتیجه بحث و بررسی شورای وابسته به نخست وزیر که با همکاری دولت و بخش خصوصی تاسیس شده است اتخاذ و اجرا خواهند شد. وی تاکید کرده است که پلاتفرم جدید همکاری با بخش خصوصی تاسیس خواهد شد که از طریق آن قانونی بودن تصمیمهای این شورا تامین خواهند شد. کارشناسان ، نمایندگان انجمن های مختلف و بخش خصوصی ارمنستان اعضای شورای وابسته به نخست وزیر خواهند بود. نخست وزیر کشورمان تاکید کرده است که در تاریخ ارمنستان مستقل اولین بار چنین برنامه تصویب می شود .در استراتژیک جدید اقتصاد ارمنستان 11 شاخه صنایع از جمله کونیاک سازی ، جواهر سازی ، داروسازی، بیو تکنولوژی ، شراب سازی و غیره دربرگرفته شده است.
[ 90/09/29 ] [ 11:19 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
وزرای امور خارجه و دفاع ، دبیر امنیت شورای ملی کشورمان در جلسه مشترک کمیته دبیران شوراهای امنیت و شورای وزرای دفاع ، شورای وزرای امور خارجه سازمان پیمان امنیت جامعه شرکت داشته اند
ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ، سیران اوهانیان وزیر دفاع ، آرتور باقداساریان دبیر شورای امنیت ملی کشورمان در جلسه مشترک کمیته دبیران شوراهای امنیت و شورای وزرای دفاع ، شورای وزرای امور خارجه سازمان پیمان امنیت جامعه شرکت داشته اند. طبق گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت امور خارجه کشورمان در این جلسه مسائل مربوط به دستور کار جلسه شورای امنیت جمعی که به تقویت همکاری در چهارچوب این سازمان کمک خواهند کرد مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصویب شده اند. مسائل مدرنیزه کردن سیستم امنیت جمعی ، تقویت همکاری نظامی ، نظامی اقتصادی ، مبارزه علیه توسعه مواد مخدر ، همکاری واکنش سریع در دستور کار این جلسه قرار گرفته اند. قابل ذکر است که در نتیجه این جلسه مشترک بیش از بیست سند امضاء و برای تصویب به شورای امنیت جمعی ارایه شده اند
[ 90/09/29 ] [ 11:17 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
سرژ سارکسیان رییس جمهوری کشورمان که برای یک بازدید کاری در مسکو به سر می برد در جلسه شورای بین دولتی شرکت اقتصادی یورو آسیا شرکت داشته است. قابل ذکر است که ارمنستان از سال 2003 میلادی دارای وضع ناظر در این سازمان می باشد. طبق گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری کشورمان در تالار بزرگ کرمل از طرف دمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه به مناسبت 20 مین سالگرد تاسیس جامعه دول مستقل ضیافت شامی ترتیب داده شده است.
[ 90/09/29 ] [ 11:15 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
فارس گزارش مي‌دهد:
خبرگزاري فارس: نگاه كارشناسي به تحولات اخير قزاقستان نشان مي‌دهد، نفوذ فزاينده سلفيت در قزاقستان تهديدي جدي براي شرايط سياسي و امنيتي اين كشور و آسياي مركزي است.
به گزارش فارس، بيشتر جمعيت قزاقستان مسلمانان حنفي هستند و قزاق‌ها كه حدود 60 درصد جمعيت اين كشور را تشكيل مي‌دهند در كنار ازبك‌ها، تاتار‌ها واويغور‌ها كه در مجموع كمتر از 10 درصد جمعيت قزاقستان را شامل مي‌شوند، بنا بر اسناد تاريخي حنفي مذهب بوده‌اند. ساير مذاهب اسلامي همچون سنيان شافعي (عمدتا چچني‌ها)، شيعيان، پيروان فرقه‌هاي صوفيه و احمديه، كمتر از 1 درصد جمعيت اين كشور را شامل مي‌شوند.

در چند سال اخير علاقه جوانان اين كشور به فراگيري علوم اسلامي، رو به افزايش است و مدارس اسلامي زيادي در اين كشور افتتاح شده است از جمله يكي از بزرگترين آنها مدرسه "ابوحنيفه" در شهر "آلماتي" است.

بر طبق قانون اساسي قزاقستان، اين كشور تابع مذهب خاصي نمي‌باشد ولي همه اديان در انجام امور مذهبي خود آزاد مي‌باشند. دخالت مذهب در سياست منع شده است و احزاب نمي‌توانند تحت عنوان مذهب، فعاليت داشته باشند ولي در هر حال اين كشور با عضويت در سازمان كنفرانس اسلامي، وجهه يك كشور مذهبي را با هويت اسلامي، به خود گرفته است.

اين در حالي است كه يكي از مسائل مؤثر در بحث قزاقستان در عرصه جهاني، موضوع هويت مذهبي قزاق‌ها بوده است. "نظربايف" رئيس جمهور اين كشور هميشه در برخورد با اسلام محتاط بوده و علاقمند است تا منافع سياست خارجي قزاقستان را به عنوان مردمي مسلمان، تأمين كند اما امنيت داخلي كشور خصوصا نوع حاكميت غير مذهبي خود را به مخاطره نيندازد.

جمهوري قزاقستان به لحاظ موقعيت جغرافيايي محل تلاقي و مرز 3 دين اسلام، مسيحيت و بودائيسم، بوده است به همين جهت فرقه‌ها و مذاهب منشعب از اين اديان در اين كشور فراوانند، از سوي ديگر آزادي اديان در قزاقستان موجب فعاليت فرقه‌هاي نوظهور و بعضا گمراه‌كننده شده است.

در حال حاضر يكي از فعال‌ترين اين گروه‌ها، سلفي‌ها (وهابيت) هستند كه از سال 1993 نفوذ خود را در قزاقستان شروع كرده و در حال حاضر فعاليت گسترده‌اي را در سطح كل كشور قزاقستان، انجام مي‌دهند و مساجد و مدارس زيادي را در اين كشور ايجاد كرده‌ و همچنين يك شبكه تلويزيوني به نام "آسيل آرنا" نيز كه تمام آسياي مركزي را تحت پوشش قرار مي‌دهد مربوط به آنان است.

سلفي‌هاي قزاقستان از نظر حكومتي نيز مشكلي ندارند چون در همه لايه‌هاي اين كشور حتي در سطوح بالاي حكومتي، نفوذ كرده‌اند و پيرواني دارند كه با عربستان سعودي رابطه نزديكي دارند. سلفي‌ها علاوه بر كار‌هاي فرهنگي، قصد دارند اقتصاد اين كشور را نيز به دست بگيرند.

اين در حالي است كه پس از نفوذ سلفي‌ها در سطوح مختلف حكومتي و جامعه مسلمانان قزاقستان، ساير گروه‌هاي اسلامي از جمله "حزب التحرير" "نورجيلير" و ...، توسط نيروهاي امنيتي، از بين رفتند و فضا براي گسترش روزافزون فعاليت آنان، فراهم شد. بايد اذعان كرد كه، ظرفيت سلفي‌ها در قزاقستان بسيار بالا است و آنان پيشواي مذهبي و رهبر هم دارند.

در همين حال بايد به اين نكته اذعان داشت، در اين جمهوري نيز همچون ساير جمهوري‌هاي آسياي مركزي، سطح معرفت اسلامي جامعه پايين است و روحانيت رسمي كاملا فلج شده است و زمينه براي فعايت سلفي‌ها كاملا آماده است.

آل سعود و حمايت از سلفي‌هاي آسياي مركزي

سلفي‌‌هاي قزاقستان را مي‌توان به 2 گروه تقسيم كرد. گروه اول سلفي‌هاي ميانه رو هستند كه نفوذ زيادي در ساختارهاي دولتي اين كشور، دارند، گروه دوم سلفي‌هاي جهادي هستند. بخشي از اين سلفي‌هاي افراطي قزاقستان با گروه‌هاي سلفي شمال قفقاز، و بخش ديگري از آنان با گروه‌هاي جهادي افغانستان و پاكستان، ارتباط دارند.

كمك‌هاي مالي به سلفي‌ها به 2 طريق انجام مي‌شود 1- آنان از سوي كشورهاي عربي از جمله عربستان، كويت و امارات متحده عربي پشتيباني مي‌شوند و كمك‌ مالي به آنان از طريق يك صندوق مالي در كويت، ارسال مي‌شود 2- كمك‌هايي كه از سوي قزاق‌هاي سلفي كه در اقتصاد اين كشور نيز فعال مي‌باشند، به آنان واگذار مي‌شود و سلفي‌ها از اين كمك‌ها به منظور فعاليت‌هاي اقتصادي، استفاده مي‌كنند.

برخي كارشناسان و تحليلگران قزاقستان معتقدند كه "تيمور قلي بايف" داماد دوم نظربايف بر روي سلفي‌ها سرمايه‌گذاري مي‌كند و از آنان حمايت مي‌كند.

كارشناسان بر اين باورند كه وي مي‌خواهد از طريق آنان به اهداف خود برسد. به اين صورت كه قلي بايف از اين گروه‌ها براي بي‌ثبات كردن اوضاع در اين كشور استفاده مي‌كند تا دولت را بي‌كفايت جلوه دهد و در چنين شرايطي نظربايف مجبور به استغفا شده و وي به قدرت برسد.

اين موضوع در حالي است كه سال گذشته در هنگام مسافرت نظربايف براي معالجه به آلمان، معاون وي براي اولين بار از قلي بايف به عنوان گزينه‌اي مناسب در صورت رفتن نظربايف از قدرت، نام برد.

علاوه بر اين، اپوزيسيون قزاقستان كه سران آنان " راحت علي اف" داماد اول نظربايف كه فعلا در اتريش است و "مختار آبيليازف" كه در لندن حضور دارد، با توجه به گستردگي جغرافيايي قزاقستان و عدم اقبال جدي و فعال جامعه مسلمانان اين كشور به آنان، امكان تأثير‌گذاري قوي بر تحولات اين كشور را ندارند و اين موضوع شانس قلي بايف براي رسيدن به قدرت را افزايش مي‌دهد.

قلي بايف نيز با حمايت از سلفي‌ها، تلاش مي‌كنند كه برخي بي‌نظمي‌ها و ناآرامي‌ها را در اين كشور هدايت كرده و نظربايف را به سمت استعفاء، سوق دهد. البته عمليات‌هاي تروريستي اخير در "آلماتي" و "آراز" را نمي‌توان به قلي بايف ربط داد، آنها را مي‌توان به عنوان واكنشي به رفتار پليس، ارزيابي كرد. اما حوادثي كه در غرب قزاقستان از جمله در "آتيراو" و "منگستاو" رخ داد چنين به نظر مي‌رسد كه قلي بايف در پشت آنها حضور دارد به اين دليل كه سياست وي به گونه‌ است كه با تلفات و قربانيان كمتر، اوضاع ناآرام شود.

اين در حالي است كه، كارشناسان معتقدند از سوي ديگر با توجه به حضور گسترده سلفي‌ها در مناطق نفت خيز غرب قزاقستان و پراكندگي آنان در حاشيه مسير خط لوله نفت اين كشور از "قارقاندا" به غرب، اين جماعت كاملا از سوي عربستان و آمريكا هدايت مي‌شوند.

كارشناسان بر اين باورند كه، آمريكا از سلفي ها به عنوان ابزاري براي فشار بر قزاقستان استفاده مي‌كند. در صورتي كه در سياست كلي قزاقستان، تغييرات جدي صورت پذيرد در آن هنگام به احتمال قوي آمريكا ز اين گروه‌ها براي ايجاد بي‌ثباتي در اين كشور نيز استفاده خواهد كرد.

كارشناسان مذهبي اكثر گروه‌هاي افراط‌گراي اسلامي را كه در آسياي مركزي دست به اقدامات تروريستي مي‌زنند، همچون " جند الخليفه" و "جيش المهدي" را از نگاه ايدئولوژي همسو و مرتبط با گروه‌هاي سلفي جهادي مي‌دانند كه در همسويي با اهداف آمريكا و با حمايت عربستان و برخي كشورهاي عربي، فعاليت‌هاي خود را در اين منطقه گسترش مي‌دهند.

در نهايت چنين به نظر مي‌رسد كه در آينده شاهد تحولات جدي در عرصه سياسي، مذهبي و امنيتي اين كشور خواهيم بود و كارشناسان اوضاع اين كشور را آبستن تحولاتي جدي مي‌دانند.

[ 90/09/29 ] [ 11:14 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
حكم لازم الاجراي بازداشت طارق الهاشمي/ تكذيب خبر خروج وي از عراق
مسئولان عراق از صدور حكم لازم الاجراي بازداشت معاون رئيس جمهور عراق و تكذيب خروج وي از اين كشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، مقامات عراق روز گذشته دستور بازداشت طارق الهاشمي به اتهام دخالت در انفجار اخير در ورودي پارلمان اين كشور را صادر كردند.

"عادل دحام" سخنگوي وزارت كشور عراق در اين رابطه در يك كنفرانس خبري اظهار داشت: اعترافات برخي افراد بازداشت شده در پي انفجار اخير پارلمان حاكي از آن است كه اين اشخاص محافظان طارق الهاشمي هستند و اعلام كرده اند وي در ناامني هاي عراق و حمله به مسئولان دولتي و امنيتي اين كشور دست داشته است.

اين افراد در ادامه اعترافات خود اعلام كردند كه هاشمي براي انجام اقدامات تروريستي درعراق به آنها رقمي حدود 3 هزار دلار پاداش داده است.

وي افزود: حكم بازداشت هاشمي طبق ماده 4 قانون تروريسم و بر اساس نظر 5 قاضي صادر شده و لازم الاجرا است.

در همين راستا خبرگزاري براثا به نقل از يك منبع آگاه عراق كه خواست نامش فاش نشود اظهار داشت: طارق الهاشمي همچنان در اربيل است و خروج وي ازعراق صحت ندارد.

اين منبع خاطرنشان كرد: مسعود بارزاني رئيس اقليم كردستان عراق قرار است امروز با هاشمي ديدار كند.

اين اظهارات پس از آن مطرح شد كه برخي رسانه ها اعلام كرده بودند طارق الهاشمي از اربيل به تركيه سفر كرده است.
[ 90/09/29 ] [ 11:14 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
يك منبع امنيتى عراق اعلام كرد كه با صدور حكم قضايى، طارق الهاشمى ممنوع الخروج شد. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزارى فرانسه، يك منبع بلندپايه امنيتى در عراق در گفت وگو با اين خبرگزارى اعلام كرد كه مراجع قضايى اين كشور با صدور حكمى، طارق الهاشمى، معاون رئيس جمهورى عراق و شمارى از محافظان وى را به اتهام تلاش براى اقدامات تروريستى ممنوع الخروج كردند. وى افزود كه اين حكم توسط كميته قضايى پنج جانبه صادر شده است اما اشاره اى به تاريخ صدور اين حكم نكرد. در همين حال، شبكه تلويزيونى العراقيه نيز ضمن تائيد اين خبر از ذكر دلايل صدور حكم مذكور ممانعت كرد.
[ 90/09/29 ] [ 11:13 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
خبرگزاري فارس: سخنگوي جريان صدر خروج نظاميان آمريكايي از خاك عراق و پايان ۹ سال اشغالگري اين كشور را سرآغاز پيروزي ملت عراق دانست و نسبت به شيوه جديد اشغال كشور از سوي سرويس‌هاي جاسوسي و اطلاعاتي آمريكا هشدار داد.
"شيخ صلاح العبيدي" سخنگوي جريان صدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در بغداد خروج نظاميان آمريكايي از خاك عراق و پايان اشغال ۹ سال اين كشور را اولين گام در بازسازي عراق جديد دانست و گفت: خروج ارتش آمريكا بە ياري خداوند سرآغاز پيروزي ملت عراق در همە عرصەها خواهد بود.

وي افزود: جريان صدر ضمن ابراز خوشحالي فراوان از پايان اشغال ۹ سالە عراق ، نسبت بە اشغال اطلاعاتي كشور از سوي جاسوسان آمريكايي و سرويس هاي اطلاعاتي هشدار مي دهد و خواستار مقابلە نيروهاي امنيتي با اين گونە افراد است.

شيخ صلاح تصريح كرد: نظاميان آمريكايي و مقامات كاخ سفيد مسئول قتل ميليونها عراقي و آوارە شدن دهها هزار خانوادە بە كشورهاي خارج هستند ، جنگ آنها باعث بدبختي ملت عراق شد و در آيندە نيز بايد پاسخگوي ملت باشند.

سخنگوي صدر با اشارە بە مواضع ضد اشغالگري اين جريان در قبال نظاميان آمريكايي ، حاميان داخلي آمريكا را افرادي وابستە بە غرب و افكار غربي خواند و گفت: آنهايي كە از حضور نظاميان آمريكايي دفاع مي كردند ، پس از چند سال ديگر از مواضع خود ابراز شرمندگي خواهند كرد ، زيرا خواهند ديد كە كشور در غياب اين نيروها در همە عرصەها پيشرفت خواهد كرد.

وي همچنين از نيروهاي امنيتي عراق خواست با هوشياري كامل از نفوذ گروههاي تروريستي بە داخل كشور جلوگيري كنند و امنيت شهرها و آسايش مردم را تامين كنند.
[ 90/09/29 ] [ 11:13 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
برغم ممنوع الخروج شدن معاون رئيس‌جمهور عراق بدليل افشاي ارتباطش با تروريست‌ها و دخالت در انفجار اخير پارلمان، برخي منابع از فرار او به تركيه با كمك كردها خبر دادند.

به گزارش فارس، پايگاه خبري "نهرين نت" به نقل از يك منبع آگاه پارلماني اعلام كرد كه "طارق الهاشمي" معاون اول رئيس‌جمهور عراق كه حكم بازداشت آن بدليل دست‌ داشتن در انفجار اخير پارلمان و ارتباط با تروريست‌ها صادر و سپس ممنوع الخروج شده بود، با كمك يك مقام مسئول منطقه كردستان به تركيه فرار كرده است.

يك كارمند در ساختمان رياست‌جمهوري عراق كه خواست نامش فاش نشود گفت: "رجب طيب اردوغان" نخست‌وزير تركيه با "جلال طالباني" رئيس‌، جمهوري عراق تماس گرفته و از او خواسته كه زمينه را براي حمايت از هاشمي و رسيدنش به مرزهاي تركيه فراهم كند.

از سوي ديگر دفتر طارق هاشمي اين اخبار را تكذيب مي‌كند. البته پس از انتشار اخبار درباره صدور حكم بازداشت هاشمي و محاصره منزل او، همين دفتر اخبار را تكذيب كرد اما پس از آنكه تمام رسانه‌هاي عراقي نوشتند كه هاشمي بغداد را به مقصد "سليمانيه" ترك كرده است، راهي جز تاييد اين اخبار از سوي فهرست العراقيه باقي نماند.

وزرات كشور عراق با برگزاري يك كنفرانس مطبوعاتي، اعترافات تعدادي از تروريست‌ها مبني بر داشتن ارتباط و تماس با دفتر طارق هاشمي از رهبران فهرست العراقيه جايي براي ترديد درباره خيانت هاشمي باقي نگذاشت.

"نوري المالكي" نخست‌وزير عراق نيز به هاشمي دو روز مهلت داد تا عدم ارتباطش با تروريست‌ها را ثابت و بطور قانوني رد كند.

اما فهرست العراقيه در واكنش به رسوايي جديدش بار ديگر از شيوه اتهام زني بدون سند و مدرك به دولت مالكي استفاده كرد و تمام اعضاي آن از پارلمان بيرون آمدند و وزراي آن در كابينه مالكي از پست‌هاي خود كناره‌گيري كردند.
[ 90/09/29 ] [ 11:13 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: آسيا - خاورميانه

در حالي كه منابع امنيتي عراق از صدور حكم بازداشت معاون رئيس جمهوري عراق توسط دستگاه قضايي اين كشور خبر دادند برخي از منابع خبري اعلام كردند كه طارق الهاشمي به تركيه گريخته است.

به گزارش انجمن دانشجويان خبرنگار ايسنا، به نقل از سايت شبكه الجزيره، كميته قضايي پنج نفره عراق حكم بازداشت طارق الهاشمي، معاون رئيس جمهوري اين كشور را به جرم دخالت در مسائل تروريستي و تلاش براي منفجر كردن پارلمان صادر كرد.

در همين حال، تلويزيون رسمي عراق نيز اعترافات گروهي از محافظان شخصي و همدستان طارق الهاشمي را پخش كرد كه طي آن، اين افراد اعتراف كردند كه به طور مستقيم دستوراتي را از شخص معاون رئيس جمهوري در خصوص اقدامات تروريستي، ترور مسئولان بلندپايه عراق و بمب‌گذاري دريافت كرده‌اند.

متهم به دست داشتن در انفجار مقابل پارلمان عراق و سوء‌قصد به جان نخست وزير اين كشور، از دست داشتن الهاشمي در چندين عمليات تروريستي پرده برداشت.

"مروان احمد الدليمي" از محافظان معاون رئيس جمهوري عراق و متهم به دست داشتن در انفجار مقابل پارلمان عراق در اعترافات خود تاكيد كرد: طارق الهاشمي پس از منفجر كردن بمب در مسير يك خودرو پليس و شهادت 3 نفر، شخصا به ما پاداش مالي داد.

وي افزود: تحويل بمب و سلاح‌هاي داراي صدا خفه‌كن از طريق احمد قحطان، مسئول دفتر طارق الهاشمي صورت مي‌گرفت.

الدليمي با اشاره به دستور گرفتن از رئيس دفتر طارق الهاشمي براي ترور فردي به نام احمد احسان، گفت: يكي از ماموريت‌ها، ترور يكي از كارمندان وزارت امور خارجه در ميدان النسور، با استفاده از سلاح داراي صدا خفه‌كن بود كه اين سلاح را از مسئول دفتر الهاشمي تحويل گرفتيم.

محافظ معاون رئيس جمهوري عراق افزود: طارق الهاشمي در مقابل اين عمليات به من 3000 دلار آمريكا پرداخت كرد.

اين متهم گفت: عمليات ديگر كار گذاشتن بمب در ميدان الموالي در بغداد براي هدف قرار دادن خودروهاي حامل مديركل بهداشت الرصافه بود.

الدليمي گفت: طارق الهاشمي در سال 2009 من را ملزم به اجراي ماموريت‌هايي خطرناك كرد و به صورت مستقيم خانواده‌ام را تهديد كرد.

وي تاكيد كرد كه براي آموزش به دوره‌اي 25 روزه در تركيه اعزام شد.

پيش‌تر نيز كميته قضايي پنج نفره عراق، با صدور حكمي طارق الهاشمي و محافظان شخصي وي را ممنوع‌الخروج كرده بود.

اين در حالي است كه سايت خبري نهرين نت اعلام كرد كه طارق الهاشمي به تركيه گريخته است و در عين حال يك منبع آگاه كه خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با خبرگزاري عراق (اين) ضمن تكذيب خبر خروج طارق الهاشمي از كشور و سفر وي به تركيه اظهار داشت: طارق الهاشمي در حال حاضر در اربيل است و خبر خروج وي از كشور صحت ندارد.

وي افزود: طارق الهاشمي بعدازظهر روز دوشنبه به اربيل رسيده و قصد دارد با مسعود بارزاني، رئيس منطقه كردستان عراق ديدار كند.

همچنين برخي از رسانه‌هاي خبري نيز خبر خروج طارق الهاشمي از كشور را تكذيب كردند.

از سوي ديگر، مسئولان آمريكا از همه مسئولان و گروه‌هاي مرتبط خواسته‌اند كه جهت حل اختلافات موجود و حفظ احترام به دولت قانون وارد گفت‌وگوي مسالمت‌آميز شوند.

خبرگزاري الفرات نيوز نيز اعلام كرد كه جيمز جفري، سفير آمريكا به منظور ديدار با سران فهرست العراقيه وارد اين كشور شده است.

جي كارني، سخنگوي رسمي كاخ سفيد نيز با ابراز نگراني از بحران سياسي عراق تاكيد كرد كه واشنگتن با تمامي گروه‌هاي سياسي عراق براي برون‌رفت از بحران گفت‌گو مي‌كند.

در همين حال مسعود بارزاني، رئيس منطقه كردستان عراق نيز در گفت‌وگويي مطبوعاتي ضمن ابراز ناخشنودي نسبت به نحوه رفتار مسئولان فرودگاه بغداد با طارق الهاشمي و صالح المطلق اظهار داشت: چيزي كه روز دوشنبه در فرودگاه بغداد اتفاق افتاد، يك اقدام غيرمنطقي است و باعث نگراني شديد مي‌شود.

وي افزود: حمايت از امنيت و ثبات در عراق يك مسئوليت همگاني است، لذا همه گروه‌ها و احزاب كشور بايد براي ممانعت از وقوع هرگونه حادثه‌اي كه امنيت كشور را پس از خروج نيروهاي آمريكايي به خطر بيندازد با يكديگر همكاري كنند.

بارزاني ادامه داد: همچنين نبايد نسبت به عاملان تروريستي سهل‌انگاري كرد، بلكه بايد اين افراد را براي مجازات و صدور حكم به مراجع قضايي تحويل داد.

وي نسبت به اوضاع بحراني كشور به شدت ابراز تاسف كرد و افزود: من از همه گروه‌ها مي‌خواهم كه ضمن چشم‌پوشي و كنار گذاشتن اختلافات، در مواضع خود بازنگري كنند و براي رسيدن به توافق با يكديگر مذاكره كنند.

بارزاني در ادامه خواهان برگزاري هرچه سريع‌ترنشست ملي رهبران عراقي به منظور ممانعت از گسترش بحران سياسي و كشانده شدن كشور به ناامني و بي‌ثباتي شد.

همچنين جلال طالباني، رئيس‌جمهوري عراق نيز در نشستي با خضير الخزاعي، معاونش در سليمانيه به بحث و تبادل‌نظر در خصوص آخرين تحولات سياسي عراق پرداخت.

در اين نشست طالباني بر لزوم حفظ امنيت و ثبات در كشور به عنوان يك مسئوليت همگاني تاكيد كرد.

وي همچنين بر لزوم همكاري گروه‌هاي سياسي به منظور ممانعت از بحراني شدن اوضاع كشور و حل مشكلات موجود پافشاري كرد.

از سوي ديگر، خبرگزاري براثاي عراق اعلام كرد كه نوري المالكي به همراه اسامه نجيفي، رئيس پارلمان عراق روز دوشنبه به منظور رايزني در خصوص حل بحران سياسي موجود در عراق به منزل ابراهيم الجعفري، رئيس ائتلاف اتحاد ملي رفتند.

بنا به گزارش اين خبرگزاري، در اين نشست حاضران به بررسي تحولات اخير عراق و تاثير آن بر روند سياسي كشور پرداختند.

در اين ديدار الجعفري ضمن اظهار تعجب از اختلاف پيش‌آمده ميان نوري المالكي و صالح المطلق و طارق الهاشمي از المالكي خواست به منظور حل بحران موجود هرچه سريع‌تر وارد عمل شود.

در اين ديدار، طرفين توافق كردند كه براي حل بحران سياسي موجود نشستي را متشكل از سران بلندپايه سياسي كشور تشكيل دهند.

همچنين ابراهيم الجعفري در گفت‌وگو با سايت شبكه المنار تاكيد كرد: گروهي از شخصيت‌هاي سياسي در مسائل تروريستي كشور دست دارند كه هرچه سريع‌تر توسط قانون دستگير و محاكمه خواهند شد.

وي افزود: ما همگي در تحكيم و تقويت وحدت ملي در عراق مسئوليم و بايد براي تقويت آن بكوشيم.

الجعفري در پايان ضمن ابراي خشنودي نسبت به خروج نيروهاي آمريكايي و توصيف آن به عنوان "عيد ملي عراق" اظهار داشت: عراق نمونه‌ والاي دموكراسي در منطقه است.
[ 90/09/29 ] [ 11:11 قبل از ظهر ] [ مرتضی احمدی ]
درباره وبلاگ

بازدید کننده گرامی :
سلام خوشحالم که وبلاگ خودتون سر زدید ، خواهشمندم که نظرات خودتان را در ارائه هر چه بهتر مطالب مندرج اعلام و هر گونه پیشنهاد و یا انتقادی دارید اعلام نمائید
با تشکر
برچسب‌ها وب
1 (1)
امکانات وب